? زنده|تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی؛ قاضی پرونده نوید افکاری تحریم شد

 تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی؛ قاضی پرونده نوید افکاری تحریم شد

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه در جلسه‌ای در کمیته روابط خارجی سنا گفت: آمریکا تحریم های جدیدی را علیه تعدادی از مقامات و نهادهای ایرانی وضع کرده است،

بی‌بی‌سی فارسی خبر داد که از جمله تحریم شدگان قاضی است که حکم اعدام کشتی‌گیر ایرانی، نوید افکاری را صادر کرد.ظریف: آماده تبادل زندانیان دوتابعیتی با آمریکا هستیم

محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با اسپوتنیک گفته است که ایران آماده است تمام افراد دوتابعیتی زندانی در ایران را با آمریکا مبادله کند.
وزیر خارجه ایران تأکید کرده است: «امروز زندانی آمریکایی تک‌تابعیتی نداریم، دو زندانی آمریکایی داشتیم که مبادله کردیم».

ظریف گفته است: «ما آمادگی مذاکره با دولت آمریکا را نداریم، از دولت سوئیس به عنوان حافظ منافع یا سایر دولت‌هایی که تمایل داشته باشند در این زمینه نقش مثبت ایفا کنند، استفاده می‌کنیم».

او تصریح می‌کند: «آمادگی داریم که در کل دنیا تمام کسانی که توسط آمریکا در داخل خاک آمریکا یا با فشار آمریکا در سایر کشورها زندانی هستند را با زندانیانی که در ایران دو تابعیتی هستند، مبادله کنیم».


شمار قربانیان رسمی کرونا در کشور از ۲۵هزار تن گذشت


اولین بخش واکسن آنفولانزا در اختیار مجلس قرار گرفت

اولین بخش واکسن آنفولانزای وارداتی به میزان ۱۵۰۰ عدد در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت.


تمدید دوماهه مجوز عراق برای خرید گاز از ایران

عراق به مدت ۶۰ روز دیگر از تحریم‌های تجارتی اعلام شده علیه تأسیسات نفتی و گازی ایران معاف شده و می‌تواند برای دو ماه دیگر از ایران گاز وارد کند.

یک مقام عراقی به خبرگزاری فرانسه گفته است که ایالات متحده به تقاضایی که عراق در این مورد ارائه داده بود، پاسخ مثبت داده است.

عراق برای تأمین یک سوم از انرژی خود به واردات گاز و برق از همسایه‌اش ایران نیازمند است.

به دنبال بالا گرفتن تنش در منطقه به دنبال نطق‌های متقابل سران ایالات متحده و عربستان علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، عراق گفته است که مایل نیست در این کشمکش شرکت کند.

برهم صالح، رئیس جمهور عراق، گفته است: ما نمی‌خواهیم میدانی برای نیروهای دیگر باشیم تا یکدیگر را در سرزمین ما به قتل برسانند.سفرای ایران در بریتانیا، فرانسه و آلمان در اعتراض به سرکوب سیاسی احضار شدند؛ جمهوری اسلامی اسلامی اعتراض کرد

بریتانیا، آلمان و فرانسه، در اقدامی هماهنگ سفرای ایران در لندن، پاریس و برلین را در اعتراض به بازداشت شهروندان این کشورها و «نحوه رفتار با زندانیان سیاسی»احضار کرده‌اند.

روزنامه گاردین چهارشنبه دوم مهر ماه نوشته است که حمید بعیدی‌نژاد،‌ سفیر ایران در لندن، به وزارت خارجه بریتانیا احضار شده است.

این روزنامه می‌گوید، نسخه‌ای از نامه حمید بعیدی‌نژاد را رویت کرده است که در آن نوشته شده که رویکرد ایران در «بازداشت‌های خودسرانه» به طور «جدی» به جایگاه بین‌المللی این کشور لطمه می‌زند.

طبق این گزارش، بهرام قاسمی، سفیر ایران در فرانسه و محمود فرازنده،‌ سفیر ایران برلین، نیز احضار شده و نامه‌های مشابهی دریافت کرده‌اند.

گاردین می‌گوید، این نخستین اقدام هماهنگ سه کشور اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، در اعتراضات به نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران انتقادهای شماری از کشورهای اروپایی از وضعیت حقوق بشر در ایران و بازداشت شهروندان دوتابعیتی را «دخالت» در امور داخلی جمهوری اسلامی خواند.

به گزارش روز پنج‌شنبه، سوم مهر، در خبرگزاری ایسنا، سعید خطیب‌زاده در عین حال گفته است که «سیاسی‌کاری و اقدامات گزینشی» از سوی آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی «بیشترین ضربه را به اصل حقوق بشر وارد کرده است».

وی همچنین از این که کشورهای اروپایی به تحریم‌های حداکثری آمریکا علیه ایران واکنشی نشان نداده و به گفته او «عملا با بی‌عملی خود به آن دامن می‌زنند»، انتقاد کرد.


خبرهای روز قبل را از اینجا بخوانید.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »