رد صلاحیت وکلای سرشناس در انتخابات کانون وکلا

زیتون- قوه قضاییه ایران صلاحیت ۲۵ نفر از وکلایی را که برای شرکت در انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز ثبت نام کرده بودند، رد کرده است.
تسنیم خبر داد که حسینعلی نیری، رئیس دادگاه عالی قضات، در نامه‌ای به کانون وکلای مرکز، اسامی ۱۱۶ نفر از ۱۴۱ داوطلب شرکت در انتخابات هیات مدیره را به عنوان نامزدهای تایید صلاحیت شده اعلام کرده و به این ترتیب ۲۵ نفر را رد کرده است.

160206090704_bar
در میان رد صلاحیت شدگان، وکلای شناخته شده‌ای چون قاسم شعله‌سعدی، عبدالصمد خرمشاهی، فریده غیرت، رمضان حاجی‌مشهدی، محمود کاشانی و صالح نیکبخت به چشم می‌خورند.
همچنین صلاحیت عبدالله سمامی، علی حامد توسلی و میترا ضرابی، از اعضای کنونی هیات مدیره کانون وکلای مرکز، رد شده است.
کانون وکلا نهادی صنفی و غیردولتی است، اما در سال‌های اخیر وکلای ایرانی اعتراض‌های بسیاری در مورد “نقض استقلال” کانون وکلا کرده‌اند.
مطابق قانون مصوب سال ۱۳۷۶ یک وکیل برای نامزدی در انتخابات هیات مدیره کانون وکلا باید حداقل ۳۵ سال سن و ۸ سال سابقه وکالت داشته باشد، به فساد اخلاقی مشهور نباشد و “اعمال خلاف حیثیت و شرافت شئون شغل وکالت” انجام ندهد و همچنین سابقه انجام تخلفات انتظامی جدی نداشته باشد.
دادگاه عالی قضات نهاد مسئول بررسی صلاحیت‌ها است.
بهمن کشاورز، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا پیشتر در این باره گفته است: “تاکنون نتوانسته‌ام به معیارهای احراز صلاحیت کاندیداها از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات اثباتا و نفیا پی ببرم.”

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

نسبت انسان‌ها با جنبش‌های اجتماعی را می‌توان با سه رنگ اصلی توصیف نمود: سفید، سیاه و خاکستری. سفیدها مخالفین وضع موجود هستند و برای تغییر آن تلاش می‌کنند، سیاه‌ها موافقان وضع موجود هستند و در

ادامه »

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون

ادامه »