زیتون- آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد در ادامه سلسله جلسات تفسیر هفتگی خود از اظهارات اخیر رییس جمهوری درباره زبان انگلیسی انتقاد کرد. به گفته او زبان انگلیسی نه تنها زبان علم نیست بلکه زبان کلک است
او همچنین «ایستادگی سیاسی برابر ولایت» را از جدی ترین خسارت های فرهنگی عصر غیبت دانست. علم الهدی افزود که« رهبر معظم انقلاب، ولی امر مسلمین و حجت امام زمان(عج) هستند.» نماینده ولی فقیه در مشهد معتقد است که رهبری بر اساس اعتقاد و مبنای نظام جمهوری اسلامی می گوید «ادبیات فارسی که سالم مانده به خاطر این است که با ادبیات اجنبی آمیخته نشده است.» عده ای بلافاصله (پس از سخنان ایشان) می گویند «انگلیسی زبان علم است و چرا نباید مردم با زبان علم حرف بزنند؟»

امام جمعه مشهد در واکنش به این سخن رییس جمهوری افزود:« «زبان انگلیسی نه تنها زبان علم نیست، بلکه زبان جهل است»

علم الهدی بدون نام بردن از رییس جمهوری، به سخنان او به مناسبت روز معلم اشاره می کند، حسن روحانی دو روز بعد از اعتراض رهبری در مورد تمرکز در آموزش زبان انگلیسی از آموزش این زبان حمایت کرده بود. او همچنین در ادامه گفت:«چون معصوم(ع) حضور ندارد، رسما مقابل حرف رهبری می ایستند. بدبختی ما این است که در همین نظام و همین مملکت یک فرد که ادعا دارد لیدر سیاسی است حرف خود را برابر حرف ایشان قرار می دهد.»

او در ادامه سخنانش که توسط عصر ایران منتشر شده، معرفی زبان انگلیسی به عنوان زبان علم را از «شیطنت های ناپاکانه انگلیس دانست» و تاکید کرد:« اتفاقا انگلیسی زبان جهل است. برای نمونه عرض می کنم؛ ترجمه انگلیسی کتاب های فلاسفه غرب که عمدتا آلمانی هستند، به مراتب بی اعتبار تر از ترجمه فارسی آن ها است و فیلسوف غربی هم حاضر نیست این ترجمه انگلیسی را به عنوان مرجع بشناسد.»

علم الهدی همچنین مدعی شد:« در حقوق، تمام منابع انگلیسی از اعتبار ساقط است. منابع علمی در «حقوق غرب» باید به زبان فرانسوی باشد.»

بازگشت به صفحه اول