ترانه علیدوستی به حبس محکوم شد

ترانه علیدوستی، بازیگر سینما و تلویزیون، به خاطر «توهین به نیروی انتظامی» به پنج ماه حبس تعلیقی محکوم شده است.

گیسو فغفوری٬ روزنامه نگار حوزه هنر و سینما خبر از آن داد که ترانه علیدوستی با شکایت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و به خاطر «بازنشر فیلم برخورد مأمور گشت ارشاد با یک خانم» به زندان محکوم شده است.

حکم پنج ماه زندان این هنر پیشه به مدت دو سال تعلیقی است؛ به این معنی که طی دو سال آینده اگر او در پرونده‌ای دیگر محکوم شود، این پنج ماه نیز اجرا خواهد شد.ظریف: ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه ارسال می‌کند

محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه٬ خبر از آن داد که جمهوری اسلامی ایران ظرف چند روز آینده جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را برای خوانش اطلاعات آن به فرانسه ارسال می‌کند.

صبح امروزرییس‌جمهور اوکراین تهدید کرد که ممکن است علیه ایران به دادگاه‌های بین المللی شکایت کند.

ولادیمیر زلنسکی، رییس ‌جمهوری اوکراین٬ گفت: «اگر دولت ایران به تعهدات خود در مورد هواپیمای اوکراینی عمل نکند، مجبوریم به دادگاه‌های بین‌المللی علیه ایران شکایت کنیم.

رییس‌ جمهوری اوکراین ادامه داد: «این موضوع فقط مربوط به جعبه‌های سیاه نیست. آنها چیزهای دیگری نیز قول داده‌اند. آنها باید بطور رسمی عذرخواهی کنند. آنها باید خسارت کافی را بپردازند. آنها باید آنچه را که وعده داده‌اند را انجام دهند. در غیر اینصورت، ما گزینه دیگری نخواهیم داشت.»

او افزود که ایران علت تاخیر در ارسال جعبه‌های سیاه را کرونا اعلام کرده است، اما این مشکل نمی‌تواند تا همیشه بماند.

هواپیمای مسافربری اوکراین صبح چهارشنبه ۱۸ دی ماه ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه های محل استقرار نیروهای آمریکایی، هدف پدافند موشکی ایران قرار گرفت و سقوط کرد.

جمهوری اسلامی برای سه روز نقش داشتن در این اتفاق را تکذیب و در نهایت پذیرفت که «خطای انسانی» صورت گرفته است اما تا کنون از بازخوانی یا تحویل دادن جعبه سیاه هواپیما خودداری کرده است.برنامه سپاه پاسداران برای ایجاد پایگاه در اقیانوس هند

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی٬ از تلاش این نهاد برای «ایجاد پایگاهی دائمی در اقیانوس هند» خبر داده است.

به گفته او به نیروی دریایی سپاه پاسداران «ابلاغ مأموریت برای حضور دائمی در آب‌های دوردست» شده و سپاه این برنامه را «تا پایان سال جاری خورشیدی عملیاتی خواهد کرد.»

تنگسیری در ارتباط با این برنامه به «تکرار چندین نوبت مزاحمت از سوی دزدان دریایی و بعضی از شناورهای بیگانه برای ماهی‌گیران و لنج‌داران ایرانی در آب‌‌های دریای عمان و در دهانه اقیانوس هند اشاره و تصریح کرد که سپاه اجازه چنین تعدی‌هایی را نخواهد داد.»/خبرگزاری فارسکرونا جان ۱۱۹ نفر دیگر را در ایران گرفت

سیما سادات لاری٬ سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی٬ گفت: «تاکنون ۲۰۷ هزار و ۵۲۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۱۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۹ هزار و ۷۴۲ نفر رسید.»

سیما سادات لاری روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲ تیر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۷۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۳۱۹ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور ۲۰۷ هزار و ۵۲۵ رسید.

او ادامه داد: «متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۹بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری تاکنون به ۹ هزار و ۷۴۲ نفر رسید.» ایلناپناهیان: قتل زنان و دختران محصول بی‌بندوباری در خانواده است

علیرضا پناهیان، مشاور رییس نهاد رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها، درباره قتل‌های اخیر زنان و دختران گفت: «این جنایت‌ها محصول بی‌بندوباری در خانواده است و بی‌بندوباری را آن گروهی از سیاسیون در کشور رواج دادند.»

به گفته او «این گروه از سیاسیون» «اهداف انتخاباتی» داشته‌اند.

این روحانی اصولگرا که عضو هیات امنای دانشگاه هنر است، همچنین گفته اینکه «کسی دختر خودش را با داس بکشد»، برای «جامعه اسلامی و دینی نیست». او در ادامه «وحشی‌گری» را «از اختصاصات فرهنگ غربی» تلقی کرده است./ایلناهر دلار آمریکا نزدیک به ۲۰ هزار تومان

بنابر این گزارش برابری دلار آمریکا و ریال ایران با ثبت رکورد بی‌سابقه‌ای در تاریخ مبادله ارزهای خارجی در ایران به محدوده ۲۰ هزار تومان رسید.

منابع غیررسمی رقمی بالاتر از ۲۰ هزار تومان گزارش می‌کنند و وب‌سایت‌های اعلام نرخ دلار نیز امروز ارقامی چون ۱۹ هزار و ۹۵۰ تومان را برای دلار درج کرده‌اند.اوکراین: از ایران شکایت می‌کنیم

رییس‌جمهور اوکراین تهدید کرد که ممکن است علیه ایران به دادگاه‌های بین المللی شکایت کند.

ولادیمیر زلنسکی، رییس ‌جمهوری اوکراین٬ گفت: «اگر دولت ایران به تعهدات خود در مورد هواپیمای اوکراینی عمل نکند، مجبوریم به دادگاه‌های بین‌المللی علیه ایران شکایت کنیم.ه

رییس‌ جمهوری اوکراین ادامه داد: «این موضوع فقط مربوط به جعبه‌های سیاه نیست. آنها چیزهای دیگری نیز قول داده‌اند. آنها باید بطور رسمی عذرخواهی کنند. آنها باید خسارت کافی را بپردازند. آنها باید آنچه را که وعده داده‌اند را انجام دهند. در غیر اینصورت، ما گزینه دیگری نخواهیم داشت.»

او افزود که ایران علت تاخیر در ارسال جعبه‌های سیاه را کرونا اعلام کرده است، اما این مشکل نمی‌تواند تا همیشه بماند.

هواپیمای مسافربری اوکراین صبح چهارشنبه ۱۸ دی ماه ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه های محل استقرار نیروهای آمریکایی، هدف پدافند موشکی ایران قرار گرفت و سقوط کرد.

جمهوری اسلامی برای سه روز نقش داشتن در این اتفاق را تکذیب و در نهایت پذیرفت که «خطای انسانی» صورت گرفته است اما تا کنون از بازخوانی یا تحویل دادن جعبه سیاه هواپیما خودداری کرده است.هشتمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه

کارگران نیشکر هفت تپه امروز وارد هشتمین روز متوالی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان شدند.

علی بنی‌سعد از فعالان کارگری نیشکر هفت‌تپه در این باره گفت: «به نظر می‌رسد بعد از مذاکرات و وعده وعید‌های سال گذشته، مشکلات به دنبال اتهاماتی که به مدیرعامل مجتمع وارد شده و او را درگیر دادگاه کرده، بروز کرده است.»

او با اشاره به معوقات مزدی و بیمه‌ای  کارگران تصریح کرد: «کارگر کار می‌کند و مزد خود را می‌خواهد و همین ما را مجبور به اعتصاب دوباره کرده است.»

به گفته بنی‌سعد از سال ۹۴ تاکنون کارگران نیشکر هفت تپه ۱۲۵ بار اعتصاب کرده‌اند.

این فعال کارگری با اشاره به گستردگی شیوع کرونا در استان خوزستان افزود: «آیا این درست است که در این شرایط که می‌گویند از تجمعات کوچک خودداری کنید، ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ کارگر (برای حقوق اولیه خود) دست به تجمع و اعتصاب بزنند؟»/ایلنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول