شهروند آمریکایی زندانی در ایران، روانه کشورش شد

مایکل وایت شهروند آمریکایی پس از حدود دو سال زندان ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد.

مایک وایت حدود دو سال پیش به اتهام «توهین» به رهبر جمهوری اسلامی و «انتشار عمومی یک عکس خصوصی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. اما در پی شیوع ویروس کرونای جدید برای مرخصی به سفارت سوئیس در تهران منتقل شد.


پارک جمشیدیه در تهران آتش گرفتموارد ابتلا به کرونا در ایران رکورد زد؛ ادامه روند افزایشی مبتلایان در خوزستان

کیانوش جهانپور٬ سخنگوی وزارت بهداشت٬ از شناسایی ۳۵۷۴ بیمار جدید کووید۱۹درکشور طی ۲۴ ساعته گذشته خبر داد. این بالاترین آمار رقم ابتلا یه کرونا در ایران است.

از سوی دیگر علی احسان‌پور٬سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز٬ از ادامه روند افزایشی ابتلا به کرونا در خوزستان در پی تجمعات منتهی به عید فطر خبر داد.

او با اشاره به افزایش قابل توجه تعداد موارد شناسایی شده ابتلا به کرونا در خوزستان از دیروز تا امروز (۱۴ تا ۱۵ خردادماه) گفت که خودنمایی آثار تجمعات منتهی به عید فطر در خوزستان ادامه دارد.


آتش‌سوزی در ارتفاعات جنگلی فسا در استان فارس

روح الله مرادی، بخشدار فسا در استان فارس از آتش گرفتن بیش از ۸ هکتار از ارتفاعات جنگلی کوه تودج روستای کهنکویه خبر داد.

آقای مرادی گفت که این آتش در اثر “غفلت گردشگران و افرادی که در منطقه دنبال گیاهان دارویی بودند” اتفاق افتاد.

او گفت که سخت گذر بودن مسیر رسیدن به محل آتشسوزی باعث شده که پس از ۸ ساعت بتوانند آتش را مهار کنند و در این باره توضیح داد: “این آتش سوزی که از ساعت ۱۴ بعدازظهر چهارشنبه ۱۴ خردادماه رخ داد بود پس از ۸ ساعت با تلاش ۳۰ نفر از نیروهای مردمی ،عشایر ، هلال احمر و منابع طبیعی شهرستان فسا در ساعت ۲۲ شب مهار شد.”

به گفته بخشدار فسا در این حادثه “تعداد زیادی از درختان جنگلی شامل بنه ،بادام کوهی ،بلوط و ارژان و همچنین پوشش کف این منطقه شامل گون و برخی گیاهان دارویی” در آتش سوخت.

در روزهای اخیر و با گرم شدن هوا در مناطق مرتفع جنگل‌ها در جنوب و غرب ایران آتش‌سوزی هایی رخ داده است که مهار آنها چندین روز به طول انجامید./ایلناروحانی: با معترضان آمریکایی همدردی می‌کنیم

حسن روحانی با اشاره به برگزاری تجمعات اعتراضی و تظاهرات در شهر‌های مختلف آمریکا در پی کشته شدن جورج فلوید به دست پلیس گفت: «در شرایطی که وضع آمریکا یکی از بدترین روز‌های تاریخ سیاسی و اجتماعی‌اش را پشت سر می‌گذارد، ما شاهد ظلم بزرگی به سیاهپوستان و مردمی هستیم که تفکر کاخ سفید را رد می‌کنند و داستان عجیبی به وجود آورده است.»
روحانی یادآور شد: «یک فرد سیاهپوست با وحشیانه‌ترین طریق و با شدت فراوانی از مظلومیت کشته شد و می‌بینم که همه دنیا بعد از این واقعه نسبت به آن واکنش نشان دادند و چه تجمعاتی در کشور‌های مختلف برای اعتراض به این رویه در آمریکا رخ داد. این نشان می‌دهد اگر دنیا مظلومیتی را ببیند، دیگر برای مردم مهم نیست آن مظلوم چه دینی داشته یا چه از نژادی بوده است، همه می‌آیند و از مظلوم دفاع می‌کنند.»

به گفته رییس جمهوری «ما با مردم آمریکا احساس همدردی می‌کنیم، با کسانی که در خیابان‌ها تظاهرات می‌کنند و اعتراضات خود را به گوش می‌رسانند همدردی می‌کنیم و کاخ سفیدی که فرمان این جنایت‌ها را صادر می‌کند محکوم می‌کنیم.»روحانی در پایان گفت: «انجیل کتاب مقدسی است که مردم را به صلح و مهربانی دعوت می‌کند؛ شرم. آور است که رییس‌جمهوری آمریکا برای اینکه فرمان جنایت و قتل را علیه شهروندان آمریکایی صادر کند، دست به انجیل می‌برد. انجیل کتاب مقدس یک دین ابراهیمی است و چنین دیدی به آن همه ادیان ابراهیمی را خشمگین می‌کند، چرا که همه ادیان ابراهیمی انجیل و عیسی مسیح را قبول دارند و به آن احترام می‌گذارند.»/ایرنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول