زیتون– محمد عزیزی٬ نماینده مجلس دهم و یکی از متهمان پرونده فساد در حوزه خودرو٬ بازداشت شد.

خبرگزاری تسنیم٬ وابسته به سپاه پاسداران٬ خبر از آن داد که محمد عزیزی شب گذشته با حکم مرجع قضائی برای اجرای حکم محکومیت بازداشت شد.

او یکی از متهمان پرونده فساد در حوزه خودرو است. عزیزی به اتهام «معاونت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی از طریق تسهیل در وقوع جرم» در پرونده شرکت خودروسازی سایپا به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

محمد عزیزی نایب رییس فراکسیون امامزادگان، عضو کمیسیون صنایع و رییس کمیته پتروشیمی این کمیسیون در مجلس دهم بود. او در کارنامه خود قائم مقامی صدا و سیمای کرمانشاه و گلستان را هم بر عهده داشته است.

خبرگزاری تسنیم همچنین خبر داد که فریدون احمدی دیگر نماینده سابق مجلس نیز امروز بازداشت خواهد شد. این در حالی است که تا ساعت انتشار این خبر٬ از مکان این نماینده و یا اجرای حکم بازداشت او٬ خبری منتشر نشده است.

تسنیم به منبع خبر خود اشاره‌ای نکرده است.

این دو نماینده اولین بار در مرداد ماه سال ۹۸ بازداشت شدند.

پرونده «معاونت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی از طریق تسهیل در وقوع جرم» در ابتدا بیش از ۵۰ متهم داشت، که در نهایت ۳۴ نفر از آنها در دادگاه محکوم شدند. دو نفر از متهمام حکم اعدام گرفتند.

از دیگر متهمان این پرونده مهدی جمالی، مدیرعامل سابق سایپاست که به اتهام «مشارکت در اخلال در نظام توزیعی» به هفت سال حبس تعزیری محکوم شده است.

روز سه‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه خبر داده بود که محمد عزیزی و فریدون احمدی، دو نماینده مجلس شورای اسلامی به اتهام «معاونت در اخلال در نظام توزیع خودرو» هر یک به ۶۱ ماه حبس تعزیزی محکوم شده‌اند.

احمدی و عزیزی، نمایندگان زنجان و ابهر در مجلس، در مردادماه سال گذشته به اتهام «اخلال در بازار خودرو» بازداشت و پس از چند روز با سپردن وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزاد شدند.

در این پرونده وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی، همسر وی، هر دو به جرم «مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز» به اعدام محکوم شده‌اند.

با این حال حکم صادره برای این دو نفر قابل تجدیدنظر در دیوان عالی ایران اعلام شده است.

در حکم این زوج آمده که آنها از طریق «ثبت سفارشات صوری، اخلال در نظام توزیعی نیازمندی‌های عمومی کشور از طریق پیش‌خرید بیش از ۶۷۰۰ دستگاه خودرو از شرکت سایپا، مشارکت در عملیات پولشویی به میزان ۳۲ هزار میلیارد ریال و موضوعات مربوط به سکه که از منزل متهمه ۲۴ هزار و ۷۰۰ سکه تمام بهار و یکصد کیلو طلا کشف شده بود»، در نظام ارزی و خودرو اخلال ایجاد کرده‌اند.

از وحید بهزادی در برخی رسانه‌های ایران با عنوان «سلطان خودرو» نام برده می‌شود.

بازگشت به صفحه اول