آیت‌الله خمینی تکخوانی زنان را «به صورت مشروط» بلامانع اعلام کرده بود

حمید انصاری٬ قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی٬ تایید کرده است که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در فتوایی هخوانی و تکخوانی زنان را «به صورت مشروط» بلامانع اعلام کرده بود.

انصاری در این رابطه توضیح داد که مدیرکل وقت ارشاد اسلامی استان فارس، در دیدار با وزیر ارشاد وقت گزارش می دهد که طی استفتائی از آیت‌الله خمینی، نظر او را در رابطه با «حکم شرعی همخوانی زن و همچنین حکم تک خوانی زن»، جویا شده است و او در پاسخ نوشته است: «اگر مفسده‌ای بر آن مترتب نباشد بلامانع است.»

این موضوع پس از آن اعلام می شود که عیسی کلانتری٬ معاون محیط زیست دولت دوازدهم٬ از قول محمد خاتمی خاطره‌ای از آیت‌الله خمینی در مجاز دانستن آوازخوانی زنان نقل کرد. کلانتری گفته بود محمد خاتمی پیش از استعفا از وزارت ارشاد در دولت هاشمی رفسنجانی در محل دولت برای او تعریف کرد که آیت‌الله خمینی «دوباره تکخوانی زنان را مجاز دانسته بود اما من (یعنی محمد خاتمی) جسارت و جراتش را پیدا نکردم.»/جمارانابلاغ حکم ۱۰ سال حبس برای اسماعیل عبدی

وکیل اسماعیل عبدی از ابلاغ حکم ده سال حبس تعلیقی او خبر داد.

حسین تاج٬ وکیل اسماعیل عبدی، در ارتباط با آخرین وضعیت این فعال صنفی معلمان گفت: «در روزهای گذشته که برای پیگیری پرونده موکلم به اجرای احکام مراجعه کردم، متوجه شدم رای تعلیقی ده سال حبس اسماعیل عبدی مجدداً ابلاغ شده که موضوع اتهامات هم مواد ۵۰۰ و ۵۰۵ قانون مجازات اسلامی است.»

او افزود: «امیدوارم با پیگیری‌هایی که صورت می‌دهیم، قبل از پایان حبس فعلی ایشان که مربوط به یک حکم دیگر است، آن حکم ده ساله را بلااثر بکنیم.»

اسماعیل عبدی در حال گذراندن شش سال حبس خود در زندان اوین است./ایلناآخرین آمار رسمی کرونا: ۹۸ هزار و ۶۴۷ مبتلا و ۶ هزار ۲۷۷ قربانی

کیانوش جهانپوری٬ سخنگوی وزارت بهداشت٬ اعلام کرد که در ٢۴ ساعت گذشته ۷۴ نفر به علت کرونا جان‌ باخته‌اند و یک هزار و ۲۲۳ مورد ابتلای جدید شناسایی شده است.

کیانوش جهانپور همچنین گفت آمار رسمی مبتلایان کرونا در ایران به ۹۸ هزار و ۶۴۷ نفر و تعداد کل جان باختگان نیز به ۶ هزار و ۲۷۷ نفر رسیده است.

بنا به آمار رسمی ۷۹ هزار و ۳۹۷ نفر نیز پس از ابتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند و ۲ هزار و ۶۷۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند./ایرنانجف دریابندری درگذشت

نجف دریابندری نویسنده و مترجم در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

ترجمه برخی از آثار ارنست همینگوی، نظیر کتاب «وداع با اسلحه» از جمله شاهکارهای او است.

دریابندری به مناسبت ترجمه آثار ادبی آمریکایی جایزه «تورنتون وایلدر» را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد.

از دیگر نیز آثار نجف دریابندری می‌توان به ترجمه‌ «پیامبر و دیوانه» جبران خلیل جبران، «رگتایم» و «بیلی باتگیت» ادگار لورنس دکتروف، «یک گل سرخ برای امیلی» و «گور به گور» ویلیام فاکنر و «تاریخ فلسفه‌ غرب» برتراند راسل و … اشاره کرد.

مجموعه فعالیت‌های نجف دریابندری چنان وسیع است که از ادبیات، فلسفه تا مستطاب آشپزی را در بر می‌گیرد و گه‌گاه گوشه چشمی نیز به طنز نشان می‌دهد.با تصویب مجلس واحد پول ایران تغییر کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت رای به تصویب کلیات یک لایحه دولت دادند که بر اساس آن در طول سه سال آینده، واحد پول ایران به تومان تغییر کند.

طبق مصوبه مجلس، پس از اجرایی شدن این قانون، هر تومان برابر با ۱۰۰ قران و ۱۰ هزار ریال جاری خواهد بود.

پیش از این بانک مرکزی در لایحه خود پیشنهاد داده بود که هر تومان معادل ۱۰۰ پارسه باشد.

«پارسه» که نام دیگر «تخت جمشید» است، یکی از نام‌های منتخب مردم در نظرسنجی بانک مرکزی در سال ۱۳۹۰ است. پارسه، پارس، نور و دریک نام‌های پیشنهادی مردم بود که در کنار اسامی پیشنهادی بانک مرکزی در این نظرسنجی ذکر شده بود.

بر اساس این مصوبه دولت ایران موظف شده که در طول این دوره، «جمع‌آوری و شرایط خروج اسکناس‌ها و سکه‌های ریال» را اجرایی کند.

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران گفته است این کار برای «ساده کردن روابط مالی» انجام می‌شود./ایلناخانواده قربانیان اسقاط هواپیمایی اکراینی از سربازی معاف شدند

تقی مهری٬ رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی٬ خبر از آن داد: «جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی که تابعیت ایرانی دارند در حکم شهید بوده و از امتیازات قانون خدمت وظیفه عمومی بهره‌مند می‌شوند.»

به گقته او برابر قانون خدمت وظیفه عمومی کلیه فرزندان ذکور شهدا از خدمت سربازی معاف می‌شوند و در صورتی که شهید فاقد فرزند ذکور باشد به ازای هر شهید یک نفر از برادران وی از انجام خدمت سربازی معاف می شود./ایسنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول