۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

🍃 زنده| محمد نوری‌زاد در زندان دست به خودکشی زد

 اعتراض جمعی از زندانیان سیاسی سابق به صدور حکم زندان برای کیوان صمیمی

جمعی از زندانیان سیاسی سابق در اعتراض به صدور حکم زندان برای کیوان صمیمی بیانیه‌ای صادر کردند.

در این بیانیه در خصوص کیوان صمیمی٬ روزنامه نگار و فعال سیاسی٬ آمده است: «روش و منش او حقیقت جوئی، مدارا و پرهیزازخشونت است، اهل تعامل و گفت‌وگو، خواهان ایرانی آباد و ملتی سربلند وسرافراز بوده و هست و در این راه نیزبارها تحمل حبس وزندان نموده است.»

امضا کنندگان این بیانیه در پایان تاکید کردند: «ما، تعدادی از همبندیان سابق مهندس صمیمی امیدواریم که مسئولین قوه قضائیه درجهت اتحاد و همبستگی ملی و اجرای عدالت در حکم صادره تجدید نظرنموده و برائت مهندس کیوان صمیمی رااعلام نمایند.»

کیوان صمیمی٬ فعال سیاسی و زندانی سیاسی سابق٬ روز اول اردیبهشت ماه خبر از محکومیتش به پنج سال زندان داد.

متن کامل این بیانیه را اینجا بخوانید.محمد نوری‌زاد در زندان دست به خودکشی زد

فاطمه ملکی٬ همسر محمد نوری‌زاد٬ خبر از آن داد که این زندانی سیاسی دست به خود کشی زده است.

صبح امروز وکیل محمد نوری‌زاد٬ موفق به دیدار کابینی با او شده است.

به گفته آقای مکی٬ وکیل نوری‌زاد٬ روز گذشته اقدام به رگ زنی کرده است و پس از آن به بهداری منتقل شده است. این زندانی سیاسی در ملاقات کابینی با سر و دست باند پیچی حضور یافته است.

او همچنین خطاب به افرادی که از او خواسته بودند صبوری کند٬ گفته است: «برای من حداقل شعور را قائل باشید و بدانید که شرایط زندان بسیار سخت است.»

پیش از این برخی از فعالان سیاسی از محمد نوری‌زاد خواسته بودند که بماند و مقاومت کند.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید.بهاره رهنما‌ به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد

بهاره رهنما، هنرپیشه، به اتهام توهین به سیروان خسروی، خواننده، به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

در حکم دادگاه علیه بهاره رهنما ذکر شده این هنرپیشه دو سال پیش در اینستاگرام «اقدام به بیان مطالب کذب و همچنین الفاظ رکیک» علیه سیروان خسروی کرده است.

در متن حکم آمده که بهاره رهنما شخصا در جلسه دادگاه حضور نداشته و وکیلش وظیفه دفاع از او را بر عهده داشته است.

طبق حکم دادگاه تجدیدنظر مجازات ۵۰ ضربه شلاق تعزیری علیه بهاره رهنما به مدت دو سال تعلیق شده و این رأی قطعی به شمار می‌رود./باشگاه خبرنگاران جوانانتقال زینب جلالیان به زندان قرچک ورامین

زینب جلالیان، زندانی سیاسی کرد محکوم به حبس ابد، به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

این زندانی سیاسی صبح روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت توسط نیروهای امنیتی از زندان خوی خارج و گزارش شده بود که به مکانی نامعلوم منتقل شده بود.

یک منبع آگاه خبر داده است که زینب جلالیان پس از خروج از زندان خوی «به زندان ارومیه و از آنجا به کرمانشاه، سپس به زندان اوین و نهایتا به بند قرنطینه زندان قرچک ورامین» منتقل شده است.

بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان، زینب جلالی چند سال است «به گواهی پزشک از بیماری‌هایی مثل ناخنک چشم و برفک دهان رنج می‌برد.»/هراناآخرین آمار رسمی کرونا: ۹۶۴۴۸ نفر مبتلا و ۶ هزار ۱۵۶ نفر قربانی

کیانوش جهانپور٬ سخنگوی وزارت بهداشت٬ اعلام کرد که در ٢۴ ساعت گذشته ۶۵ نفر به علت کرونا جان‌ باخته‌اند و ۸۰۲ مورد ابتلای جدید شناسایی شده است.

کیانوش جهانپور گفت آمار رسمی مبتلایان کرونا در ایران به ۹۶ هزار و ۴۴۸ نفر و تعداد کل جان باختگان نیز به ۶ هزار و ۱۵۶ نفر رسیده است.

بنا به آمار رسمی ۷ هزار ۷۳۵۰ نفر نیز پس از ابتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند و ۲ هزار و ۷۸۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

به گفته او، تاکنون ۴۸۴ هزار و ۵۴۱ آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در ایران انجام شده است./ایرنااستاندار تهران: برگزاری مراسم مذهبی در «مسجد ارگ» متوقف شد

انوشیروان محسنی بندپی ٬ استاندار تهران٬ با اعلام توقف برگزاری مراسم مذهبی در مسجد ارگ گفت: «مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا حکم مصوبات شورای امنیت ملی را دارد.»

او درباره برگزاری تجمعات مذهبی طی ماه رمضان توضیح داد که «اگر بدانیم کدام مراکز برخلاف مصوبات ستاد ملی کرونا بازگشایی کرده و فعالیت می‌کنند، قطعا با آنها برخورد می‌کنیم.»

به گفته او از دو شب گذشته نیز برگزاری مراسم در مسجد ارگ متوقف شده است و «بزرگوارانی که در مسجد ارگ مراسم را برگزار می‌کردند این مراسم را متوقف کرده‌اند.» وقوع موج دوم و سوم کرونا قطعی است

محمدرضا شانه‌ساز، معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو، نسبت به بروز موج بعدی کرونا در ماه‌های مهر، آبان و آذر ابراز نگرانی کرده و گفته است: «در رخداد این موضوع هیچ شکی نداریم و قطعا رخ می‌دهد.»

او رعایت بهداشت فردی و فاصله‌گذاری فیزیکی همچنان مهمترین روش‌های کنترل شیوع ویروس جدید کرونا دانسته و اضافه کرد: «نگرانی‌هایمان درباره ادامه اردیبهشت ماه و خرداد کاهش یافته است، اما در پاییز و ماه‌های مهر، آبان و آذر نگرانی‌مان بسیار جدی است.»

به گفته رییس سازمان غذا و دارو، ایران «همگام با کشورهای پیشرفته» در حال انجام مطالعات بالینی و تولید داروهایی است که در حال حاضر از آنها به عنوان درمان احتمالی این ویروس نام برده می‌شود.

محمدرضا شانه‌ساز افزود: «در حوزه واکسن هم چند مورد از شرکت‌های ما دارند کار می‌کنند و گام به گام پیش می‌روند و سعی می‌کنیم تا زمانیکه امیدها جدی نشده و تا زمانیکه نتوانیم نتایج قطعی را اعلام کنیم، آن را رسانه‌ای نکنیم.»/انتخاب


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول

نظر وارده در این یادداشت لزوماً دیدگاه زیتون نیست

دسته بندی‌های مطلب: پخش زنده

یک پاسخ به “🍃 زنده| محمد نوری‌زاد در زندان دست به خودکشی زد”