سپاه و شکست‌های «غرورآفرین»اش

زیتون ـ سولماز ایکدر: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی٬ طی سال‌های گذشته٬ به‌خصوص پس از سال ۸۴ تبدیل به یکی از بزرگترین نهاد‌های «دولت‌ساز» در جمهوری اسلامی شده است؛ نهادی که به تنهایی بخش بزرگی از درآمد‌های کشور را به صورت مستقیم  یا غیرمستقیم به خود اختصاص می‌دهد و با عنوان «نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن» به مرور تمامی منابع کشور را می‌بلعد.

آسیب‌های سپاه اما به دست‌اندازی‌های اقتصادی محدود نمی‌شود و از سوی دیگر خسارات جانی هم روی دست کشور گذاشته و می‌گذارد. از دوران جنگ هشت ساله با عراق که زخم عملیات «فریب» کربلای چهار با نزدیک به ۱٫۰۰۰ شهید و ۳٫۹۰۰ مفقودالاثر همچنان خونریزی می‌کند، تا به امروز و گشایش جبهه‌های جدید در سوریه، عراق و یمن.

توسیع میدان فعالیت سپاه، این گروه نظامی را به حوزه‌های اقتصادی و در پی آن عمرانی٬ پزشکی و غیره کشاند؛ عرصه‌هایی که با هزینه‌های بالا و تبلیغات فراوان به آن ورود می‌کند، در ادامه شکست‌های پی‌درپی‌اش را اما مسکوت می‌گذارد.

ماهواره نور؛ دوربین فیلم‌برداری

ماهواره نظامی نور روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت توسط سپاه پاسداران و بوسیله ماهواره‌بر قاصد از کویر مرکزی به فضا پرتاب شد.

سپاه پاسداران در بیانیه خود اشاره‌ای به جزئیات فنی و اهداف تعریف‌شده برای این ماهواره نکرده و صرفا گفته بود ماهواره‌بر «قاصد» از کویر مرکزی ایران پرتاب شده و ماهواره نور را «با موفقیت» در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار داده است.

با این حال دو فرمانده سپاه پاسداران در دو برنامه جداگانه تلویزیونی توضیحات دیگری درباره این ماهواره دادند و هدف اولیه آن را «شناسایی» ذکر کردند و مدعی شدند که مأموریت‌های بعدی شامل شناسایی، ارتباطی و ناوبری خواهد بود.

جِی ریموند، رییس فرماندهی فضایی آمریکا٬ روز گذشته (دوشنبه) گفت که آنچه ایران به عنوان نخستین ماهواره نظامی خود در فضا معرفی می‌کند در واقع یک وب‌کم معلق است و تهدیدی به شمار نمی‌رود.

در مورد هزینه ساخت و پرتاپ این ماهواره تا کنون هیچ سندی منتشر نشده است اما صرف پرتاپ این ماهواره با استقبال رسانه‌های نزدیک به حاکمیت و سپاه پاسداران و چهره‌های وابسته به این جریان در سانه‌های اجتماعی مواجه شد.

جِی ریموند، رییس فرماندهی فضایی آمریکا٬ روز گذشته (دوشنبه) گفت که آنچه ایران به عنوان نخستین ماهواره نظامی خود در فضا معرفی می‌کند در واقع یک وب‌کم معلق است و تهدیدی به شمار نمی‌رود.

رادیو فردا خبر داد که او در حساب شخصی‌اش در توییتر نوشت: «ایران مدعی است که این ماهواره توانایی گرفتن تصاویر را دارد اما در واقع این یک دوربین فیلمبرداری است که توانایی جمع آوری و مخابره اطلاعات را ندارد.»

پیش از این نیز برخی از کارشناسان نظامی گفته بودند که این ماهواره نظامی تنها در صورتی که روی خاک ایران قرار بگیرد توانایی دریافت و ارسال اطلاعات دارد و در غیر این صورت نمی‌تواند هیچ ارتباطی با مرکز فرماندهی در ایران برقرار کند.

ماهواره نظامی نور اولین پروژه پر سر و صدای سپاه نبود که به رغم تبلیغات فروان در حقیقت از پیش شکست خورده بود؛ سپاه پاسداران نه فقط در حوزه نظامی که در دیگر حوزه‌ها نیز مدعی انجام پروژه‌های عظیم است٬ پروژه‌هایی شکست خورده.

مستعان ۱۱۰؛ اختراع چندمنظوره

یک هفته پیش از پرتاب ماهواره نظامی نور٬ سپاه پاسداران از یک پروژه دیگر رونمایی کرد؛ مستعان ۱۱۰.

«مستعان ۱۱۰» دستگاهی که قرار بود برای کشف ویروس کرونا در شعاع صد متری و تنها در پنج ثانیه استفاده شود٬ ۲۷ فروردین ماه در حضور حسین سلامی٬ فرمانده کل سپاه پاسداران، غلامرضا سلیمانی٬ رییس سازمان بسیج مستضعفین، احمد عبداللهی معاون سلامت ، آموزش پزشکی و پدافند زیستی سپاه و جلالی فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) در ستاد فرماندهی کل سپاه رو نمایی شد.

سلامی٬ فرمانده کل سپاه٬ در تشریح ویژگی‌های این دستگاه، گفته بود: «دستگاه نیاز به گرفتن خون ندارد و قابلیت تشخیص سطوح و انسان های الوده را دارد و آزمایش آن در بیمارستان‌های مختلف صورت گرفته و تا ۸۰ درصد عملکرد آن مثبت بوده است.»

آن زمان هم فرمانده کل سپاه اشاره‌ای به قیمت این این دستگاه «کشف ویروس» نکرد، اما همان روز رونمایی در اخبار صدا و سیما ضمن اعلام خبر ساخت «مستعان ۱۱۰» گفته شد که هزینه ساخت آن هشتصد میلیون تومان بوده است.

تنها چند ساعت لازم بود که مشخص شود این «دستگاه ویژه» پیش از آن نیز با عناوین گوناگونی از جمله کاشف سوخت قاچاق و یا بمب معرفی و حتی به کشورهای دیگر فروخته شده است.

در مورد این دستگاه نکته جالب اینجا بود اساسا مستعان ۱۱۰ یا هر نام دیگری که این دستگاه با آن در گذشته به عنوان «اختراع ویژه سپاه» معرفی شده است٬ ساخت ایران و سپاه پاسداران نیست و یک زوج کلاه‌بردار انگلیسی برای اولین بار آن را ساخته‌اند.

تور روسی٬ افتخار پدافند هوایی ایران

ابتکارات سپاه پاسداران در حوزه نظامی، تنها در بخش تهاجمی نیست که ناموفق باقی مانده است. قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا هم که با تبلیغات فراوان و به منظور هماهنگی و بهره‌برداری از فعالیت‌های پدافند هوایی ارتش و سپاه و تقویت شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل پدافند هوایی کشور تاسیس شده بود٬ کمتر از چند ماه پیش یک فاجعه بزرگ برای مردم ایران آفرید.

هواپیمای مسافربری اوکراین صبح چهارشنبه ۱۸ دی ماه ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه های محل استقرار نیروهای آمریکایی، هدف پدافند موشکی ایران قرار گرفت و سقوط کرد.

سپاه پاسداران سه روز در مورد نحوی اسقاط این هواپیما سکوت کرد و در نهایت پس از فشارهای بین‌المللی مسئولیت آن را پذیرفت؛ این هواپیمای مسافربری توسط سپاه پاسداران اسقاط شده بود٬ اما برخلاف ادعاهای پیشین سامانه پدافند مورد استفاده ایرانی و ساخت سپاه نبود.

سرلشکر موسوی٬ فرمانده قرارگاه پافند هوایی خاتم الانبیا٬ که از خرداد ماه سال ۹۸ با حکم رهبر جمهوری اسلامی به فرماندهی این قرارگاه منصوب شده‌بود٬ بر لزوم توسعه سامانه پدافندی ایران تاکید داشت.

او طی دو مصاحبه در همان سال با خبرگزاری فارس مدعی نوآوری سپاه پاسداران در این زمینه شده بود. فرزاد اسماعیلی نیز که پیش از موسوی فرمانده این قرارگاه بود٬ ادعاهایی مشابه داشت.

در نهایت اما پس از اسقاط هواپیمای مسافربری اکراینی مشخص شد که ایران در زمینه پدافند کاملا وابسته به روسیه و یک وارد کننده تجهیزات نظامی از این کشور است؛ آن هم نه تجهیزات روز دنیا.

سامانه پدافندی تور٬ از سال ۱۹۸۶ در روسیه مورد استفاده قرار می‌گرفت. این سیستم کار رهگیری و آتش را در مدت زمان ۵ الی ۸ ثانیه انجام می‌دهد و قادر است در یک زمان ۴۸ هدف هوائی را مورد رهگیری قرار بدهد. هدایت موشک‌های تور ام-۱ از طریق فرمان‌های رادیویی انجام می‌شود.

این سامانه متحرک و کششی است و طبق اعلام سپاه پاسداران، ساعت ۱۲ شب ۱۸ دی ماه در نزدیکی فرودگاه امام خمینی تهران مستقر شده بوده‌. به گفته کارشناسان نظامی این سامانه به صورت پیش فرض اگر شلیک موشک اول موجب اسقاط پرنده مهاجم نشود٬ موشک دوم را نیز شلیک خواهد کرد.

افتخار ساخت و افتخار انفجار

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوزه‌ عمرانی نیز شکست‌هایی دارد.

«انفجار مسیر خط آهن گرگان-اینچه‌برون در شمال شهر آق‌قلا» در جریان سیل نوروز سال ۹۸  از جمله این خسارات است.

 چهارم فروردین ۱۳۹۸، گردان مهندسی و تخریب «حضرت ابوالفضل» وابسته به گروه «مهندسی ۴۵ جوادالائمه» نیروی زمینی سپاه پاسداران، بخشی از مسیر خط آهن گرگان-اینچه‌برون در شمال شهر آق‌قلا را در سه نقطه منفجر کردند.

علت انفجار، «رهاسازی آب انباشت‌شده در منطقه» اعلام شد. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود که «ستاد بحران استانداری» گلستان پس از ۴۸ ساعت به سپاه اجازه انفجار داد. او از این انفجارها به عنوان «انفجار امید» یاد کرده بود.

پروژه‌ای که شامگاه چهار فروردین ۱۳۹۸ به یکی از مهم‌ترین عوامل تشدید بحران در جریان سیل آق‌قلا تبدیل شد، پروژه‌ای بود که قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه ساخته بود و از آن به عنوان نماد افتخار یاد می‌کرد و وقتی هم سه قسمت آن را منفجر کرد،‌ دوباره آن را به عنوان نماد افتخار توصیف کرد.

روز هفتم فروردین، گردان مهندسی و تخریب سپاه با دستور مستقیم محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه بخشی از جاده «چارقلی-گمیشان» را منفجر کردند تا راه خروج آب باز شود.

این دو انفجار به عنوان راه‌حل کاهش حجم آب در شهر آق‌قلا و جلوگیری از وقوع بحران در گمیشان از سوی رسانه‌های وابسته به سپاه، برجسته شدند و اسناد افتخار «مدیریت جهادی» سپاه نام گرفتند.

خط آهن گرگان-اینچه برون، بخشی از یک خط‌آهن مهم بین کشورهای ایران، قزاقستان و ترکمنستان است که در مجموع ۹۲۴ کیلومتر طول دارد و ۱۲۹ کیلومتر آن در ایران واقع شده است.

این خط راه آهن را از ابتدا اما سپاه پاسداران بدون زهکش و کار کارشناسی ساخته بود.

آذرماه سال ۹۳ عبادالله عبداللهی، فرمانده وقت قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران، در یک نشست خبری از اجرای پروژه خط آهن «گرگان-اینچه برون» به عنوان «اولین رکورد در کشور» یاد کرد و گفته بود: «در مدت کمتر از یک سال» این پروژه را ساخته‌اند.

دی ماه همان سال نیز سردار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی کل سپاه٬ از این پروژه به عنوان «نقطه عطف تعامل دولت و سپاه» یاد کرده و گفته بود: «سرعت، کیفیت و دقت» نشانه‌های اقدامات قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه است.

در واقع، پروژه‌ای که شامگاه چهار فروردین ۱۳۹۸ به یکی از مهم‌ترین عوامل تشدید بحران در جریان سیل آق‌قلا تبدیل شد، پروژه‌ای بود که قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه ساخته بود و از آن به عنوان نماد افتخار یاد می‌کرد و وقتی هم سه قسمت آن را منفجر کرد،‌ دوباره آن را به عنوان نماد افتخار توصیف کرد.

ساخت موشک‌های نقطه‌زن که کیلومترها دورتر از هدف سرنگون می‌شوند٬ سدهایی از جمله گتوند برگنبد نمکی٬ بازداشت فعالین سیاسی و اجتماعی و حتی شکست سیاسی در عراق را نیز باید به لیست افتخارات سپاه افزود٬ لیستی که بی‌پایان به نظر می‌رسد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

39 پاسخ

 1. متاسفانه بعضی براندازان با دروغ خود را شارژ میکنند و با توهماتشان خوش اند!
  فکر میکنند چون مسیول زیتون حرافی طولانی انان را خوانده و درج کرده پس پنجاه میلیون ایرانی یا پنج میلیون ایرانی طرفدارشان است.
  اگر چنین باشد باید گفت چه اپوزیسیون برانداز قدرقدرتی است ! فقط حیف که توخالی است!

 2. با شعار دهی رادیکال به جائی نخواهیم رسید!
  با سازماتدهی و مشاوره درست ممکن است به جائی برسیم. و الا ممکن است به انواع شکست های تاریخی گذشته دچار شویم!

 3. سپاه موفق است. این سپاه ضد ایرانی و اسلامی ناب موفق شده روزخای وحشتناکی را به مردم ایران و مردم منطقه تحمیل کند. روزهای وحشتناک دیگری را نیز رقم خواهد زد. بر عکس مدعای بسیاری روحانیت مداحان و طلاب همگی همدست و همداستانند اما مهم این است که همسرنوشت هم هستند. سرنوشت همگیشان بسیار وحشتناکتر از مزمی ست که وحشتناکی سپاه ضد بشر را دیده اند. امروز سپاه پاسداران اسلامی و بسیجیان محافظ حکومت اسلامی و روحانیت و مداحان و طلاب منفورترین ممتازین جامعه ی ایرانند. من به نویسنده این مقاله درود میفرستم و از او میخواهم تا یک پرده بالاتر رود. از کسانیکه نظرات محکم هم نوشته اند جای تشکر دارد. من پیشنهاد می کنم تا مردم ایران به دور تمامیت ارضی خاکمان و آزادی و دمکراسی گرد هم آئیم تنها باید تجزیه طلبان و فدارالیستها را ترد کرد. ولی باید جمهوریخواهان و پادشاهی طلبان با هم ائتلاف و اتحاد کنند و نوع حکومت آینده را به یک رفراندوم واگذارند. سه دوستی که مادرخرج شده از من خواسته تا نظری بنویسم و اینهاش نوشتم نظرم را. در اینجا یاد آور شوم که من شخصا جمهوریخواهم اما دوستانی دارم که در جنوب شهر تهران هستند و اینان آدمهای بسیار خوب و نازنینی هستند و فکرشان هم روشن است و طرفدار آقای رضا پهلوی هستند. ای اپوزیسیون ایران با این گسترگی ای که داری می تاوالنی حکومت هیتلر را که هیچ حکومت ملایان و مداحان و پاسداران و بسیجیان را براندازی. فقط با اتحاد و هماهنگی.

 4. قرماندهان سپاه البته از آدمکشان حرفه ای و متجاوزان و سرکوبگران و غارتگران و حقه بازانی هستند که در کنارشان یک جوانه زد و شد بسیج و در حقیقت تیغکش و نیروی خانوادگی برای کشتار و سرکوب و تجاوز شد. اما من از بدنه سپاه و بدنه بسیج می پرسم که آیا وقت آن نرسیده که به خود آیند و در یک انفجار انساندوستان و ایران دوستانه این حکومت را سرگون کنند. حکومتی که بر پایه دروغ و بیشرفی و غارت و تخریب تاریخ و تمدن و فرهنگ ایران استوار است و ایران و منظقه را به این روز سیاه نشانده!؟ در اینجا با خطر کردنی بینظیر خودم را معرفی کنم. من برادر یک شهید جنگی هستم اینک بیشتر از نیمی از زندگیم گذشته البته اگر به اندازه پدرم زندگی کنم. اما من فقط یک چند جمله می گویم و سپس پرسشی از بدنه سپاه و بدنه این حکومت و حتا بدنه ارتش می کنم. آنچه می گویم همین چند ساعت پیش اتفاق افتاد. پدر و مادپیر من که پدر و مادر شهید هستند از کسی شنیدند که در حمله امروز اسرائیل تعدادی عرب و ایرانی کشته شده اند که احتمالا در میان کشته شدگان علی حاجیزاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه هم بوده. پدر و مادر من که پدر و مادر شهید هستند. گفتند: « خدا کنه راست باشه…»!!! من صادقانه و بی هیچ غرضی شخصی و البته با غرض انسانی ایرانی و اخلاقی از بدنه سپاه می پرسم که شما چه کرده اید با این مردم که وقتی که شما را اسرائیل و یا هر کسی دیگر میکشد ایرانی خوشحال می شود، حتا پدر و مادر شهید چه برسد به مردم عادی چه برسد به کسانی که در این ۴۱ سال سرکوب شدند و مورد تجاوز قرار گرفتند و فرزندانشان در لعنت آبادها خاک شدند! شما اصلا بفرمائید پاسدار و بسیجی کدام کشورید؟ شما دوست چه کسی و دشمن چه کسی هستید. آیا وقت آن نرسیده که از خودتان بپرسید که آیا مسئله فلسطین و اسرائیل به ما اینهمه مربوط است؟ و اگر از نظر انسانی مربوط است شما پاسداران و بسیجیان چه گلی به سر فلسطینی ها زده اید. بسیاری از کشتارها را شما سبب شده اید. شما سوریه را نابود کرده اید. شما باعث و بانی تخریب بیش از ۶۰ در صد سوریه و باعث میسلیونهعا بی خانمان و بیش از یک میلیون کشته هستند بله شما مسئول هستید. شما جنبش آرم و بدن خشونت و دموکراسی خواهانه ی سوریه را نابود کردید به خشونتش کشیدید. جنبشی که شبیه جنبش دموکراسی خواهانه ی کشور خودمان بود. طبق اخبار سازمان ملل اضافه بر قتل عامها ی مردمان سوریه و تخریب مهندسی شده شهرهای انها در سوریه به زنان و دختران و حتا پسران به طور سیستماتیک با نسخه ولی فقیه و سپاه پاسداران و شخص خامنه ای به عنوان فرمانده کل قوا و سرباز صفرش حاج قاسم سلیمانی تجاوز سیستماتیک شده و می شود. یک لحظه فکر کنید ای مردم ای سپاه ای ارتش ای وزارت اطلاعات که تمامی اتفاقات مهم تروریستی از بعد از مسافرت ملکوتی امامتان خمینی از مدینه پاریس به قبرستان بهشت زهرا که تبدیل به جهنم شد در سرتاسر جهان انجام شد. از ایران و نیویورک و پاریس و مادرید و نیس و ظهران و اسرائیل و فلسطین و سوریه و عراق و برائت از مشرکین توسط نماینده ی ولی فقیه محمد تقی کروبی و به خشونت کشاندن مکه و کشتار بینظیر تاریخ همه و همه از داعهش گرفته تا بوکوحرام و تا القاعده و جهاد فلسطین و حماس و حزب الله…همه اش از آن شماست و بدبختانه از آن ایران است. که دارد تاوانش را میدهد و هنوز تا تاوان تسویه حسابیش را بپرداز واویلا ست! هی نگوئید که آمریکا و اسرائیل و غرب و انگلیس و فرالنسه و… مقصرند. آخر پس ما چکاره ایم. ای سپاه ای بسیجی ای ارتش به خواد بیائید و تا کارتان به لیسیدن چکمه سربار آمریکائی و اسرائیلی نرسیده بیائید ایرانی شوید. اسلام را به آخوند و طلبه و مداح بسپارید و اسلام را شخصی کنید و نه دولتی و حکومتی. بیائید یک تصمیم ملی بگیرید. این مردم شما را خواهند بخشید. من این نظر را بر ای پدر و مادرم خواندم آنها نیز در امضای این نوشته شریکند. ای سپاه ای بسیج ای ارتش بیائید ایرانی شوید. رفراندومی بر قرار کنید از مردم طلب بخشش و مغفرت نمائید. اسلام را ایرانی کنید و نه ایران را اسلامی. من شرافتا از فردای شما بیم دار م. من مطمئنم که این مردم نجیب ای مردم باشرف این مردم با گذشت این مردمی که بیمارگونه صبورند شماها و جنایاتتان را خواهند بخشید. من این مقاله و تمامی نظرات داده شده را خواندم و حقیقتا فکر می کنم بسیار مهم هستند. مهمند حتا آنهائی که بر این خانم نویسند خرده گرفته و یا بسیجیانی فحاشی کرده اند. شاید روزی فحش هاشان و خشونتهاشان پایان یابد. زنده باد ایرانی آباد و آزاد و دموکگراتیک به همه آئینها و دینها و تفکراتش . با احترام خانواده شهید از تهران

 5. یک ناشناس هست اینجا که میاد پای تمام مطالب و مقالاتی که نکته ای احیانا مهم دارند پرت و پلا بافی میکنه و به نویسنده مربوطه توهین نرم میکنه و اتهام های مختلف میزنه … این ناشناس بوی آشنای یک بلاهت تاریخی در کلماتش هست.

 6. یکی از کامنت ها را دیدم و درست
  نوشته بود. توی این کشور هیچکسی
  بفکر مردم نیست. ان بالایی ها تو فکر
  مال اندوزی هستند و بس!
  سپاه چه خوب چه بد اما واقعیت اینست که قشون حکومتی هستند!
  هر چی هم پیشرفت داشته باشه برای
  بالایی ها ست و بس!
  سلیمانی با ان سر و صدایی که به راه انداخت و نبوغی که در کارش داشت
  یک ژنرال حکومتی بود! که مسایل اخلاقی در مقابل وفاداری به بالایی ها
  پشیزی نمی ارزید. از کشاندن حشد الشعبی به داخل خاک ایران که اقدامی
  اهامت امیز به ملت بود تا جریان دادن
  حق و حساب به احمدی نژاد و دار و دسته احمدی نژاد! که گندش درامد و در رسانه ها پیچید!

 7. سلام، من روزهای اول سپاه و تشکیل آن حضور داشتم و ۱۷ سال تمامن وقت و نیمه وقت در آن بودم. سپاهیان اغلب آدمهای بیسواد و لمپنی بودند که البته وطندوست و حتا پرست هم در میانشان بود. در میان این جمع تعدادی از اروپا و آمریکا هم آمده بودند که دارای سواد و کمال بودند. در میانشان عارف و شاعر و نماز خوان و معتقد هم وجود داشت. اما کم کم و خصوصا در زمان جنگ همه ی مرز شکسته شد و کم کم همه در میان هیاهوی نوحه و عزا و امام حسین بازی و شهید بازی و رد شدن زیر قرآن و در ولایت مطلقه فقیه ذوب شدند. شهرهای ایران و حتا دهاتش تبدیل به مرتع های پرورش شهید شد. برای همین در شهرها و حتا در ورودی ده ما نوشته بودند:«به شهر و ده و دهستان و روستا شهید پرور فلان خوش آمدید» اینجا بود که تمامی معیارهای انسانی جایش به معیارهای اسلامی شیعی و الهی و بخوانید خرافی داد. سپاه به مرور از یک طرف به شدت زیر نفوذ «امداد غیبی» قرار گرفت و از سوی دیگر شستشوی مغزی از نوع استالینیستی و هیتلری و شیعی در هم آمیخت و معجون غریبی ساخت و در آن رواج یافت. ساختن کیش شخصیت «امام» خمینی به عنوان پیشوا چنان همه مرزهای دیکتاوری را در نوردید که حتا به شهادت خود من و تمامی شواهد دیگر وقتی خمینی بر علیه دانشگاه و دانشگاهی سخنرانی کرد و همه فتنه ها را از دانشگاهی و دانشگاهی دانست کمتر کسی جرآت کرد در مورد آن حرف بزند. من یادم است که یک دانشجو که از انگلیس برای کمک به سپاه آمده بود شب از من با شک و تردید پرسید آیا واقعا آقای خمینی نظرش این است!؟ و من پاسخش دادم شاید نظرش بعضی دانشگاهها و دانشگاهیان باشد. اما نه دوباره سخنانش را برامان پخش کردند و ما گوش کردیم او دانشگاه و دانشگاهیان را فاسد و فتنه گر خوانده بود و استثنائی در سخنش نبود. در هر حال کم کم تمامی باسوادان سپاه یا در جنگ کشته شدند و یا به کارهای دیگری پرداختند و به مرور سپاه تمامی افراد دانشدار و دانشمند و باسوادش را از دست داد و کار بدست + به قول هاشمی رفسنجانی + «کودنهائی» چون محسن رضائی افتاد. با تشکیل بسیج و گسترش آن عملا این دونیرو که ارتباط اورگالنیک با هم دارند تبدیل میلیشیای ضد مردمی شدند. این نیرو که دو بازوی سرکوب نظام هستند با همه ی ادعایشان از هیچ نوع اخلاقی و ارزشی برخوردار نیستند. اینان از ناموس سخن می گویند اما آری از ناموسند. هیچ خط قرمزی در تجاوز در قتل در شکنجه در به تله انداختن مردم برایشان وجود ندارد. اینا قادرند حتا یک معصوم صددرصد را تبدیل به جنایتکاری بکنند که حتا خودش هم در جنایتکار بودنش شک نکند. ( ماجرای مازیار ابراهیمی و دیگر معصومینی که اقرار به جنایت و قتل کردند نوک کوه یخی ست از جنایات بی حد و مرز سپاه و بسیج…) در اینجا باید موضعی که به نظرم مهم می آید را گوشزد کنم. و آن اینکه سپاه و بسیج در به خشونت کشیدن وادار به خشونت کردذن سازمان مجاهدین موتور اصلی بودند. همچنانکه عین همین مدل را در منطقه پیاده کردند و سوریه و عراق و یمن را به صورت کنش و واکنش تبدیل به حیاط خلوت خشونت و کشتار و تجاوز و خصوصا تخریب خود کردند. همه ی کار و تلاششان بر این است که مرز خشونت و دروغشان را بیش از پیش گسترش دهند. اینان حتا در بین خودشان راست نمی گویند. دروغ در جزئی ترین تا کلی ترین مسایل از مسائل شخصی گرفته تا مسائل کشوری و حتا جهانی جزو ارکان فکری و ایدئولوزیکی اینها ست. اصولا دروغ را اینان برای رضای خدا و خصوصا الله میگویند. من یادم است که یکی از آیت الله های مهم در حضور من به کسی که قرار بود بین خانواده ای نفوذ کند تا ببیند با سلطنت طلبان ارتباط دارد یا نه میگفت: « برو و در همه ی کارهاشان شرکت کن…حتا شراب هم در راه خدا بخور…باید اونا ترا باور کنن که از خودشونی» البته این تازه مربوط به ۳۵ سال پیش است. آین سخنان آغاز شیبی بود که تمامی شرف و اخلاق انسانی و بشری ایرانی را نشانه و زیر گرفت. چنانکه سپاه و روحانیت و سیستم مداحی و طلبگی از سال ۶۵-۶۷-۶۸ کشتار بینظیری را در تاریخ ایران آغاز کردند و از آن زمان به عنوان طلبکار به خاطر جنگید و «بیرون راندن» دشمن صدامی – همان جنگ بیهوده ای که هشت ماه پیش از شروع شخص آیت الله خمینی با آمدن به تلویزیون و فتوای انقلاب و شورش نظامیان عراق بر علیه صدام را صادر و البته موتور صدام را در حمله به ایران روشن کرد. بله واقعا این «امام» خمینی بود که جنگ را آغاز کرده بود. در هر حال این طلبکاری باعث قتل عامها و قتلخاصها و روکم کنی ها (اصطلاح روکم کنی را هاشمی رفسنجانی مرتب بکار می برد و من خودم بارها از دهانش شنیدم) تجاوزها و ازاله بکارتها در زندانها شد. سپاه و بسیج چنان جنایاتی کردند که حقیقتا روی نازیها و استالینیستها را سفید کردند. تنها فرقی که بین نازیها و شیئیسم روحانیوپن مداحان وجود دارد داشتن مردمی تا این حد صبور و آرام و نجیب است ـ که البته این کیفیت در پایان راهش است ـ یادم است که به قول خودشان «معاندهائی» از تبریز و از خرم آباد لرستان در جعبه هائی خوابانده بودند و آنها را با پیچ و مهره بسته بودند و یا تسمه کشی کرده بودند و آنها را همچون بار با کامیون به اوین فرستاده بودند. آنها همشان خفه شده و مرده بودند. سپاه پاسداران و بسیج در این ۴۱ سال حتا یک قدم مثبت برای ایران و منطقه بر نداشته. حتا طلبکاریهایش بابت جنگ هم وارد نیست. چرا که با سرسپردگیش به ولایت فقیه و سپس به ولایت مطلقه ی فقیه باعث ادامه جنگ سرکوبها و قتلعامهای بینطیر تاریخ ایران شده. جنایات سپاه در عراق و سوریه و یمن و حتا با ایجاد چشم و همچشمی و تولید جنایت از سوی عربستان و دیگر کشورها کرانه ای ندارد.آنچه در این مقاله آمده یک آشپزی بسیار محتاط و ذره ای ست از گستره جنایات سپاه و دستگاه ویروس یاب و زدن عمدی هواپیمای اوکراینی آخرین دروغ و جنایاتش نیست . سپاه به نظر من سرانجام دست به خودکشی نابود کننده ای خواهد زد واقعا و بدن هیچ شک و شبهه ای خواهد زد. سرگذشتش هرگز نمی تواند غیر از این باشد. تنها شانسی که می تواند بیاورد یک رفراندوم است. اما قدرت تشخیص بدست آوردن این شانس را ندارد. . زنده باد ایرانی آزاد آباد و دموکراتیک و یکپارچه. با احترام و تشکر از این سایت و ببخشید فرصت باز خوانی ندارم امیدوارم پر غلط نباشد ( ممنونم از عزیزی که این سایت را به نمودار کرد)

 8. این ها که گفتی فاجعه اصلی نیستند فاجعه اصلی جنگ قومیتی است که جمهوری اسلامی به راه انداخته البته شروع اختلاف های قومیتی از زمان شاه شروع شد شاه هم یک نژادپرست بود ایران همین جور پیش بره مثل سوریه میشه متاسفانه فارس ها و کورد ها خیلی افراطی هستند

 9. من به بسیجی ها و پاسداران توصیه می کنم که اندکی فکر کنند به آنچه در این ۴۱ سال اتفاق افتاده. و اینکه حکومت اسلامی که پایه گذارش روح الله الموسوی الخمینی بوده یک تصادف و اتفاق بسیار وحشتناک بوده برای ایران و ال خمینی و ال موسوی اتفاقا همان پیروزی میدان القادسیه ای ست که کسی آنرا به کسی در نظر ها گوشزد کرده. اما این پیروزی پیروزیٍ کاذب است. در اصل پیروزی نما ست. شاید این پیروزی را بتوان تبی داغ برای کشتن ویروس اصلی دانست که از ناخودآگاه تاریخی مردمی سرچشمه می گیرد که دین و آئین و روش زندگیشان سرکوب شده و در هم شکسته شده و لاجرم می بایست برای گذرشٍ از این مرداب و گنداب درونش شنا کنند تا به ساحل برسند. و چنین کردند که می بینیم. و البته که اینک به ساحل رسیده اند اما لبه ساحل این مرداب و این گنداب درست پاسداران و بسیجیان این کمین کرده اند تا با سرکوب این مردم نتوانند از این مرداب گنداب بیرون روند. من به سپاهیان و بسیجیانی که با پرخاش و عصبیت به این مقاله که ذره ای ست از اقیانوس وحشتناک، نگریسته اند پیشنهاد اندیشیدن و تفکر می دهم تا اندکی به خود آیند و ببینند که پاسدار و بسیجیٍ چه و که هستند، چه چیزی و چه کسی!!! رهبرشان با نرمش قهرمانانه برجام را که در نهایت به نفع همان کسی بود که دشمنش می نامید پذیرفت! در عوض مردم خودش را سرکوب کرد کشت در جریان ۸۸ مردمی نجیب و آرام و متمدن را بررگبار بست زندانی و شکنجه کرد مورد تجاوز قرار داد (مراجعه کنید به نوشته کروبی که تجاوزات در زندان را برسمیت شناخته). همین امروز هم حتما در پی سازش است با «دشمن» اما اماده ی سرکوب ایران و ایرانی. ( در اینجا یادآور شوم که یکی از مهمترین تئوریسینهای حکومت اسلامی ایت الله «شهید» مرتضی مطهری جشنهای نوروز و چهارشنبه سوری و اتش بازی که سمبولهای ایرانی و ایرانیت هستند را نجاستهایی میداند که باید رویش خاک ریخت. لطفا بروید بخوانید و حتا بشنوید. و البته من ترور ایشان را مطلقا محکوم می کنم. ترور او را با ترور کسروی مقایسه می کنم). کسانیکه مغرضانه از سپاه پاسداران و بسیج قدر دانی می کنند حتما میدانند که سپاه قابل دفاع نیست و نخواهد بود و در تاریخ ایران به نیروئی ضد ایران و ضد منافع ایران یاد خواهد شد. تحلیل و ادقام سپاه دیر یا زود در ارتش اتفاق خواهد افتاد. کسی نظر داده که که بعد از شکست در هم شکستنش هم خواهد رسید. من امیدوارم اتفاق نیفتد اما اگر عقل و شعوری و اقدامی همچون یک رفراندوم آزاد و زیر نظر سازمان ملل متحد اتفاق نیفتد درهم شکستن سپاه و البته بسیاری دیگری حتمی خواهد بود. اینچنین مباد!. و البته قدرتش و شهرهای موشکیش بیشتر یک دکور سینمائی ست تا یک ساختمام حقیقی واقعی. تمامی قدرت سپاه و بسیج در سکوب مردم و پاره کردن و قلب و متلاشی کردن مغز مردم است همچون ندا آقا سلطان و پویا بختیاری – فقط برالی نمونه – که ولی نعمتانشان است. کسی نوشته که وطن دوستی را باید از اردشیر زاهدی آموخت. آقای محترم اولا شاید حاج صادق زیبا کلام درست بگوید که او شاید با ظریف زند و بند کرده تا قدری از املاکش را بازپس گیرد. اما چنانکه دوست من م م نوشته و هنوز منتشر نشده اگر همین اردشیر زادهدی در روزی که فریدون هویدا را دستگیر کردند دستگیر شده بود با او چه کرده بودید. و حالا اگر فریدون هویدا را آن طور دوستتان آیت هادی غفاری یا دیگری زجرکش نکرده بود شاید امروز بدردتان می خورد! بله سپاه پاسداران در تمامی جبهه ها شکست خورده . حتا با نادانی تمام تمامی دشمنان اسرائیل را تبدیل به دوستان او کرده و اسرائیل که می توانسته برای ایران دوست باشد را تبدل به دشمن کرده. اینها همه اش دستاوردهای سپاه پاسداران حکومت اسلامی مستقر شده در ایران ماست. بله سپاه در همه زمینه ها شکست خورده و اگر سپاه پاسداران ایران و در ارتش ادقام نگردد بعد از شکستها درهم شکسته شدنش حتمی حتمی حتمی ست. من حتا دشمن سپاه هم نیستم. بنا بر این به عنوان یک معلم تاریخ که شاید بتوانم مدعی شناخت ارتش رایش و ارتش شوروی سابق شوم را از روی صدق و صفا نوشتم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. من از طرف آن دوست (م م) درخواست می کنم تا نظرش را منتشر کنید، شاید آن اتفاق نیفتد و همه ایرانی شویم. فردا دیر است. روز بخیر

  1. شاید مهمترین جمله که در پی این مقاله آمده این باشد: بله سپاه در همه زمینه ها شکست خورده و اگر سپاه پاسداران ایران و در ارتش ادقام نگردد بعد از شکستها درهم شکسته شدنش حتمی حتمی حتمی ست.
   من با این معلم تاریخ صددرصد موافقم.

 10. شهر که شلوغ بشه ؛ قورباغه هم هفت تیر میکشه!!!وقتی فرمانده کل ارتش ایران تنها بخاطر مجیزگوئی کردن برای بالادستی هایش و حفظ قدرت و شوکت شخصی خود میگوید آرزوی من این است روزی جانشین رئیس سازمان بسیج باشم(!!!!!!!!!!!!)خیلی طبیعی است که در بیرون از دیوارهای بتنی پادگان های ارتش احدی برای سرتیپ و سرلشگر ارتشی تره هم خرد نکند!دولت هم از این قاعده مستثنی نیست لذا هر چه بودجه دفاعی می بندد ۷۰ درصدش را به سپاه تروریستی و یگان ویژه پاسداران آدم کش تخصیص میدهد و سهم ارتش و وزارت دفاع عملا هیچ است.نتیجه نبود بودجه هم میشود اینکه سپاه از روسیه و چین ماهواره میخرد،شلیک میکند و برای خود اسم و رسمی بهم میزند و کار ارتش کشور هم میرسد به گذاردن ۲۰۰۰ تخت سربازخانه در سوله های نمایشگاه!!!

 11. ازفداری سپاه وبسیج در جنگ حرف نزنید که حال امثال من که از نزدیک با انها بودم به هم میخورد انها فقط در جنگ نگهبان کمپوت وشکر اهدایی مردم ومصرف انها بودند وتا خطری احساس میشد همه تجهیزات خود را رها میکردن و الفرار چون تعهدی نداشتند

 12. سپاه‌ افتخار‌ ماست‌،چون‌ ایرانیه‌ و داخل‌ ایران‌ داره‌ زحمت‌ میکشه‌،شما‌ چی‌ شما به چی و به کی افتخار میکنید،به سیا ،به ترامپ‌ یا به ال سعود
  شرم بر شما که فقط شعار‌ ایران‌ و وطن‌ پرستی‌ رو بلدین،اما در عمل مشتی خائن‌ و وطن‌ فروش‌ و خود فروش هستید،شرم برشما‌ که برای‌ نابودی‌ ایران و ایرانی‌ به‌ ترامپ‌ تروریست‌ نامه‌ نگاری‌ میکنید،شرم‌ بر شما‌ که‌ جرآت‌ رویارویی‌ با‌ دشمنان‌ را‌ ندارید، مثل‌ بزدلان‌ زیر‌ پرچم‌ شیطان‌ همچون‌ روباهان‌ دنبال‌ لیس‌زدن‌ مانده‌ استخوان‌ هستید،
  ای‌ خائن‌ میدانی‌ سپاهی‌ کیست‌؟ایرانی‌ کیست؟
  سپاهی‌ کسی‌ ست‌ که جانش‌ را کف دست گرفته‌ و فرسنگها دورتر‌ از خانواده‌ برای‌ آزادی‌وامنیت‌ ما ایرانیان‌ با‌ توطئه‌گران‌ شجاعانه‌ می‌جنگد،و خواب خوش‌ ،رویای‌خام‌ دشمنان‌ را‌به کابوس‌ تبدیل‌ میکند،پس‌اگر‌لحظه‌ای‌ توانستی‌ خودت‌ را جای‌ این‌ مردان‌ بگذاری‌ و نفسهایت‌ به شماره‌ نیفتاد‌ بعد درباره‌ این شیر‌ مردان‌ یاوه‌ سرایی‌ کن،
  ای‌ سپاهی‌ ،ای برادرم ، تا تو نفس میکشی‌ من زنده ام‌ ، تفنگت‌ را زمین‌ مگذار‌ که مبادا ناموس‌ وطنت‌ خوابش‌ آشفته‌ شود‌ ،
  سردارم‌ برادرم‌ بمیرم‌ برای‌ آن‌ لحظه‌ای‌ که‌ ناجوانمردانه‌ تو‌ را هدف‌ قرار‌ دادند، چون‌ جرات‌ رویارویی‌ با تو را‌ نداشتند،
  تقدیم‌ به روح‌ بزرگ‌ سرادر‌ سپاهم‌ حاج‌ قاسم‌،و تمام‌ جان‌ برکفان‌ سرزمینم‌ ایران،

 13. سی و دوسال پول بیمه دادم چند سال حقم روخوردن باحقوقم سالی دوکیلو گوشت تو خونه من نمیاد با قرص ویتامین زندهایم خدبه خدا۸شما اینطور زندگی میکنید درسته پول مردم بدبخت روبدین تکنولوژی شصت و دوسال قبل را تو بوق وکرنا کنید اگه مرد بودید ارزش ریال را بالا ببرید مشتی چاپلوس مجیز گو بدبختمان کردند امام زمان از دست شما خون گریه میکنه بحز خدا از احدی ترس ندارم مردن برای بازنشستگان عین عروسی کرفتنه هفت ساله روزی صد بار آرزوی مرگ دارم از بس خجالت زن وفرزند کشیدم ننگبر شماکه ادعای سپاه میکنید مرد نیستید اگر منو زنده بزارید اگه خودکشی گناه کبیره نبود هزار بار خودم را خلاص میکردم سی سال راننده پایه یکم بودم کوچکترین خسارتی نه به ملت نه به اموال مردم زدم شما گزارش کارتونو بدین پر شرمساریه

  1. تو این مملکت تنها چیزی که اهمیت نداره مردم و قشر ضعیف هستند ، و اون بالایی ها عده ای فقط به فکر قدرتند و عده ای فقط به فکر مال اندوزی و عده ای هم به فکر هردو
   البته هستند عده اندکی هم که تصور میکنند دارن در راه رضای خدا گام برمیدارن

 14. تمام دنیا سپاه رو میشناسه،آمریکاییها وغربیها رو هم میشناسن.به این آقا که این مطلب رو نوشته بگو ما اصلا کاری به شهرای موشکی وموشکهای بالستیکو ،عین الاسدوپهبادوغیره نداریم،به اون دوستش که به مسخره گفته این یه دوربین فیلمبرداریه بگه چرا قایق موتوری های همین سپاهیا که میان،ناوشکن هاشون خودشونو خیس میکنن.ما سپاهیا اگه یه کلاشینکف هم داشته باشیم جلوی توپ وتانک وهرچیزی که دارن با غیرت می ایستیم،اونوقته که مردا خودشونو نشون میدن،عزیزم

 15. اگه فکر کردید با این خزعبلات و یک عکس تسبیح بدست سپاه را تحقیر می کنید ودلتان خنک می‌شود باشد ما از خوشحالی احمق‌ها ناراحت نمی شویم! اما ایرانی‌های باهوش حتی اگر متدین نباشند این را می فهمند که سپاه بعنوان شمشیر برنده کشور کل نیروهای آمریکایی واذنابش (داعش و النصره و…)را مثل آشغال از منطقه بیرون انداخته و داغ رسیدن آنها به خاک مقدس ایران و دست درازی به ناموس ایرانی را به دلشان گذاشته‌و پشت مرزهای اسرائیل خیمه زده.آره دختر خانم هنوز خیلی زوده بفهمی سلاحADA2چیه و سپاه چطور مدرنترین پهپاد آمریکا رو هک می‌کنه و کنترل آن را از دست پنتاگون خارج می‌کنه یا چطور ماهواره آمریکایی رو تبدیل به یک آهن پاره می‌کنه که امروز آمریکائیها از ترس تکرار این مسئله جرات نمی کنند این ماهواره ایرانی رو هدف قرار بدهند و تنها با زبان سعی در بی اهمیت جلوه دادن آن دارند. در مورد موشکهای نقطه ‌زن هم تو فکر کن تو بیابون افتادند اما ما ایرانیها به تکنولوژی بنام کامپیوتر و اینترنت !دسترسی داریم که عکسهای گرفته شده توسط ناسا از عین‌الاسد را نگاه کرده ایم و دیده‌ایم که چگونه آشیانه های پرنده ها ی آمریکایی رو با دقت یک متر زیر رو کرده ، آره بابا جون بیسوادی جرم نیست حالا حالا ها وقت ‌داری مطالعه کنی، بعدا بیا تا در مورد بقیه مسائل روشنت کنم .

 16. آنکه در جستجوی حقیقت باشد دستکم به مقداری از آن خواهد رسید و آن که معیاری جز کشف حقیقت داشته باشد با هزار استدلال علمی، علمی، عینی و..‌. نیز نمی شود حقیقت را به او شناساند.

  1. نه بابا؟قضیه مشکوک نیست؟یه عده ای یه زمانی دنبال انحلال ارتش بودند،الان شعار انحلال سپاه و ادغام پرسنل اون تو ارتش هستند؟اون زمان انحلال ارتش پیروزی رو برای صدام(نوکر آمریکا و ارباب مسعود رجوی) آسون میکرد این زمان برای آمریکا…اما باید عرض کنم خدمتت بزرگوار که نشدنیه،ارتش هم تو فعالیتهای اقتصادی مشارکت داره و پول میگیره،ارتش هم همگام با سپاه داره پیشرفت میکنه
   اما الآن کوبیدن سپاه و اختلاف افکنی بین ارتش و سپاه و انحلال سپاه چون به نفع آمریکا هست،یه عده ای صاحب قدرت و مسئولیت به گونه ای زیبا تَکرار میکنن تا شما هم تَکرار کنی … اینا مدیون آمریکا هستن نتونستن دینشونو ادا کنن به قولشون عمل کنن…

 17. مطلب کاملا به دور از واقعیت سپاه بود. مثلاً بنا بر توضیحات تکمیلی محسن رضایی، در کربلای ۴ سپاه از مجاهدین خلق ضربه خورد، همان‌موقع ۳۱ کشور جهان صدام را پشتیبانی مالی و تسلیحاتی می‌کردند، اما سپاه دست تنها بود. با این حال، چندی بعد سپاه در عملیات کربلای ۵ مقابل همین صدام تا دندان مسلح پیروز شد، البته این پیروزی تنها مختص به سپاه نبود، بلکه همه ملت ایران پیروز شدند.

 18. بنام خدا : جواب شخصی که نام رستگاری دارد ( نام زیبا و فریبنده انتخاب کرده است) کمی به عاقبت خودت فکر کن. چقدر داستان سرایی؟چقدر دروغ و شعار و نفاق پراکنی و خیانت.خودت داستان تخیلی درست میکنی و میگی آن پدر سردار سپاهی که مومن و….. بود . خودت برای این دروغ گویت به دین وخدا آویزان میشی . کسی که از کمترین اطلاعات عمومی برخوردار نیست وهیچ فرهنگی ندارد و حتی نمیداند که افراد سپاهی وارتشی مثل من وشما نمیتوانند پاسپورت داشته باشند و…… یادت باشه اگر همین ارتشیا وسپاهیا وبسیجیا نبودن الان اسم میدان آزادی القادسیه بود و یا تا حالا تو رو لولو خورده بود یا کرونا . درآخر اینکه گفته اند: جواب ابله ها خاموشیست امیدوارم به راه راست هدایت بشی.

 19. سلام . سپاه مقتدر است و مقتدر خواهد ماند . رسانه های بیگانه در طی سالهای اخیر ثابت کرده اند که هر ارگانی در ایران بیشتر خدمات رسانی کند و بیشتر در مقابل زور گویی های آمریکا بایستد بیشتر از جانب رسانه های مزدور غربی و عربی مورد حمله قرار میگیرد . بی خود خود را خسته نکنید سپاه روز به روز مقتدر تر خواهد شد ان شاالله . تورا به خدا سوگند فقط فقط اندکی تامل و تفکر
  نه تحلیل های آبکی و غیرکارشناسانه

 20. آنها که از سپاه پاسداران که اهرم سرکوب مردم در ایران است دفاع میکنند یا نادانند و یا از آبادی حکومت اسلامی هستند

 21. بنظر می آید “شکست” بی غرور، این نوشته ی ظالمان و جاهلانه است. که کشوری که تحت بدترین تحریم های ظالمانه است، در خاورمیانه، اولین ماهواره را با موفقیت در مدار می نشاند. دشمن معلوم است که سوخته و میخواهد آنرا کوچک جلوه دهد.

 22. بعضی از هر پیشرفتی در ایران دلگیر میشوند. انصاف و شجاعت و وطن دوستی را از اردشیر زاهدی ندیده اید؟

 23. تشکیل سپاه پاسداراناز روز نخست و اصولا یک شکست بوده و در هم شکستنش حتا برای خود فرماندهان هم مثل روز روشن است. من شخصا از دهان یک فرمانده عالی مقام سپاه شنیدم که گفت شکست ما حتمی ست. و ما میدانیم، اما زمان می برد. زمانش ممکن است از یک سال تا پنج سال باشد. و پدر این سردار به او گفت همین حالا هم شکستتان حتمی ست اما پررو تشریف دارید. پدر این سردار خودش ضد این نظام بود و مردی مومن و خداپرست. او می گفت که استفاده از اسلام برای حکومت کردن دو بار خیانت است یک خیانت به اسلام و یک خیانت دیگر به مسلمانان است. سپاه پاسداران یک ارگان ورشکسته ای ست که با پول نفت و باج گیری و کشتار قتل عام و قتل خاص سر کار است. من چندی پیش به سردار سخنان پدر درگذشته اش را یادآور شدم و به او گفتم اسرائیل و آمریکا شما را در سوریه و عراق از پادرآورده اند ولی شما تنها انتقامش را از این مردم میگیرید. شما در تله ای گرفتار شده اید که خودتان آنرا تنیده اید. او میگوید « مردم باید موقعیت ما را درک کنند! اگر درک نکنند خشونت خواهد شد و دودش به چشم همه خواهد رفت…» این سخنان ساخته ی من نیست اینها را یک فرمانده عالیرتبه می گوید. او که از یک خانواده مذهبی جنوب شهر تهران است و همچنان ساکن . پدر و مادری سنتی داشت و از نظامی گری فقط حقه بازی و لات بازیش را میداند. نه اهل کتاب و روزنامه است و نه اهل مطالعه و تفکر. مسجد محله را تبدیل به اسلحه خانه کرده و بسیج بازی و پاسدار سازی. دارز نمونه یک سردار سپاه است که نماز و عبادت که مسئله ای شخصی ست را تبدیل به یک مقوله وحشتناک خشونت و سیاست کرده. کل فرماندهان سپاه بدون حتا یک استثناء درهم شکسته شدنشان را روز شماری می کنند برای همین همین سپاهیان که وانمود می کنند ضد غرب و آمریکا هستند همشان بدون حتا یک استثناء نگاهش برای پناهعنده شدن به غرب است. به انگلیس و فرانسه و آمریکاست. اینان به هزار طریق و هزار زدوبند پولهای بیشمارش را بسوی همان غربی که مرگ برش می گویند فرستاده اند. خود این سردار به چند نفری میگفت که اطلاعات سپاه بسیار نگران گستردگی این موضوع است. و در پایان بنده به شما گوشزد کنم که اگر میخواهید یک مقاله سیاسی بنویسید مذهب را دخیلش نکنید. : وقتی می نویسید :« از دوران جنگ هشت ساله با عراق که زخم عملیات «فریب» کربلای چهار با نزدیک به ۱٫۰۰۰ شهید و ۳٫۹۰۰ مفقودالاثر همچنان خونریزی می‌کند، تا به امروز و گشایش جبهه‌های جدید در سوریه، عراق و یمن…» واژه شهید را بکار نبرید. واژه قربانی و کشته درست است. چرا که واژه شهید را یک آخوند و مداح و طلبه و یک آدم عادی بکار می برد و نه یک نویسند سیاسی. شما اگر مسلمانید و یا کافر به من مربوط نیست. چرا که اگر به من مربوط باشد بعد من خواننده هم به شما مربوط هستم که چه دینی دارم. به نظر من اعتبار نوشته ی شما بر استراتژیک دیدن و مادی دیدن همه ی ماجرا است و نه اسلامی ماورائی دیدن آن. در هر حال اگر چه ایران ما هزینه ای بسیار سنگین را تحمل کرده اما نه تنها بیدین شدن جامعهع بلکه ضد دین شدن جامعه را باید دستاورد مهمی دانست که حتا دامان خانواده های مذهبی دوآتشه سابق را هم گرفته.

 24. سلام بر دلاور مردان سپاه انقلاب اسلامی ایران عزیزم !!! جانم فدای سپاه ! مرگ بر دشمنان خارجی و داخلی سپاه . درود بر سپاه همیشه پیروز اسلام که حتی ازهاری و همه ی انسان های آزاده به وجودشان افتخار می کنند . جانم به فدای سپاه و ارتش قهرمان ایران عزیزم !!!!

  1. من برایت دعا می کنم تا با همه دوستانت به آرزویت برسی. لقاء الله منتظرت است. جانت فدای سپاه. اما ازهاری هم منتظرت است. البته حتما می خواستی از اردشیر زاهدی تجلیل کنی اما از هول حلیم افتادی در دیگ ولایت و سپاه. مواظب خودت باش برادر سپاهیان.

 25. با سلام. من پیش بینی میکنم که نوشته شما بزودی آماج تیر‌های خشمگین برخی از نو اندیشان دینی و دوستان چپ گرا قرار گیرد. آن‌ها که گفتند، من امروز یک سپاهی هستم، و یا فرمودند که نگاه دگریی باید کرد و واژه‌ها را باید شست. برخی از انتقادات این گروه خشمگین این است که آیا در مورد جنایات امریکا و اسرأییل هم چیزی نوشته اید. آیا فاجعه قتل حاج قاسم و جمال قاشوقی را در یافته اید. آیا هیچ به مظلومیت سالوادر النده و جولین اسانج فکر کردید؟ آیا به سرمایه داری کثیف و جنگ شکر در کوبا نگاهی انداخته اید؟
  این البته یک شگرد قدیمی برای رقیق کردن صورت مسئله و ماست مالی کردن موضوع اصلی است. امروز یک داستان جالب خواندم که اینجا نقل میکنم:
  شما یک خزانه بزرگ پر از طلا و جواهرات مجسم کن که هیچ چراغی در آن روشن نیست. نگهبانان در تاریکی مشغول پر کردن جیب‌های خود از این خزانه هستند. هر چه مردم داد میزنند که با با چراغ را روشن کنید که ما هم ببنیم چه میگذرد. جواب میاید که چراغ روشن کردن یک توطئه غربی و کار عوامل استعمار است

  1. باسلام وادب،باتوجه به اینکه بایدآگاه بودوآگاهانه زیست،عرض مینمایم:طبق گفته سردبیروبسایت زیتون که ایران ستیزی ودین ستیزی را ردّ مینمایندواین دیگردوست وهموطنمان که داستان رامیخواندامّاربط دادنش رانمیداندوهمچنین درموردنظرات وسلایق گوناگون دیگرکه دانسته وندانسته با غرض ورزی یاازروی خیرخواهی جرأت قضاوت وسخن وری به خودمیدهندباید گفت طبق فرمایش خداوندهمه ماانسانها درمحضرخداوندیکتا مسؤولیم وبایدجوابگوی اعمال ورفتارمان باشیم وهمانطورکه همه مامیدانیم بیشترین گناهان اززبان جاری میشودبنابراین بایدازخدابترسیم ودرست قضاوت کنیم؛مثلاًآقای سردبیرشمابااینگونه مضمون ،گزارش ومقالات عملاًوعلناًبه ایران وایرانی ستیزی بهاءمیدهیدودرآخرمیگوئیدکه صرفاًاین دیدگاه موردتأییدوبسایت زیتون نیست!!؟هرایرانی خداشناس وعاقلی میداندکه سپاه پاسداران حافظ امنیت وپیشرفت ایران وایرانیان است واگرسپاه نبودنه ایران بودونه ایرانی.هرسپاهی نمونه ای ازسلیمانی ها وحججی هاست.سپاه ضامن اقتدار،پیشرفت علم،حامی دین ،قرآن واهل البیت(س)وشهیدان است،دوست ودلسوزهمه ایرانیان وقومیتهاست.درصنایع نفت،پتروشیمی،هوافضا،نظامی،هسته ای،کشاورزی،الکترونیک و…سپاه وسپاهی پیشرو وجان فداست،درساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس نمونه ای ازاقتداروزیبایی رانظاره گرهستیم،پس ایران و ایرانی دوست باشیم وازهمدیگردفاع نماییم وباعث وحدت وپیشرفت باشیم،انشاءالله،باتشکر

  1. با سلام خدمت خانم ایکدر
   من بار اول مقاله شما را خواندم و چون با محتوای آن توافق تقریباً کامل داشتم کامنتی بر آن ننوشتم. تنها ایراد من اشاره شما به اظهار نظر رئیس فرماندهی فضائی آمریکا بود که از نظر من چون در جبهه مقابل قرار دارد نباید به آن اعتبار داد. اما بار دوم که کامنت ها را دیدم متوجه شدم که مقاله شما مورد هجمه همزمان سربازان ارتش سایبری سپاه قرار گرفته است که مثل مور و ملخ با کامنت های یک خطی یا بیشتر انجام وظیفه می‌کنند و سعی در بی اعتبار کردن آن دارند. و در نتیجه بر آن شدم که نظر خود را در مقابل نظر هوادار سپاهی اردشیر زاهدی بنویسم.

   من یک ایرانیم و یک ایراندوست. این را میدانم که همه کشور های جهان ارتشی دارند که کار آن دفاع از مرز های آنهاست. این سوأل برای من مطرح است که اگر ما یک ارتش ملی داریم سپاه به چه کارمان می آید ؟ و اگر وظیفه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دفاع از مرز های ایران است پس چرا نام «ایران» را بر خود نمی‌نهد ؟ اگر وظیفه سپاه نظامی است پس چرا در تمام شئون دیگر سیاسی، فرهنگی، صنعتی، مالی، امنیتی، قضائی و غیره نیز دخالت می‌کند و حرف اول را می‌زند ؟

    وظیفه نظامی چه ربطی به «ساختن» پروژه مسخره ویروس یاب دوقطبی «مستعان» دارد ؟ و اگر آن دستگاه واقعاً کارایی دارد چرا آنرا تولید انبوه نمی‌کنند و در اختیار بیمارستانها قرار نمی‌دهند ؟ آیا می‌ترسند آمریکا و اسرائیل دست به سرقت علمی بزنند ؟

   اگر کار سپاه نظامی و دفاع از مرزهاست چرا به صورت مافیائی و به عنوان قرارگاه خاتم الانبیاء در تمام پروژه های عظیم کشوری دست و نقش مافیائی دارد و مانع انجام آنها بدون سهم خود می‌شود ؟

   کار دفاع نظامی از مرز ها با بانکداری و موسسات مالی ربایی چه ربطی دارد ؟ آنهم مؤسساتی که بطور سیستماتیک پس از پر کردن جیب موسسان و مشتریان خاصشان ورشکست می‌شوند و دولت را مجبور به ترمیم بودجه خود از جیب ملت می‌کنند ؟

   چرا باید سیاست وزارت بهداشت تابع دستورات نماینده سپاه در آن وزارتخانه باشد ؟

   اگر دولت ایران وزارت اطلاعات دارد پس موازی کاری ها و جاسوسگیری های اطلاعات سپاه برای چیست ؟ و چرا حکم متهمان «امنیتی» از قبل توسط بازجویان سپاه به «قاضی» های گوش به فرمان دستگاه قضا دیکته می‌شود ؟

   آیا وظیفه سپاه های فاطمیون و زینبیون و انصار حزب الله، و حوثی ها و حشد الشعبی و حزب الله و دهها گروه علنی و غیر علنی دیگر دفاع از مرز های ایران است یا دفاع از منافعی خاص که شکل ایدئولوژیک گرفته است و چون اختاپوس نه فقط بر ایران که بر منطقه چنگ انداخته و زندگی مردم آنرا دچار فساد و تشنج کرده است ؟ هزینه حقوق اعضاء این سپاهها و تأسیسات و تجهیزاتشان از کدام بودجه تهیه می‌شود و با تأیید کدام نهاد مردمی ؟ آیا ملتی که سپاه از آن دفاع می‌کند در این زمینه حق نظر ندارد ؟

   شاید برای گفتن این موضوع دیگر دیر شده باشد. اما امروزه سپاه دیگر دولتی در دل دولت نیست بلکه دولت اصلی و محیط بر دولت و تمام سیاست های آنست. حساب مأمورین معذور جداست. اما کسانی که صادقانه از این شرایط و ادامه آن دفاع می‌کنند شاید نمی‌دانند که آینده چنین تحولی در بهترین حالت چیزی بجز کره شمالی نخواهد بود. می‌گویم در بهترین حالت چون رژیم پیونگ یانگ با تمام معایبش این حسن را دارد که اینجهانی است و تفکرات آخرالزمانی ندارد. مقدمات چنین تحولی در همین مجلس یکدست دوازدهم ریخته شده است و به زودی شاهد آن خواهیم بود.

   من به عنوان یک ایرانی می‌گویم که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی احساس هیچگونه قرابتی نمی‌کنم. من با سلیمانی و حججی و دهها نفر دیگر که در راه حفظ دیکتاتور های منطقه و بسط و توسعه فساد در دستگاههای دولتی منطقه می‌کشند و کشته می‌شوند کاملاً بیگانه ام. همانطور که با داعش و طالبان و القاعده بیگانه ام. ایران ارتش دارد و بودجه دفاعی ایران باید به ارتش ملی آن اختصاص یابد. وظیفه ارتش باید دفاع از مرز های ایران باشد. و احتمالاً دخالت های انسانی در شرایط اضطراری چون سیل و زلزله و مصائب دیگر. نه تشویق تروریسم و فساد و دخالت در امور داخلی کشور های دیگر.

   به امید رهایی ایران و منطقه از اختاپوس سپاه و بازوهای آن در منطقه.

  2. محمد جان اگر زاهدی رو ۲۲ بهمن ۵۷ گیر می آوردی باهاش چه گار می کردی؟! ایشون به قول عبید مست و ترس داشته اگر شکری خورده. شاید هم تظمیع شده بوده. ببین چقدر بی کس شدی که دست بدامان داماد شاه شده ای. شاید بزودی دست به دامان رضا پهلوی هم بشوی اَ هـ نکردی شب درازه!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی و ثبات سیاست گذاری را در سطح جهان را ارزیابی سنجیده

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »

(در حاشیه مناظره داریوش محمدپور و آرش جودکی در  برنامه پرگار بی‌بی‌سی؛ اسلام‌هراسی یعنی چه؟) یکی از جدی‌ترین مولفه‌هایی که بعضی

ادامه »