«مستعان ۱۱۰»؛ اسباب‌بازی هشتصد میلیون تومانی سپاه

زیتون– «مستعان ۱۱۰» دستگاهی که برای کشف ویروس کرونا در شعاع صد متری و تنها در پنج ثانیه صبح امروز (دوشنبه)‌  توسط سپاه پاسدارن ساخته شد٬ امروز در حضور حسین سلامی٬ فرمانده کل سپاه پاسداران، غلامرضا سلیمانی٬ رییس سازمان بسیج مستضعفین، احمد عبداللهی معاون سلامت ،آموزش پزشکی و پدافند زیستی سپاه و جلالی فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) در ستاد فرماندهی کل سپاه رو نمایی شد.

سلامی٬ فرمانده کل سپاه٬ در تشریح ویژگی‌های این دستگاه، گفت: «دستگاه نیاز به گرفتن خون ندارد و قابلیت تشخیص سطوح و انسان های الوده را دارد و آزمایش آن در بیمارستان‌های مختلف صورت گرفته و تا ۸۰ درصد عملکرد آن مثبت بوده است.»

فرمانده کل سپاه در ادامه مدعی شد که «این دستگاه یک پدیده علمی و فناوری نوظهور و منحصر به فردی است که پس از شیوع ویروس کرونا در کشور توسط بخشی از بسیجیان دانشمند و با اخلاص توسعه پیدا کرده است» و افزود که این سامانه با استفاده از ایجاد «میدان مغناطیسی و استفاده از ویروس دوقطبی درون دستگاه»، هر نقطه‌ای از محیط که تا شعاع ۱۰۰ متر آلوده باشد، آنتن این دستگاه در مقابل آن نقطه قرار میگیرد و در عرض ۵ ثانیه می تواند نقطه آلوده را کشف کند.

او همچنین مدعی شد که «این دستگاه با تغییرات جزئی قابلیت ارتقا در فازهای بعدی را دارد که پس از اخذ مجوزهای لازم در تعامل با وزارت بهداشت، این مهم نیز در آینده نزدیک محقق خواهد شد.»

فرمانده کل سپاه اشاره‌ای به قیمت این این دستگاه «کشف ویروس» نکرد اما در اخبار صدا و سیما ضمن اعلام خبر ساخت «مستعان ۱۱۰» گفته شد که قیمت هزینه ساخت آن هشتصد میلیون تومان بوده است.

اولین واکنش رسمی به «تولید دستگاه ویروس‌یاب» سپاه اعتراض وزارت بهداشت بود.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد، دستگاه ویروس‌یاب سپاه پاسداران که گفته شده از شعاع صد متر و در پنج ثانیه آلودگی به ویروس کرونا را نشان می‌دهد از سوی سازمان غذا و دارو تائیدیه دریافت نکرده است.

کیانوش جهانپور در نشست ویدئویی خبری روز چهارشنبه  ۲۷ فروردین خود در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری آناتولی درباره دستگاه ویروس‌یاب سپاه گفت: «اگر این دستگاه از سوی وزارت بهداشت تائید شده بود حتما در گزارش رونمایی آن اعلام می‌شد. مرجع تائید وزارت بهداشت است.»

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت «تا این لحظه بسیاری از این زحمات کشیده شده و تلاش‌های زیادی شده ولی مواردی که تائید نهایی گرفته بسیاری کم بوده است. این دستگاه را سازمان غذا و دارو تائیدیه ای نداده است اگر تائید بشود مجوز تولید انبوه می‌دهیم.»

این اما اولین بار نیست که این «دستگاه» تولیدی سپاه به عنوان یک اختراع عرضه می‌شود.

خرداد ماه سال ۹۶ سپاه همین دستگاه را با عنوان دستگاه کشف سوخت قاچاق عرضه و در اختیار شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی قرار داده بود.

خبر ساخت این دستگاه و استفاده از آن در خبرگزاری‌های رسمی ایران از جمله ایرنا نیز منتشر شده بود. دستگاهی که قرار بود «سوخت قاچاق» را کشف و جلوی آن را بگیرد.

همین دستگاه اردیبهشت ماه سال ۹۷ با عنوان ردیاب «هر نوع ماده جامد و مایع» و راهی برای کشف بمب و جلوگیری از بمب‌گذاری معرفی و خبر ساخت آن در رسانه‌های رسمی انعکاس یافته بود.

این دستگاه با کارکرد جلوگیری از بمب‌گذاری با ردیابی «هر نوع ماه جامد و مایع» با عنوان «بمب یاب» به دولت عراق نیز فروخته شده بود که  بعدا مشخص شد تقلبی است و پرونده خرید آن یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های فساد در عراق بود.

مسئله اینجاست که این دستگاه عجیب با کارآیی‌های فراوان که هر از چندی٬ از یکی از آن‌ها پرده برداری می‌شود٬ از اساس ساخت سپاه پاسداران و جمهوری اسلامی نیست.

مک کورمک٬ یک یک کلاهبردار انگیلیسی٬ اولین بار در سال ۲۰۱۳ این دستگاه را با کارآیی دیگر عرضه کرده بود که مورد پیگرد قضایی نیز قرار گرفت.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

11 پاسخ

 1. وقتی قیمتی که روی این دستگاه امتحان پس نداده گذاشته اند را شنیدم حدس میزنم اسم اعظم این شامورتی بازی میتواند این باشد که سپاه بوی کباب به دماغش خورده ! وزارت بهداشت قرار است از (اسمش را درست نمیدانم) صندوق ذخیره کشورهای اسلامی حدود پانصد میلیون دلار و از جای دیگری حدود دویست میلیون دلار وام بگیرد برای مقابله با کرونا ” سپاه این را فهمیده و میخواهد با فروش زورکی این اسباب بازیها به وزارت بهداشت سبیلش از این لقمه چرب شود” خواهید دید!

 2. من مانده بودم که سران سپاه چقدر باید ابله باشند که چنین نمایش مسیرهای را ترتیب بدهند تا اینکه کامنت های زیر این مقاله را خواندم و تازه متوجه شدم که عده ای در ایران این چرندیات را باور میکنند. بیخود نیست که چنین حکومت بی سر وجهی بیش از چهل سال در ایران حکومت کرده!

 3. در جایی دیگر این وبسایت نوشتم که؛
  الان حدود یک ماه است که رهبر معظم مسلمانان جهان از ترس ویروس کرنا در حصر خانگی خود ساخته قرار دارند(شاید بیاد موسوی، رهنوردو کروبی می‌افتند) . پیشنهاد می‌کنم از دستگاه مستعان استفاده کرده ، ناقلان ویروس را از صد متری ایشان دور کنند. در نتیجه مشتاقان رهبر می‌توانند دیداری تازه کنند. و دستگاه هم مفید بودن خود را به‌جهانیان ثابت کند بخصوص که ماه پر خوری رمضان در راه است و مطابق سال‌های پیشین باید مراسم افطاری سالانه برای بادمجان دور قلب چینها برگزار بشه

 4. اگر این دستگاه هم عملکردش مثل ضدعفونی کردن معابر با یک سپماش دستی باشه از همین الان تکلیف و کارایی این دستگاه مشخصه!
  میشه گفت تنها کارایی این حرکتها، سند سازی و فاکتور سازی برای گرفتند بودجه های چند هزار میلیاردی هستش!
  و این افراد برای گرفتن همچنین بودجه هایی هیچ ابایی ندارند که مضحکه ی عام و خاص قرار بگیرند!

 5. اولا یک دستگاهی که ساخته مبشود باید در عمل جواب دهد و سازمانهای مربوطه ان را تایید بکنند
  ثانیا باید صرفه اقتصادی داشته باشد اگر قرار باشد که برای هر دستگاه هزینه یک ساختمان بزرگ را متحمل بشوی که عقلانی نیست
  ثالثا موارد حقوقی دستگاه باید در نظر گفته شود اطلاعات کسب شده از افراد توسط دستگاه جزء اطلاعات پزشکی محسوب میشود و نباید در اختیار سازمان های مختلف قرار گیرد
  رابعا در قدم بعدی میتوان به خط تولید برد و از ان در مکان ها و مبادی ورود و خروج مسافرین استفاده نمود.

 6. اگر هر کسی چنین دستگاهی بسازد
  و واقعا وزارت بهداشت تایید کند که
  عمل میکند و ان را تولید کند میتواند بسیار مفید باشد.
  استفاده از چنین دستگاه هایی در گلوگاه های حساس مانند فرودگاه ها پابانه های اتوبوسرانی بین شهری کلیه
  مبادی در مرزهای زمینی هوایی دریایی برای تشخیص مسافران ببمار در حال تردد بسیار مفید است.
  اما بدور از مسایل سیاَسی ایا واقعا این دستگاه کارایی دارد!

 7. وای از دیروز دارم کلی میخندم برای اولین بار از ته دل خندیدام . چه کلیپها داره منتشره میشه تو اینترنت. دم سپاه گرم که ملت شاد کرد.

 8. آره خدائیش این اسباب بازی ها رو سپاه میسازه واسه دلربائی.مثلا موشک های توی عین الاسد هم اسباب بازی بود.این پدافند بود که گلوبال هاواک رو زد این هم اسباب بازی بود.فقط واسه ما اسباب بازیه ولی خواب رو از چشم دشمن می گیره.

 9. اینکه آنها میدانند که این دستگاه کار نمی کنه که فکر کنم شکی نیست. ولی چرا چنین نمایشی را اجرا می کنند مهم است؟

  1. با عرض سلام. میگویند که روزی یک مقنی (چاه کن) آمد خدمت حاجی میرزا اقاسی و پرسید؛ حاج آقا، واسه چی این همه چاه میکنی وقتی یک کدامش آب ندارد. حاجی جواب داد ، اگر برای من آب ندارد، برای تو که نان دارد.
   این هم نان ۸۰۰ میلیون تومانی این آقا است.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند

ادامه »