جمهوری اسلامی به ظن «جاسوسی» به پزشکان بدون مرز اجازه کار نداد

درحالی که چند روز پیش خبر اعزام یک تیم از پزشکان بدون مرز از فرانسه با تجهیزات لازم برای احداث یک بیمارستان صحرایی در ایران منتشر شده بود٬ این تیم از ایران اخراج شد.

طی روزهای گذشته چهره‌های نزدیک به سپاه پاسداران و اصولگرایان نسبت به ورود این تیم به ایران و کمک‌های آنان٬ انتقاداتی را مطرح کرده بودند.

سازمان پزشکان بدون مرز در حال احداث و راه‌اندازی بیمارستان صحرایی مقابله با کرونا با ظرفیت ۴۸ تخت در بیمارستان امین اصفهان بود که این تصمیم اعلام شد.

این واحد درمانی صحرایی ۵۰ تخته با هواپیما از مرکز لجستیک سازمان پزشکان بدون مرز در فرانسه حمل شده و قرار بود در مجتمع بیمارستان امین اصفهان مستقر شود.

یک تیم متشکل از ۹ پزشک و متخصص سازمان یاد شده نیز قرار بود که در این بیمارستان مستقر شود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز گذشته (دوشنبه) در یک سخنرانی تلویزیونی مدعی شده بود که آمریکا «متهم به تولید» ویروس کروناست و داروهای غربی این بیماری را در ایران ماندگان خواهند کرد.فرار روحانی مدعی «طب اسلامی» پس از صدور قرار بازداشت

وب سایت گیله خبر٬ خبر داد که مرتضی کهنسال٬ روحانی مدعی درمان کرونا بر اساس «طب اسلامی» فرار کرد.

پس از انتشار گزارش‌هایی درباره جان باختن یکی از بیماران مبتلا به کرونا در بندر انزلی که یک روحانی به صورت او و دیگر بیماران «عطر» مالیده بود، دستور بازداشت این روحانی صادر شد.

در روزهای گذشته ویدئویی از حضور یک روحانی در یک بیمارستان محل بستری بیماران کرونایی منتشر شد. او در این دیدارها، محلولی که ادعا می‌کرد «عطر پیامبر» است را به بینی و لب بیماران می‌مالید تا عطسه کنند «و خوب شوند».

روز دوشنبه خبری مبنی بر جان باختن یکی از این بیماران منتشر شد.

در همین حال رحمان سید‌زاده، دادستان بندر انزلی، روز چهارم فروردین خبر داد که دستور بازداشت این فرد با هماهنگی دادستان ویژه روحانیت صادر شده است.

به گفته سید‌زاده​، این روحانی که «در زمینه تیمم افراد فوت شده همکاری داشت با استفاده از غفلت ماموران حراست بیمارستان وارد بخش شده بود.»/خبرآنلاینبرگزاری مراسم تشیع یک فرمانده سپاه در روزهای قرنطینه

مراسم تشییع حسین اسداللهی، از فرماندهان سابق سپاه پاسدارن تهران، صبح دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ از مسجد جامع امام حسین منطقه وردآورد برگزار شد.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی جمع کثیری از مردم در این تشیع جنازه شرکت کرده‌اند؛ آن هم در شرایط شیوع بیماری کرونا و توصیه نهادهای بهداشتی بر لزوم قرنطینه.

حضور تعداد زیادی از شهروندان در این مراسم با انتقادهایی رو به رو شد.

تا جایی که کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت٬ نیز به این اقدام سپاه انتقاد کرد.ارتش آماده برگزاری مانور پدافند بیولوژیک می‌شود

حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش٬ خبر از آن داد که این نیروی نظامی آماده برگزاری مانور پدافند بیولوژیک می‌شود.

او گفت که این تصمیم با فرمان آیت الله خامنه‌ای، اتخاذ شده است.

حبیب‌الله سیاری به خبرگزاری فارس گفت که به فرمان رهبر جمهوری اسلامی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران دستوری برای برگزاری «رزمایش برای آمادگی حمله بیولوژیک احتمالی» دریافت کرده است.

او افزود: «نیروی زمینی و پدافند ما در حال انجام این اقدامات هستند اما با توجه به تعریف رزمایش که کسب آمادگی برای آینده است، در ۲۱ استان اقداماتی را انجام دادیم.»

حیبیب‌الله سیاری در نشست خبری «قرارگاه پدافند زیستی ارتش» توضیح داد که بنا بر دستور دیگر ستاد کل نیروهای مسلح ایران قرار است در یک نقطه مناسب در شهر تهران یک مجتمع بیمارستانی ۲۰۰۰ هزار تخت‌خوابی ظرف ۴۸ ساعت آماده شود.

آیت‌الله خامنه‌ای روز گذشته برای دومین بار مدعی شد که ویروس کرونا ساخت آمریکا و به منظور ترور بیلوژیکی مردم ایران است.سیل بهاره ایران: یازده کشته و ۲ مفقود

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، از افزایش جان‌باختگان در سیل و اثر حوادث جوی به ۱۱ نفر خبر داد و افزود: «جان‌باختگان تا ساعتی پیش هفت نفر بودند اما متأسفانه با تأیید جان باختن چهار تن دیگر بر اثر ریزش تونل در شهرستان مُهر آمار جان‌باختگان به ۱۱ نفر افزایش یافت.»

به گفته او دو نفر نیز در منطقه رودان استان هرمزگان همچنان مفقود هستند.

او افزود «تاکنون ۱۰ استان هرمزگان، بوشهر، فارس، سیستان و بلوچستان، قم، گیلان، خراسان جنوبی، مازندران، سمنان و کرمان متاثر از سیل شده اند که کل مصدومین تا کنون ۱۷ نفر شده‌اند و ۱۲ مصدوم اعزام و ۵ نفر در محل درمان شده‌اند.»/خبرگزاری میزانآمار رسمی کرونا: ۱۸۱۲ نفر قربانی و بیش از ۲۳هزار نفر مبتلا

کیانوش جهانپور٬ سخنگوی وزارت بهداشت٬ از افزایش آمار قربانیان بیماری کرونا به ۱۸۱۲ نفر خبر داد.

کیانوش جهانپور  همچنین تعداد کل افراد مبتلا به کرونا در ایران را ۲۳ هزار و ۴۹ نفر اعلام کرد.

به گفته او در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۱۱ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شد و ۱۲۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود که تاکنون ۸۳۷۶ نفر از کل افراد مبتلاشده، بهبود یافته‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت با ارائه آماری درباره ترکیب سنی قربانیان کرونا، گفت: «۸۰ درصد افراد جان باخته بر اثر کرونا در سن بالای ۶۰ سال بوده یا حداقل یکی از بیماری‌های زمینه‌ای را داشته‌اند».

به گفته جهانپور، «۶۰ درصد فوت‌شدگان آقایان و ۴۰ درصد فوت‌شدگان بر اثر کرونا خانم‌ها هستند.»/ایرناادارات و بانک‌های تهران از فردا دایر هستند

محمد امامی‌امین٬ معاون امور اقتصادی استانداری تهران٬ خبر داد که تمامی ادارات و بانک های استان تهران از فردا دایر هستند.

او افزود که بر اساس مصوبه وزارت کشور تمامی مراکز تجاری و پاساژها که اقلام غیرضروری مردم را می‌فروشند تا ۱۳ فروردین ماه تعطیل هستند و تمامی فروشگاه‌های فروش مایحتاج، داروخانه‌ها، پمپ بنزین‌ها، نانوایی‌ها، میادین میوه و تره‌بار و سوپرمارکت‌ها فعال هستند.

به گفته امامی‌امین قطعا توسط تیم‌های تعزیرات با فروشگاه‌هایی که برخلاف این مصوبه دایر باشند، برخورد قانونی خواهد شد./خبرگزاری فارسروحانی: همه مسافران دستورالعمل‌های مربوط به کرونا را رعایت کرده‌اند

حسن روحانی، رییس جمهوری٬ گفت «گزارش‌ها نشان می‌دهد که مردم و مسافران در محل سکونت جدید مانده‌اند و مسئله قرنطینه شخصی و داوطلبانه را همه اجرا می‌کنند.»

حسن روحانی افزود که که در ایران «اکثریت مردم» به «همه دستورالعمل‌هایی» که ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت داشتند، عمل کردند.

او در ادامه همچنین مدعی شد که «شرایط ما با مقایسه با کشورهای دیگر حتی پیشرفته از نظر تأمین نیازمندی‌های ضروری، بهداشتی، تخت بیمارستان و نقاهتگاه‌ها، بهتر است.»

این در حالی است که فرمانده ستاد مقابله با کرونا امروز هشدار داد که «بازگشت مسافران اوضاع را در تهران بدتر می‌کند.»/ایرنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول