زیتون– روز گذشته٬ ۲۵ بهمن٬ حصر رهبران جنبش سبز وارد دهمین سال خود شد.

میرحسین موسوی٬ زهرا رهنورد٬ فاطمه و مهدی کروبی از سال ۸۹ تاکنون در حصر و بازداشت خانگی به سر می‌برند.

چگونه آغاز شد

پس از آغاز بهار عربی میرحسین موسوی و مهدی کروبی از مردم خواستند که در حمایت از معترضین کشورهای عربی روز ۲۵ بهمن ماه سال ۸۹ به خیابان‌ها بیایند.

ساعات پایانی همان روز یعنی در تاریخ ١٣٨٩/١١/٢۵ طبق تصمیم مقامات عالی نظام و مصوبه شورای عالی امنیت ملی، حکم شروع حصر توسط عباس جعفری دولت آبادی دادستان سابق تهران صادر و توسط بهرام رشته احمدی معاون دادستان وقت به رویت زهرا رهنورد٬ میرحسین موسوی و فاطمه و مهدی کروبی رسید.

پس از آن نیز احمد جنتی، ۲۹ بهمن ۱۳۸۹ و در نماز جمعه تهران، از قوه قضائیه خواسته که «سران فتنه» را در خانه‌های خود «زندانی» کند و «تلفن و اینترنت آنها قطع شود.»

میرحسین موسوی٬ زهرا رهنورد و مهدی کروبی در همان روزها در خانه‌های خود حبس و ارتباط آنها با دنیای بیرون به شدت کاهش یافت. فاطمه کروبی اما پس از مدتی از حصر خارج شد.

مسئولان جمهوری اسلامی اغلب از این افراد به عنوان «سران فتنه» نام می‌برند.

طی سال‌های اولیه پس از حصر ارتباط رهبران جنبش سبز با خارج از منازلشان بسیار کم و حتی قطع بود و خانواده‌های محصوران برای ماه‌ها از حال ایشان بی‌خبر می‌ماندند.

گشایشی اندک

پس از هشت سال حصر٬ گشایش‌های اندکی در وضعیت زندگی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد رخ داد.

پس از هشت سال محدودیت‌های ارتباطی شدید٬ سایت کلمه خبرداد که  ماموران امنیتی به زهرا رهنورد گفته‌اند که او در صورت تمایل از این پس میتواند تلفن همراه داشته باشد.

همچنین آنان به محصورین گفته‌اند آمادگی دارند تا برای آنان کانالهای محدود تلوزیونی را با نصب ماهواره راه اندازی کنند.

ارتباطات تلفنی محصورین با خارج از خانه در طول هشت سال گذشته با محدودیت های سختگیرانه مواجه بوده است. این محدودیتها از بی خبری مطلق از وضع محصورین در چند ماه اول حصر تا مجوز هفته‌ای یک تماس تلفنی با خانواده در نوسان بوده است.

در همین رابطه حسین کروبی٬ فرزند یکی از رهبران در حصر «جنبش سبز» در سال ۹۷خبر از تصویب رفع حصر در شورای عالی امنیت ملی داد٬ خبری که تکذیب شد.

آبان‌ماه سال ۹۷ حسین کروبی، تایید کرده بود: «بعد از مرخص شدن پدر از بیمارستان، اعضای خانواده از جمله فرزندان، عروس‌ها و نوه‌ها هروقت بخواهند می‌توانند به ملاقات وی بروند. این دیدارها انجام می‌شود و ما هم مشکلی نداریم و هر ساعتی بخواهیم می‌توانیم به ملاقات پدر برویم.»

پس از آن طی چندین ماه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز اجازه پیدا کردند که هر از چندگاهی به دیدار برخی از اقوام خود بروند.

تشدید شرایط حصر مهدی کروبی

دی ماه امسال محمدتقی کروبی٬ فرزند مهدی کروبی٬ خبر از تشدید شرایط حصر پدرش داد.

۲۱ دی ماه مهدی کروبی، یکی از رهبران محصور «جنبش سبز»، در نامه ای به  رهبر جمهوری اسلامی او را «مسئول وضعیت اسفبار کنونی کشور» دانسته و گفته که «بدون شک هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را ندارید.»

متن کامل این نامه را اینجا بخوانید.

در همین رابطه حسین کروبی٬ فرزند مهدی کروبی٬ ۲۴ دی ماه خود را به دادسرای ویژه اوین معرفی کرد.

یک شب پیش از آن نیروهای امنیتی برای بازداشت فرزند رهبر در حصر جنبش سبز٬ به خانه او مراجعه کرده بودند٬ اما حسین کروبی از باز کردن در به روی آن‌ها خودداری کرده بود و گفته بود که امروز به دادسرای ویژه اوین مراجعه می‌کند.

دلیل بازداشت حسین کروبی نامه‌ای است که چندی پیش از مهدی کروبی منتشر شده بود.

به گزارش سحام نیوز٬ نزدیک به خانواده کروبی٬ دقایقی پیش از انتشار آن نامه، مسئولین امنیتی وزارت اطلاعات در تماسی تلفنی به فرزند مهدی کروبی، اقدام به تهدید به دستگیری وی در صورت انتشار آن نامه کرده بودند.

ماموران تهدید کرده بودند که انتشار آن نامه عواقبی را به همراه خواهد داشت.

 

بازگشت به صفحه اول