بدون شک هیچ‌یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را ندارید

نامه مهدی کروبی به آیت‌الله خامنه‌ای:

زیتون- مهدی کروبی، یکی از رهبران محصور «جنبش سبز»، در نامه ای به  رهبر جمهوری اسلامی او را «مسئول وضعیت اسفبار کنونی کشور» دانسته و گفته که «بدون شک هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را ندارید».

متن کامل این نامه که در وب‌سایت «سحام‌نیوز» منتشر شده، به این شرح است:

باسمه تعالی
آیت الله خامنه‌ای
سلام علیکم

مدتی است در حال تنظیم نامه ای مفصل و جامع به شما در ارتباط با وضعیت اسف بار کشور که نتیجه سوء مدیریت و دخالت ها بی جای جنابعالی در تمامی امور کشور است، هستم. اما امروز پس از سه روز انکار و فریب وقیحانه خبر شلیک موشک خودی و سرنگون شدن هواپیمای مسافربری و داغدار شدن خانواده هایی که عزیزان شان در آن پرواز بودند، آنهم پس از آنکه تشت رسوایی این موضوع توسط غربی ها از بام افتاده بود، تصمیم گرفتم در نامه ای کوتاه نکته مهمی را به شما یادآور شوم.

جنابعالی به عنوان فرمانده کل قوا مسئولیت مستقیم این امر را بر عهده دارید، بفرمایید آیا در صبحگاه چهارشنبه در جریان این فاجعه بودید؟ یا همانطور که رسانه های نزدیک به شما مدعی اند شما روز جمعه در جریان این موضوع قرار گرفته اید؟ اگر در جریان بودید و با علم به موضوع به مسئولان نظامی و امنیتی و تبلیغاتی اجازه فریب مردم را دادید پس بدا به حال شما که بدون شک هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را بر اساس قانون اساسی ندارید. البته این رسوایی تنها موردی نیست که مسئولیت مستقیم آن به شما بر می گردد. فقدان رسیدگی دقیق به ماجرای قتل های زنجیره ای، تقلب در انتخابات و سرکوب خونین معترضین۸۸ ، سرکوب معترضین ۹۶ و نهایتاً مردم به ستوه آمده در ماجرای افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸٫

و اگر آنطور که می گویند در جریان این فاجعه نبودید و پیگیر کشف حقیقت هم نشدید پس بفرمایید چه فرمانده کل قوایی هستید که آنان اینچنین شما و کشور را به بازی می گیرند. در این حالت هم مشخص است که فاقد شرط تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافى براى رهبرى هستید.

والسلام

مهدی کروبی
۲۱ دی ۱۳۹۸
جماران

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

11 پاسخ

 1. گویا سایت زیتون نیز مثل کروبی مشکلش شخص ولی فقیه است و نه اصل ولایت فقیه. وگرنه نظر بدون توهین من را سانسور نمی کرد.

 2. در واقع هرکس نتواند همه جانبه به جنایت و خیانت این رژیم نگاه کند – به همانگونه که منتطری کرد- هنوز با مردم فاصله دارد

 3. نمیدونم چرا – موضع گیری آقای کروبی به دل نمی نشید- شاید به این خاطر که ایشان و همفکرانشان – جمهوری جهل و جنایت را فقط از ۸۸ به بعد میبینند

 4. بهترین حالت اینه که الان حضرت آقاشون بیاد بگه، حصر را بر می دارم، هر کس میخواد بیاد کاندید بشه به حکم حکومتی هم خودم نظارت استصوابی را بر میدارم. بیاد دولت را مخیر بر تمام امور کنه خودش هم یه عذرخواهی کوچیک کنه و یه جوایی بگه رهبری من فقط این گوشه نشستم
  اگر عقلش می رسید اینکارو میکرد اما خب چون کله پوکه کار دیگه ای میکنه… اونقدر این بلهاتش را ادامه میده که سرنگون و بی آبروتر از امروز هم میشه‌.

 5. آقای کروبی دیگه تمومه ماجرا!
  پایه گذار دروغ و خدعه امام شما بود. خامنه ای ادامه دهنده راه امام شماست. اگر خود شما هم در مقام ولی فقیه بودید غیر از این نمی کردید که خامنه ای کرده و می کند. مشکل اصل ولایت فقیه است و نه شخص!
  شما برای نجات نظام ولایت فقیه می گویید که خامنه ای برای مقام ولایت فقیه بی کفایت است. اما مشکل مردم اصل ولایت فقیه است و برای همین شعارشان مرگ بر اصل ولایت فقیه است، حال خامنه ای یا دیگری.
  دقیقا مشابه همین دست و پا زدن ها را از سوی مشاوران شما در مسائل اقتصادی شاهدیم: در حین اینکه ایران بر علیه سیاست های نئولیبرالی بپاخاسته، مشاوران شما می گویند خصوصی سازی خوب است، یا نئولیبرالیسم خوب است، اما مجریان آن بی کفایتند! اما شعار مردم مردم محو نئولیبرالیسم از شیلی تا لبنان و ایران است؛ چون با پوست و استخوان خود نتیجه این سیاست ها را لمس کرده اند.
  در ایران امروز ناقوس مرگ ولایت فقیه و نئولیبرالیسم توامان به صدا در آمده و نه شما و نه مشاورانتان در حلقه نیاوران یارای بازداشتن این موج را نخواهید داشت!
  رک و پوست کنده بگویم: دیگه تمومه ماجرا هم برای ولایت فقیه و هم برای شما و مشاوران نئولیبرال شما!

 6. آقای کروبی دیگه تمومه ماجرا!
  پایه گذار دروغ و خدعه امام شما بود. خامنه ای ادامه دهنده راه امام شماست. اگر خود شما هم در مقام ولی فقیه بودید غیر از این نمی کردید که خامنه ای کرده و می کند. مشکل اصل ولایت فقیه است و نه شخص!
  شما برای نجات نظام ولایت فقیه می گویید که خامنه ای برای مقام ولایت فقیه بی کفایت است. اما مشکل مردم اصل ولایت فقیه است و برا همین شعارشان مرگ بر اصل ولایت فقیه است، حال خامنه ای یا دیگری.
  دقیقا مشابه همین دست و پا زدن را از سوی مشاوران شما در مسائل اقتصادی شاهدیم: در حین اینکه ایران بر علیه سیاست های نئولیبرالی بپاخاسته، مشاوران شما می گویند خصوصی سازی خوب است، یا نئولیبرالیسم خوب است، اما مجریان آن بی کفایتند! اما شعار مردم مردم محو نئولیبرالیسم از شیلی تا لبنان و ایران است؛ چون با پوست و استخوان خود نتیجه این سیاست ها را لمس کرده اند.
  در ایران امروز ناقوس مرگ ولایت فقیه و نئولیبرالیسم به صدا در آمده و نه شما و نه مشاورانتان در حلقه نیاوران یارای بازداشتن این موج نخواهید بود!
  رک و پوست کنده بگویم: دیگه تمومه ماجرا هم برای ولایت فقیه و هم برای شما و مشاوران نئولیبرال شما!

 7. مشکل امثال مهدی کروبی اینه که رانت طلایی و استبدادی ولایت فقیه به چه کسی برسد.
  راننده‌های تاکسی که میگویند دعوایشان سر لحاف ملا است بهتر از کل جماعت نواندیش دینی #فرقه_تبهکار را شناخته اند

 8. تا کی اینها باید مردم را سرکوب کنند و بکشند حتا به ناموس مردم هم رحم نکنند؟ تا کی باید منابع کشور را به غارت ببرند ، پول مردم ایران را به دشمنان ایران بدهند و برای دشمن تراشی و بحران سازی و ساخت و ساز در عراق و لبنان و غزه و … هزینه کنند؟ در حالی که حدود ۹۰ % مردم زیر خط فقرند ؟ تا کی مردم باید هزینه آدمی ناشایست و ضدایرانی مانند خامنه ای را بدهند؟
  سپاهی ها و بسیجیان و دیگر نیروهای سرکوبگر تا کی میخواهند بروی مردم اسلحه بکشند تا امثال خامنه ای و مصباح و یزدی و دیگر جنایتکاران و خیانتکاران در قدرت بمانند و غارت کنند؟
  هزینه شعارهای ضد امریکایی و ضد اسرائیلی و فلسطینی را تا کی مردم باید بدهند؟
  چرا با پوتین برای کشتار مسلمانان چچن و با سران چین برای کشتار مسلمانان سین کیانک و با سران میانمار با آن همه جنایت درباره مسلمانان ستیز نمی کنند؟

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده» است. ایشان این پایان‌نامه را به «مردم نقده و خواستشان برای زندگی به یاد سید

ادامه »

هفتهٔ گذشته با همین رسانهٔ زیتون که همیشه “خون ژینا” را همراه بوده، گفت‌و‌گویی داشتم ، و از مهم‌ترین گزارهٔ آن بسیار استقبال شد:

ادامه »

جامعه‌ ایران شکل گیری یک جنبش انقلابی را تجربه می‌کند که نتیجه مطلوب آن گذار از جمهوری اسلامی با کمترین

ادامه »