اعلام فهرست ائتلاف هشت حزب اصلاح طلب برای انتخابات مجلس

فرج کمیجانی٬ رییس ستاد ائتلاف انتخاباتی «ائتلاف برای ایران» جزییات ائتلاف هشت حزب اصلاح طلب را تشریح کرد.

فرج کمیجانی گفته که تعدادی از احزاب اصلاح طلب ائتلاف جدیدی شکل دادند به نام «ائتلاف برای ایران» که مراحل قانونی آن در حال پیگیری است.

به گفته آقای کمیجانی هشت حزب اصلاح طلب از جمله حزب اسلامی کار، خانه کارگر، حزب مردم سالاری، مجمع فرهنگیان برای ایران اسلامی، حزب آزادی، حزب همبستگی و حزب وحدت و همکاری و انجمن اسلامی معلمان، «ائتلاف برای ایران» راتشکیل داده اند./ایسناFATF از حوزه اختیارات دولت خارج شده است

لعیا جنیدی٬ معاون حقوقی رییس‌جمهوری، گفت که دولت همه تلاش خود برای جلوگیری از بازگشت ایران به فهرست سیاه گروه اقدام مالی مشترک (FATF) را به کار گرفته و «اکنون همه چیز از حوزه اختیارات دولت خارج شده ‌است و باید چشم انتظار تصمیم نهادهای مربوطه» بود.

لعیا جنیدی با اشاره به این که اگر ایران تا فوریه ۲۰۲۰ میلادی (۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸) مفاد دو کنوانسیون پالرمو و سی‌اف‌تی را اجرایی نکند، با اقدامات تقابلی مواجه خواهد شد گفت، ‌با این که انتظار می‌رفت مجمع تشخیص مصلحت نظام با هماهنگی شورای نگهبان این دو لایحه را تصویب کند هنوز این اتفاق رخ نداده است.

به گفته او، نظر شورای نگهبان در مورد قانون مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم مثبت (سی‌اف‌تی) بود و اختلاف نظرها فعلا بر سر کنوانسیون پالرمو (کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی) است.

او افزود: «با توجه به اینکه مهلت ما برای تصویب لوایح چهارگانه تمام شده است تنها اقدام دولت برای جلوگیری از قرارگیری در لیست سیاه درخواست کمک فنی از گروه اقدام مشترک است که این اقدام هم می‌تواند برای کوتاه‌مدت ایران را از قرارگیری در لیست سیاه گروه اقدام مالی مشترک نجات دهد.»/روزنامه ایرانپایان کار ال جی و سامسونگ در بازار لوازم‌ خانگی ایران

به دنبال قطع همکاری شرکت‌های ال جی و سامسونگ کره‌جنوبی با شرکت‌های ایرانی در ماه‌های گذشته متاثر از تحریم‌های آمریکایی، آخرین تابلوهای این دو شرکت در حال جمع‌آوری از سطح شهر، فروشگاه‌ها و مغازه‌هاست و مشتریان و خانواده‌ها می‌توانند محصولات جایگزین سام و جی‌پلاس را استفاده کنند.

سیدعلیرضا موسوی‌مجد٬ رئیس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران٬ گفت که پایین آوردن تابلوهای شرکت کره‌ای سامسونگ از مغازه ها چند وقتی است آغاز شده و در هفته های آینده نخستین محصولات جایگزین سامسونگ با برند سام وارد بازار می‌شود.

به گفته این مقام صنفی، اکنون کارهای مقدماتی انجام و تولیدات آزمایشی آغاز شده است و تا پایان سال تلویزیون و مانیتور و از سال ۹۹ لباسشویی و یخچال تولیدی این شرکت به بازار عرضه خواهند شد.

موسوی‌مجد خاطرنشان‌کرد:‌ «مشتریان محصولات سامسونگ نگرانی نداشته باشند، زیرا خدمت گارانتی را تا ۱۸ ماه پس از تاریخ نصب و خدمات پس از فروش را تا ۱۰ سال پس از خرید دریافت خواهند کرد.»

او ادامه داد: «زیرساخت‌های تولید محصولات جدید همان زیرساخت‌هایی است که در زمان همکاری با این شرکت کره‌ای به ایران آورده شده بود و اکنون حدود ۳۰ درصد نیرویی که در پی تبعیت کره‌ای‌ها از تحریم‌های آمریکایی به ناچار تعدیل یا بیکار شده بودند به‌تدریج در حال بازگشت به کار هستند.»/ایلناظریف: قادر به بازخوانی اطلاعات نیستیم اما جعبه سیاه را نمی‌دهیم

محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه٬ در خصوص نحوی بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که توسط سپاه پاسداران ساقط شد٬ گفت: «قادر به بارگذاری اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای تهران ـ کی‌یف نیستیم اما آن‌ها را به دولت‌های خارجی تحویل نخواهیم داد.»

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه “ان‌بی‌سی” با اشاره به بازجویی‌ از فردی که اقدام به شلیک به این هواپیما کرد گفت، او می‌گوید، فکر می‌کرده “یک هواپیما نزدیک می‌شود” و تحقیقات در مورد این که چرا چنین فکری کرده همچنان ادامه دارد.

او با اشاره به این که مسائل “نامعلوم زیادی وجود دارد” تأکید کرد که به همین خاطر است که ایران می‌خواهد محتوای جعبه‌های سیاه را بداند اما در عین حال “بدون حضور تمامی طرف‌های درگیر در این مسئله” به آن‌ها “دست نخواهد زد.”/ایسنابدهی خارجی ایران به ۹ میلیارد و ۵۳ میلیون دلار رسید

میزان بدهی‌های خارجی ایران در پایان آذرماه سال ۹۸ به ۹ میلیارد و ۵۳ میلیون دلار رسید که نسبت به پایان سال ۹۷ معادل ۳ درصد کاهش داشته است.

براساس آخرین آمار بانک مرکزی میزان بدهی خارجی ایران در پایان آذرماه ۹۸ براساس سررسید اولیه بدهی‌ها ۹ میلیارد و ۵۳ میلیون دلار است که ۷ میلیارد و ۵۴۸ میلیون دلار آن بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و یک میلیارد و ۵۰۵ میلیون دلار از این میزان بدهی‌های کوتاه مدت است.

این تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو نیز رقمی بالغ بر ۸ میلیارد و ۱۷۳ میلیون یورو محاسبه شده که ۶ میلیارد و ۸۱۴ میلیون یورو از این میزان حجم بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و یک میلیارد و ۳۵۹ میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است.

حجم بدهی‌های ایران در پایان آبان ماه سال جاری ۹ میلیارد و ۱۸ میلیون دلار بوده که در پایان آذرماه با افزایش مواجه شده و به ۹ هزار و ۵۳ میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که آمار بدهی‌های خارجی ایران در پایان اسفندماه سال ۹۷ معادل ۹ میلیارد و ۳۳۹ میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش حجم بدهی‌های خارجی ایران در ۹ ماهه سال ۹۸ دارد./ایلناخبرنگار صداوسیما به «ایران اینترنشنال» پیوست

حضور خبرنگار اعزامی صداوسیما به آلمان در شبکه ایران اینترنشنال، تایید رسمی گزارش‌های غیررسمی سرنوشت شماری از خبرنگاران اعزامی بود که پس از پایان ماموریتشان یا بازنگشتند و یا به دیگر کشورها مهاجرت کردند.

شبکه ایران اینترنشنال شب گذشته – جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ – گفت‌وگویی با احمد صمدی خبرنگار اعزامی صداوسیما به آلمان منتشر کرد که نشان می‌داد صمدی با حضور در استودیو این شبکه سعودی در لندن، درباره روابط ایران و ناتو موضع‌گیری می‌کند.

این حضور تاییدی بر آغاز همکاری این خبرنگار صداوسیما با شبکه ایران اینترنشنال و احتمالاً قطع ارتباط با رسانه رسمی ایران است. این خبرنگار پس از پایان ماموریت سه ساله‌اش در آلمان، درخواست یک سال مرخصی بدون حقوق می‌کند و در این کشور می‌ماند و در این مدت امور شغلی و اقامتش را پیگیری می‌کند و بازنمی‌گردد و حالا سر از لندن درآورده است./انتخاب


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول