روایت علی مطهری و غلامرضا حیدری از دلیل رد صلاحیتشان

زیتون– در ادامه رد صلاحیت نامزدهای اصلاح طلب یا نزدیک به اصلاح طلبان در انتخابات مجلس٬ علی مطهری و غلامرضا حیدری٬ نمایندگان فعلی مجلس روایت نحو و دلیل رد صلاحیتشان را اعلام کردند.

علی مطهری٬ نایب رییس پیشین مجلس در این رابطه نوشت که پس از اعلام خبر رد صلاحیت «یک جهت خوشحال شدم و از یک جهت نگران.»

او ادامه داد: «از این جهت که پاسخی پیدا کردم برای مردمی که اصرار داشتند تو حتما باید بیایی، تا به آنها بگویم آمدم و مانع شدند، خوشحال شدم. اما از آن جهت که با این نگاه شورای نگهبان آزادی بیان محدودتر و نقش مردم در تعیین سرنوشت‌شان کمرنگ‌تر می‌شود، برای آینده انقلاب اسلامی نگران شدم.»

این نماینده مجلس در ادامه روایت جلسه‌اش با یکی از اعضای شورای نگهبان را نقل کرده و نوشت: «این که عضو حقوقدان شورای نگهبان در جلسه‌ای که به دعوت شورا به آنجا رفتم تلویحاً گفت شما باید همان را بگویید که ما می‌گوییم، لرزه بر اندامم انداخت و در یک لحظه فکر کردم که دارم خواب می‌بینم. در همان حال سخن امام خمینی‌(ره) در فرانسه به یادم آمد که فرمود در جمهوری اسلامی حتی کمونیست‌ها در اظهار نظر آزادند و سخن پاره‌ تن او استاد شهید آیت‌الله مطهری که امروز ۱۳ بهمن یکصدمین سال تولد اوست به یادم آمد که در آستانه پیروزی انقلاب فرمود: در جمهوری اسلامی احزاب غیر اسلامی نیز آزادند که اظهار نظر و فعالیت کنند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام.»

علی مطهری در ادامه تاکید کرد که «اینجانب ادامه این رویه را که در این دوره از انتخابات مجلس شدت گرفته است خطری می‌دانم که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند.»

غلامرضا حیدری٬ نماینده تهران در مجلس نیز امروز در گفت‌وگو با ایسنا به نقل جلسه دیدارش به کدخدایی پرداخت و گفت: «روزی که مراجعه کردم کنار آقای کدخدایی فرد دیگری به عنوان کارشناس، پرونده را در دست داشت، آنچه مطرح کردند تمرکز روی نطق‌ها و به خصوص نطق سیزدهم شهریور سال ۹۶ بود. آنچه به عنوان اتهام با من در میان گذاشتند اظهارنظرهای سیاسی من بود؛ گفتند در نطق خود گفته‌اید که “ما سفارت آمریکا را اشغال کردیم و نقطه آغازین شروع جنگ تحمیلی همین موضوع بوده و بعد از فتح خرمشهر جنگ را تا نوشیدن جام زهر ادامه دادیم”، چرا این را گفتی؟ جنگ را امام ادامه دادند و گفتند که یک لحظه هم پشیمان نیستند. من در توضیحاتم گفتم اگر بعد از فتح خرمشهر ما صلح را می‌پذیرفتیم جنگ شهرها و بمباران تاسیسات ما شروع نشده بود و تازه عربستان حاضر بود ۵۰ میلیارد دلار غرامت به ما بدهد، و این خیلی به نفع ما بود تا اینکه در حالت اضطرار قرار بگیریم.»

این نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: «نکته دیگری که در این جلسه مطرح کردند این بود که چرا گفتی “کشور خوب اداره نمی‌شود و اختیار یکجا و مسئولیت جای دیگر است و باید تغییر ساختار ایجاد شود”، من در توضیح خود گفتم مهمترین دلیلش اصطکاکی بوده که همواره وجود داشته است و این نشان می‌دهد یک جای کار ایراد دارد و ساختار باید اصلاح شود. در دهه ۷۰ حوزه تخصصی من ساختار بود، نامه مکتوبی به رهبری نوشتم و تقدیم ایشان کردم و عتابی هم ندیدم.»

حیدری افزود: «در بخش دیگری از این گفت‌وگو به من گفتند چرا در نطق خود گفتی “هزینه‌های فعالیت برون مرزی ما در سوریه و یمن زیاد است و تحریم‌ها اثر گذاشته است و تا زمانی که روابط ما با دنیا حسنه نشود اوضاع بهتر نمی‌شود؟” من گفتم روی هزینه های برون مرزی نقد دارم، هنر ما در این است که در روابط خارجی بالانسی برقرار کنیم و منافع ملی کشور را در این وضع نمی‌بینم. در مورد تحریم‌ها هم توضیح دادم که بر اساس مسئولیتم در کمیسیون‌های بودجه و تلفیق می‌بینم که تحریم‌ها اثر کرده و اقتصادمان را آچمز کرده است.»

حیدری ادامه داد: «من در توضیح دلیل رد صلاحیتم که مربوط به نطق مجلس بوده گفتم نکاتی که من مطرح کردم در نطق و از تریبون مجلس بیان شده و این خلاف قانون اساسی است، زیرا اظهارات نمایندگان در بیان مطالبات مردم قابل تعقیب نیست. دادستانی در آن زمان علیه ما اعلام جرم کرد و هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان اظهارات را در راستای وظایف نمایندگی دید، بنابراین عدم التزام به نظام و ولایت فقیه این است که خلاف قانون اساسی عمل شود.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. ” به چند بنای گل وگچ کار خبره واز جان گذشته جهت گل گرفتن درب جلویی ودرب پشتی مجلس (فورا) نیازمندیم . لطفا رزومه خود را به شورای نگهبان ارسال نمایید ،
    درصورت تایید صلاحیت شما تماس می گیریم ..???”

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جریان شناسی سیاسی در آستانه آغاز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران با مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، قرار است طی چهار روز آینده ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شود. این

ادامه »

اگر مجموعه ابهامات و تناقضات بی‌شمار و عیان «سانحه» سقوط هلیکوپتر حامل رییسی و امیرعبدالهیان، بیانگر واقعیت ماجرا باشد و عملاً طرح ترور و

ادامه »

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش

ادامه »