زیتون– حسن روحانی، رییس‌جمهوری٬ با انتقاد تلویحی از روند برگزاری انتخابات مجلس گفته است: «نگران هستم روزی کلمه جمهوریت به جرم تبدیل شود».

به گزارش ایرنا، او که در جمع استانداران سخنرانی می‌کرد، از روند تایید صلاحیت‌ها انتقاد کرد و گفت: «یکی را فرستادند سرکوچه‌ای و معلوم نیست با چه کسی صحبت کرده و چه گفته، بعد گزارشی نوشته؛ مگر می‌شود با چنین روشی کشور را اداره کرد؟»

رییس جمهوری در ادامه گفت که «انتصابات بزرگترین خطر برای دموکراسی و برای حاکمیت ملی» ایران است و این خطر را روزی دانست که «انتخابات تشریفات شود» و افراد را «جای دیگری انتصاب فرمایند، بعد مردم پای صندوق بروند تشریفات انتخابات را انجام دهند.»

حسن روحانی با اشاره به انتخابات پیش رو مجلس ایران در اسفندماه گفته است: «بسیار مهم است که مردم احساس کنند باید میان چند نمونه یکی را برگزینند.»

او افزود: «فرض کنید کشوری و جامعه‌ای داریم که سه سلیقه دارد، یک سلیقه اصولگراست، یک سلیقه اصلاح طلب و دیگر اعتدال‌گراست و اگر بر این فرض در انتخابات، جامعه ما سه قسمت شد و سه جور سلیقه داشت. یک سلیقه فراوان است و در یکی دیگر باید با ذره‌بین و تلسکوپ یک نفر را پیدا کرد و یک سلیقه هم اصلاً وجود ندارد.»

رییس جمهوری در خصوص نوع برگزاری انتخابات از نگاه قانون اساسی جمهوری اسلامی، استانداران و فرمانداران را مامور اجرای انتخابات و وظیفه نهاد دیگر را نظارت خواند و گفت: «حالا برعکس شد، ناظر شد مجری، و مجری شد لجستیک.»

روحانی همچنین با اشاره مجدد به موضوع همه‌پرسی گفت: «بعضی‌ها از کلمه رفراندوم خوش‌شان نمی‌آید» ولی «نظام ما روی رفراندوم» است.

رییس جمهوری با «متفاوت‌خواندن» شرایط امروز ایران دوباره از لزوم فعال‌کردن مکانیسم رفراندوم در حل و فصل مسائل کلان کشور سخن گفت و جناح مقابل را به بی‌اعتنایی به این اصل متهم کرد.

او با مقایسه حساسیت منفی مخالفان به مسئله رفراندوم این حساسیت را با بیماری کرونا مقایسه کرد و گفت: «اخیراً بعضی‌ها نسبت به این کلمه همهپرسی حساسیت پیدا کرده‌اند و بعضی از حساسیت‌ها به اندازه کرونا خطرناک است و آدم باید مواظب باشد که این بیماری سرایت نکند و یک اصل مهم و اساسی را که در کشور ما و در قانون اساسی ما است ، نظر دیگری نسبت به آن پیدا نکنیم.»

رییس‌جمهور ایران در سال‌های گذشته هر چند ماه یک‌بار به موضوع همه‌پرسی اشاره کرده که معمولاً با انتقاد چهره‌های اصولگرا مواجه شده و موضوع به حاشیه رفته است.

او همچنین با اشاره غیرمستقیم به عدم تصویب لوایح پول‌شویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است: « با این روند روابط ما با دنیا دچار مشکل ‌شود، مگر می‌شود روابط بانکی ایران با دنیا قطع شده و به هم بریزد؟ چه کسی در این کشور تصمیم‌گیر است؟»

بازگشت به صفحه اول