رهبران سیاسی کشور ما بارها گفته‌اند که نمی‌خواهم ‌ با امریکا وارد تنش‌های بیشتر و یک جنگ شوند. اما شواهد زیادی در دست است که ترامپ و جمهوری‌خواهان جنگ‌افروز به‌دنبال جنگ با کشور ما هستند.

روز پنجشنبه روزنامه واشینگتن‌پست از حمله ناکام برای ترور دیگری هم‌‌زمان با ترور سردار‌ قاسم سلیمانی توسط دولت ترامپ پرده برداشت. بنا به گزارش این روزنامه همزمان با ترور سردار سلیمانی، ترور آقای عبدالرضا شهلایی از نیروهای سپاه قدس پاسداران در یمن طراحی شده بوده است. ترور سردار سلیمانی بخشی از برنامه وسیعی بوده که دولت ترامپ برای ترور رهبران نظامی ایران در نظر داشته است. ترور آقای شهلایی در یمن با مشکل روبرو شده و دولت ترامپ نتوانسته ترور او را عملی کند.

عملیات نظامی امریکا در یمن زمانی فقط در چهارچوب حمایت از نیروهای ائتلافی به رهبری عربستان سعودی برای سرکوب حوثی ها معرفی می‌شده اما نقش امریکا در یمن بسیار بیشتر از حمایت از تلاش‌های نظامی عربستان سعودی بوده است. نظامیان امریکا در گذشته زمانی به‌طور مستقیم و به اشکال مختلف برای سرکوب حوثی‌ها در یمن وارد جنگ شده‌اند.

روز پنجشنبه مجلس نمایندگان امریکا موفق شد تا برای حملات نظامی امریکا در تنش با ایران محدودیت‌هایی وضع و اعمال کند. این تلاش به‌دنبال گزارش وزیر امور خارجه امریکا، پامپیو، و نظامیان آمریکا در روز چهارشنبه برای توجیه  ترور سردار سلیمانی صورت گرفته بود. پامپیو و نظامیان امریکا نتوانسته بودند‌ دموکرات‌ها و تعدادی از جمهوری‌خواهان قانع کنند. تنها توجیه بدون پشتوانه آنها این بوده که سردار سلیمانی و سپاه قدس در حال برنامه ریزی برای حمله به چند سفارتخانه امریکا در خاورمیانه و قتل تعداد زیادی از امریکائیان بوده.

پامپیو ‌در یک مصاحبه با کانال تلویزیونی فاکس در روز جمعه گفته بود ما از زمان و مکان حمله سپاه به سفارتخانه‌های امریکا در خاورمیانه خبر نداریم اما به یقین می‌دانیم که این حملات برنامه‌ریزی شده‌اند. سخنگوی پنتاگون‌ در مورد شکست طرح ترور شهلایی اطلاعات بیشتری به رسانه های امریکا نداده است. او گفته است که ما گزارشی در دوم ژانویه از حملاتی در یمن دریافت کرده ایم که به عبد الرضا شهلایی و سپاه قدس مربوط می‌شوند.

وزارت امورخارجه امریکا در ماه‌های گذشته ۱۵ میلیون دلار به‌عنوان جایزه برای دریافت هرگونه اطلاعاتی که شبکه مالی بین ایران و حوثی ها را روشن کند اختصاص داده. دولت امریکا عبدالرضا شهلایی را در راس این شبکه دانسته و می‌گوید او در سال ۲۰۰۷ مسئول رباییدن پنج امریکایی در کربلا و کشتن آنها بوده است.

سال گذشته بریان هوک در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود که دولت امریکا از نقش شهلایی در حمایت از حوثی ها اطلاعات کافی داشته و اورا بسیار خطرناک می‌داند. بعد از جنگ جهانی دوم این اولین باریست که دولت امریکا و ترامپ دست به جنایت ترور یک درج‌ دار ارتشی در کشور دیگری می‌زند. سی‌ان‌ان گزارش داده که یکی از نزدیکان ترامپ‌ که خواسته بود نامش مخفی و فاش نشود‌ گفته است که ترور سردار سلیمانی بنا به توصیه مایک پامپیو و سناتور لینزی گرام‌ صورت گرفته است. ترامپ بخاطر حمایت جمهوریخواهان‌ در سنای امریکا در پروسه استیضاح خود‌ دستور ترور سردار سلیمانی را صادر کرده است. بسیاری در محافل آکادمیک و نظامی در امریکا اعتقاد دارند‌ که این ترور نوعی اعلام جنگ از طرف ترامپ به ایران بوده است.

طبق گزارش مجله جنگ‌های طولانی (Long War Journal)دولت عربستان سعودی در طول ماه‌های گذشته از حجم حملات نظامی خود به حوثی ها کاسته است. در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد حملات هوایی ائتلاف ضد حوثی عربستان سعودی ۱۲۵ عدد بوده است اما در سال ۲۰۱۹ به ۸ عدد تقلیل یافته است. حوثی ها در حال حاضر به دو‌ دسته تقسیم شده اند، گروهی می‌خواهن  با ایران بمانند و گروه دیگری می‌خواهند خودشان با عربستان سعودی وارد مذاکره شوند.

جنگ افروزان امریکایی در حزب جمهوری‌خواه امریکا بسیار مایلند که پای دولت ترامپ را در جنگی با ایران در خاورمیانه باین منطقه بکشند. این درست چیزی‌ست که ناتانیاهو‌ از ابتدا خواسته و محمد‌بن‌ سلمان هم همراه او‌ بوده است. جنگ افروزان ایرانی در خارج که ترامپ را برای چنین جنگی حمایت می‌کنند، دلی در گرو منافع ملی و آبادانی کشور ندارند. آنها به هر قیمتی به‌دنبال تغییر رژیم در ایران هستند، دقیقا چیزیکه‌ نیوکان‌های امریکائی نظیر بولتون و‌پامپیو‌ می‌خواهند. جنگ افروزان داخلی که این روزها مجددا شعار بستن تنگه هرمز را‌ سر می‌دهند و میخواستند که در حملات ایران به‌ پایگاه نظامی عین الاسد و اربیل در عراق سربازان امریکایی کشته شوند، مجددا در یک زمین با جنگ افروزان خارجی و امریکایی بازی میکنند. آنچه امروز تبلیغ میکنند برای شکستن و بی اثر کردن برجام‌ هم تبلیغ می‌کردند. تصمیم مدبرانه رهبران سیاسی کشور در اطلاع رسانی به امریکاییان پیش از حمله برای جلوگیری از کشته شدن سربازان امریکائی و شروع جنگ‌ دیگری با ایران باید مورد تقدیر قرار گیرد. بسیاری از کسانی‌که امروز شعار بستن تنگه هرمز و یا روش‌های خشونت امیز دیگری را برای مقابله با دولت کاملا غیر قابل پیشبینی ترامپ می‌دهند، در زمان جنگ بین ایران و عراق حضور نداشته اند. آنها در مقابل سفره و کیسه مفتی که نظام در مقابل آنها پهن کرده است نشسته و از آن ارتزاق میکنند. انها منافع ملی کشور ‌و آبادانی این خاک برایشان مهم نیست. آنها بدنبال خشونت برای بستن فضا، کاسبی از جنگ و اضمحلال کامل اقتصادی کشورند. باید با صدای بلند خشونت را محکوم کرد و در این شرایط بحرانی اجازه نداد تا آتش جنگی دیگر با کشور ما روشن گردد. جنگ افروزان خارجی جنگ میخواهند و کافی نیست که ما بگوییم جنگ نمیخواهیم و یا آنها بدنبال جنگ با کشور ما نیستند. آنها از هر فرصتی استفاده میکنند تا شروع کننده یک جنگ با کشور ما باشند. استیضاح ترامپ‌ و‌انتخابات امریکا در پیش روست. جنگ میتواند به جمهوریخواهان کمک کند‌تا بر سر قدرت بمانند. باید فکر کنیم که پلهایی راکه دموکرات ها دارند از طریق مهار با ترامپ‌ با ما میسازند خراب نکنیم. صبر و بصیرت، و نه احساس و شعار در حال حاضر میبایست چراغ راه ما باشد.

بازگشت به صفحه اول