زیتون– تلویزیون سی‌بی‌اس آمریکا دقایقی پیش خبر داد که مقام‌های آمریکا مطمئنند هواپیمای اوکراین در ایران در اثر شلیک موشک منهدم شده است.

بر اساس این خبر دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا اعلام کردند که «سیگنال‌های راداری و تصاویر ماهواره‌ها بر روی صفحه رادار، امواج مادون قرمز شلیک ۲ موشک را ردیابی و امواج انفجار را روی رادار دیده‌اند.»

پروازی که آغاز نشده به اتمام رسید

صبح روز چهارشنبه یک هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه امام در نزدیکی تهران سقوط کرد و به گفته مقام‌های امدادی ایران تمامی مسافران و خدمه پروازی آن جان خود را از دست دادند.

بر اساس ویدئوهایی که توسط شهروندان از لحظه سقوط این هواپیما منتشر شده، پرواز اوکراینی تنها دقایقی پس از پریدن، در میانه زمین و آسمان، آتش گرفته و سقوط می‌کند.

این پرواز در مجموع ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه داشت که از این میان ۱۴۶ نفر ملیت ایرانی داشتند. بر اساس آنچه در شبکه‌های مجازی منتشر شده٬ بیشتر مسافران این پرواز دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکای شمالی بودند.

دانشگاه صنعتی شریف تایید کرده است که ۱۳ نفر از دانشجویان سابق این دانشگاه بودند.

واکنش سازمان هواپیمایی ایران

علی عابدزاده، رییس سازمان هواپیمایی ایران، اما ضمن ابراز بی‌اطلاعی از «تأخیر پرواز این هواپیما و نقص فنی آن» به خبرگزاری فارس گفت: «خلبان هیچ تماسی با برج مراقبت و اپروچ نداشته است.»

عابدزاده در ادامه تاکید کرده است: «اطلاعات جعبه سیاه توسط تیم بررسی‌ سانحه سازمان هواپیمایی کشوری پردازش می‌شود و به خارج کشور نمی‌رود.»

او گفت: «خلبان این پرواز هیچ گونه اعلام وضعیت اضطراری نداشته است، اما به هر حال باید نوار مکاتبات خلبان را در جعبه سیاه بشنویم تا این موضوع به دقت بررسی شود.»

سکوت بوئینگ

هواپیمایی اکراینی که  در تهران سقوط کرده است٬ متعلق به کمپانی بوئینگ بوده است.

اما این کمپانی آمریکایی طی ساعات پس از سقوط این هواپیما، استفان شپردسون از مقام‌های شرکت بوئینگ گفت: «ما از گزارش های منتشر شده در ایران آگاهیم و درحال جمع آوری اطلاعات بیشتر هستیم.» پس از آن نیز کمپانی بوئینگ سکوت در پیش گرفت.

این هواپیما که با تأخیر یک ساعته از فروگاه امام برخاست، عازم کی‌یف پایتخت اوکراین بود.

ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که ظاهر هواپیما را در حالی که آتش گرفته و ثانیه هایی بعد به زمین برخورد می کند نشان می دهد. فیلم در تاریکی شب گرفته شده و جزییات زیادی در آن قابل مشاهده نیست.

بازگشت به صفحه اول