زیتون– حسن رضایی‌فر٬ مدیر سازمان هواپیمایی ایران٬ با اشاره به کشف جعبه سیاه این پرواز، تاکید کرد که اطلاعات پرواز تنها در ایران بررسی خواهد شد.

پیشتر مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری خبر داده بود که هر دو جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی پیدا شده است.

حسن رضایی‌فر اما ساعتی پیش به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: «هر دو جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی اوکراین پیدا شده است، اما فقط یکی از جعبه‌های سیاه سالم است و جعبه دیگری چند قطعه شده است.»

در همین رابطه به گفته علی عابدزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواپیمایی کشور بر اساس قوانین ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) رسیدگی به سوانح هوایی در کشور مورد سانحه و توسط سازمان هواپیمایی همان کشور انجام می شود و سانحه امروز نیز توسط سازمان هواپیمایی کشوری مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت اما اوکراینی ها نیز می توانند در هنگام بررسی سانحه حضور داشته باشند.

عابدزاده همچنین در مورد ارسال جعبه سیاه به شرکت سازنده برای بازخوانی، تاکید کرد که جعبه سیاه را به شرکت سازنده و آمریکایی‌ها نخواهیم داد و فعلاً معلوم نیست جعبه سیاه برای بازخوانی به کدام کشور می‌رود.

پروازی که آغاز نشده به اتمام رسید

صبح امروز (چهارشنبه) یک هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه امام در نزدیکی تهران سقوط کرد و به گفته مقام‌های امدادی ایران تمامی مسافران و خدمه پروازی آن جان خود را از دست دادند.

بر اساس ویدئوهایی که توسط شهروندان از لحظه سقوط این هواپیما منتشر شده، پرواز اوکراینی تنها دقایقی پس از پریدن، در میانه زمین و آسمان، آتش گرفته و سقوط می‌کند.

این پرواز در مجموع ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه داشت که از این میان ۱۴۶ نفر ملیت ایرانی داشتند. بر اساس آنچه در شبکه‌های مجازی منتشر شده٬ بیشتر مسافران این پرواز دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکای شمالی بودند.

دانشگاه صنعتی شریف تایید کرده است که ۱۳ نفر از دانشجویان سابق این دانشگاه بودند.

واکنش سازمان هواپیمایی ایران

علی عابدزاده، رییس سازمان هواپیمایی ایران، اما ضمن ابراز بی‌اطلاعی از «تأخیر پرواز این هواپیما و نقص فنی آن» به خبرگزاری فارس گفت: «خلبان هیچ تماسی با برج مراقبت و اپروچ نداشته است.»

عابدزاده در ادامه تاکید کرده است: «اطلاعات جعبه سیاه توسط تیم بررسی‌ سانحه سازمان هواپیمایی کشوری پردازش می‌شود و به خارج کشور نمی‌رود.»

او گفت: «خلبان این پرواز هیچ گونه اعلام وضعیت اضطراری نداشته است، اما به هر حال باید نوار مکاتبات خلبان را در جعبه سیاه بشنویم تا این موضوع به دقت بررسی شود.»

سکوت بوئینگ

هواپیمایی اکراینی که امروز در تهران سقوط کرده است٬ متعلق به کمپانی بوئینگ بوده است.

اما این کمپانی آمریکایی طی ساعات پس از سقوط این هواپیما، استفان شپردسون از مقام‌های شرکت بوئینگ گفت: «ما از گزارش های منتشر شده در ایران آگاهیم و درحال جمع آوری اطلاعات بیشتر هستیم.» پس از آن نیز کمپانی بوئینگ سکوت در پیش گرفت.

این هواپیما که با تأخیر یک ساعته از فروگاه امام برخاست، عازم کی‌یف پایتخت اوکراین بود.

ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که ظاهر هواپیما را در حالی که آتش گرفته و ثانیه هایی بعد به زمین برخورد می کند نشان می دهد. فیلم در تاریکی شب گرفته شده و جزییات زیادی در آن قابل مشاهده نیست.

https://twitter.com/michaelh992/status/1214806772780871680
https://twitter.com/Beltrew/status/1214900667262869505
بازگشت به صفحه اول