زیتون- طهماسب مظاهری، رییس‌ اسبق بانک مرکزی ایران خبر داد که رقم دقیق دارایی های مسدود شدهٔ ایران در آمریکا هفت و نیم میلیارد دلار است. با این‌حال بر اساس گزارش وزارت خزانه داری آمریکا برای سال مالی ۲۰۱۴، ایران همچنان حدود دو میلیارد دلار دارایی بلوکه شده در آمریکا دارد.

طهماسب مظاهری که در دوره دولت دهم یک سال رییس بانک مرکزی بود، در گفتگویی تلویزیونی، در پاسخ به این سئوال که در دوره مدیریت چه کسی اوراق آمریکایی خریده شد، از پاسخ طفره رفت و گفت:« این اوراق در دوران ما نیز بلوکه بود».
مهر خبر داد که مظاهری در ادامه افزود:« از زمانی که آمریکا اعلام کرد تحریم دلار را اعمال می‌کند، بانک مرکزی کوشید تمام دارایی های دلاری خود را به ارزهای دیگر تبدیل کند». به گفته طهماسب مظاهری، در نهایت، نزدیک به هفت و نیم میلیارد دلار از این دارایی ها تبدیل نشد و بصورت ذخایر ارزی در آمریکا مسدود باقی مانده است.»

رییس اسبق بانک مرکزی توضیح داد که محمود احمدی نژاد اعتقاد داشته است که این تحریم ها ورق پاره ای بیش نیست و به همین دلیل در زمینه تبدیل ذخایر دلاری به سایر واحدهای ارزی آنطور که باید همکاری نکرد. ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران، سهل‌انگاری و بی‌توجهی دولت محمود احمدی‌نژاد به هشدارهای بانک مرکزی را زمینه ساز این توقیف توصیف کرده است.

دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه حکم داد که دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به خانواده‌های قربانیان بمبگذاری‌های سال ۱۹۸۳ در مقر نظامی این کشور در بیروت و سایر حملات «مرتبط» با جمهوری اسلامی پرداخت شود. ایران این حکم را رد کرده و اعلام کرده که آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

بازگشت به صفحه اول