نظام انتقام می گیرد

محمد رهبر

انقلاب اسلامی یک شبه هر چه زن و مرد در ایران بود را به خواهر و برادر ملقب کرد. حذف جنسیت از انظار عمومی و سرکوبی میل جنسی در پستوی خانه‌ها از اهداف اصلی انقلاب ایران به شمار می‌رفت و هر چند در راه‌پیمایی‌ها شعاری نداشت، اما در بطن انقلاب حی و حاضر بود.

مبارزان مسلح با رژیم پهلوی از پیشگامان مبارزه با میل جنسی بودند. در روایت است، مرحوم محمد حنیف‌نژاد ـ پایه‌گذار سازمان مجاهدین خلق ـ از هم‌خوابگی با همسر امتناع می‌کرد و این عمل را ضد مبارزه می‌دانست. در خانه‌های تیمی چه چریک و چه مجاهد، مرگ بر زندگی ترجیح داشت و نوع مبارزه که مخفی بودن و تشکیلاتی شدن، لازمه‌اش بود، بی‌خانوادگی و بریدن از تعلقات سر و همسری و عاطفه جنسی را ضروری می‌کرد.

اما آن سوی چریک‌ها و میان روحانیون که حداقل در یک سال آخر منتهی به انقلاب ۵۷ یکه‌تازان میدان سیاست و مبارزه بودند، مباحث جنسی در متن بود و جزیی از کار و بارِ طلبگی .

بخش بزرگی از فقه دست‌سازِ فقیهان به امور جنسی تعلق دارد ـ آن چنان که نعوذ بالله بعضی وقت‌ها خواننده به گمان می‌افتد که نکند نویسنده از بیماران جنسی است ـ و لا حیا فی الدین هم مجوزی مشعشع که طلاب به ریزترین و باریک‌ترین امور مردانگی و زنانگی بپردازند و نفسی تازه کنند.

با اینکه گفتن از امر جنسی در حوزه نقل و نبات بود و بحث شیرین، اما «زن» این مهبط میل و نیاز، به زعم علما معدن گناه شمرده می‌شد و یکی از وظایف ازلی فقه و فقیه، زندانی کردن نسا و زندان‌بانی زنان است و در مرحله بعد شرحِ چگونگی تلذذ مشروع از نسوان برای مردان.

وجود شگفت‌انگیز آیت‌الله خمینی در لحظه‌ی انقلاب ۵۷ تلاقی بسیاری از خطوط موازی شد. روشن‌فکران و لادینان و مذهبیون و متعصبین، ذیل سایه امام، دست به دست دادند و در عمق این لایه‌های رنگارنگ، پلشتی امر جنسی نزد مبارزان و پستی زنانگی در حوزه‌ی علما، در ابروانِ بنیان‌گذار به هم گره خورد.

عجیب است که در صد سال اخیر در بیشتر جاها که روحانیان، سیاسی شده‌اند و معترض، پای زنان در میان بوده است. شیخ فضل‌الله نوری با مشروطه مخالف بود به این دلیل که پیش‌بینی می‌کرد، مجلس حقی برای زنان قایل می‌شود و مکتب رفتن دختران عمومی و قانونی خواهد شد.

مبارزات روحانیان در دوره رضا خانی هم نه با استبداد که با کشف حجاب بود و اولین بروز و ظهور آیت‌الله خمینی نیز اعتراض به انقلاب سفید و یکی از دلایل مخالفت با حق رای زنان.

آیت‌الله خمینی اهل تقیه بودند و از فقه زن‌ستیز نفرمودند تا راه‌پیمایی‌ها از زنان خالی نشود؛ اما اسم رمز حمله به زنانگی گویا «فحشا» بود. معنای فحشا آن طور که رهبر انقلاب با غیظ ادا می‌کرد، زنای محصنه یا غیر محصنه نبود، بلکه آزادی‌های اجتماعی را نشانه می‌گرفت که شاید تنها حسن دوران پهلوی به حساب می‌آمد.

از عجایب این که روح مردسالار جامعه ایرانی در بحبوحه‌ی انقلاب، دچار نوعی توبه زود گذر صوفیانه شد و در شعاع کاریزمای امام، همان کسانی که سینما می‌رفتند و احیانا در محله جمشید برو بیایی داشتند، سینما و کافه آتش زدند و برخی از روسپیان بینوا را جزغاله کردند و کلامی از آیت‌الله در محکومیت صادر نشد. سیر سریع وقایع بعد از ۲۲ بهمن و ناراضی بودن همیشگی «امام» از شکل و شمایل زنان در خیابان و اداره، بگیر و ببندهای لباس شخصی‌ها و حمله به زنان بی‌حجاب و ستیز با کروات و صورت‌های سه تیغه و آخر کار روسری و توسری و حجاب اجباری، معنای فحشا را معلوم کرد.

حنظله و حجله

«حنظله» مشهور به «غسیل الملائکه» از رزمندگان صدر اسلام است که در شب عروسی‌اش که مقارن با جنگ اُحد بود، عازم نبرد شد و جان باخت و چون فرصت غسل جنابت نیافت، گویا ملائکه عهده‌دار این امر شدند.

این روایت جنسی و حماسی از خطابه‌های جنگ هشت ساله بود؛ اما با سانسوری عمدی. به هر حال حنظله دستش به زنی رسیده بود؛ اما بسیاری از نوباوگان ایرانی عازم به جبهه‌ها حتی با دختر هم‌کلام نشده بودند و تنها میلی گنگ به جنس مخالف داشتند. مداحان با روایت حنظله، غلیان جنسی را با نقل جعلی فداکاری آن شهید که شب حمله را بر شب زفاف رجحان داد، آرام می‌کردند و با سرمه کشیدن‌های شب حمله بر چشم پسران ناکام، لذت دنیوی را به حوری اُخروی حواله می‌دادند.

میل مکروه جنسی در دوران جنگ هشت ساله چنان سرکوب می‌شد که به حرام می‌گرایید. شاید هیچ جنگی در تاریخ جنگ‌های دنیا این چنین بر امر جنسی تاثیر نگذاشته باشد. در پشت جبهه، حکومت اسلامی با هر گونه رابطه‌ی بین دختر و پسر مثل ستون پنجم دشمن برخورد می‌کرد. مرگ چنان مقدس شمرده می‌شد که هر آراستگی در لباس و آرایش چهره، جرم به حساب می‌آمد.

گفتن از امر جنسی و این که به هر حال این «خاک توسری» ـ اصطلاحی که صادق هدایت برای آمیزش ساخته است ـ برای تولید رزمندگان اسلام ضروری است، در دبیرستان‌ها ممنوع بود و عملا نسلی بار آمد که جنسیت و اندام خویش را با ترس شناخت و گفتن از لذت جنسی، مثل یک حرف سیاسی برایش خطرناک بود. در این فقر آموزش و شناخت، بهتر است از اوضاع اسف‌بار رابطه مرد و زن و دختر و پسر هیچ نگوییم.

جنگ هشت ساله و مبارزه بی‌امان جمهوری اسلامی با خودِ زندگی از لبخند تا بوسه، تاثیرات بسیار غم‌انگیزی بر روح ایرانیان گذاشت؛ اما نه کسی عبرتی گرفت و نه شیوه برخوردها در سالیان بعد تغییری کرد. گفتمان مرگ‌اندیش و زندگی‌ستیز دوران خمینی به خرده فرهنگی تبدیل شد که خود حکومت و دستگاه‌های فرهنگی مروجش بودند. به نوعی آغاز رسمی زندگیِ غیر رسمی ایرانیان، پس از جنگ و درگذشت خمینی و دوران رهبری خامنه‌ای بود. بحث تهاجم و شبیخون فرهنگی که رهبر تازه رسیده در همان اوان بر تخت نشستن مطرح کرد، اعتراف به تحول زیر پوستی جامعه ایران بود و اعلان جنگ نظام به مردم. نظام برای چنین جنگی نیازمند رزمندگان تازه‌ای بود و بودجه‌های عظیم نهادهای متعدد مذهبی و فرهنگی جمهوری اسلامی بی اینکه امید به تاثیری بین عامه مردم، مقصودشان تربیت نسل مغز شسته‌ای بود که در کارزار بین اقلیت صاحب قدرت و اکثریت دست خالی، به کار آید. نظام، هزاران نفر را تربیت کرد و در نهادهایی مثل قوه قضاییه و نیروی انتظامی و صدا و سیما و سپاه و دیگر جاها گمارد و حقوق داد. تربیت جنسی این افراد همان است که از منابر و صدا و سیما تبلیغ می‌شود. آنها می‌دانند که در اقلیت هستند و می‌دانند که توان گفت‌وگو و تاثیر فکری و تبلیغی ندارند و یگانه راه برای غلبه زور است و ارعاب.

هفت هزار چشم ناپاک

خبر آمده که هفت هزار نفر به چشم‌های ناپاک مجهز شده‌اند تا با نگاه هیز، بیضه‌ی اسلام را بپایند. اگر روزگاری سرکوب بد حجابی و برخورد با زنان، تکلیف شرعی و در دایره امر به معروف و نهی از منکر بود؛ نظام اسلامی کار را به انتقام رسانده است. این رسم شوم که از دیرباز در تاریخ ما بوده که سفاکی شهری را می‌گرفت و تا چند روز مال و ناموس مردم را بر سربازان حلال می‌کرد، به نوعی هنوز هم برقرار است. هفت هزار نفر می‌توانند در شهر چند میلیونی تهران مزاحم هر کس که می‌خواهند بشوند و بی‌زحمت قانون؛ بترسانند، رشوه بگیرند و در یک کلمه عقده‌گشایی کنند. وقتی همه تیرها به سنگ خورده و جامعه در قیافه و شکل، ربطی به تمثال حاکمان ندارد، راهی جز انتقام نمی‌ماند. حجاب و زن بهانه است. نظام از بی‌ثمری فرهنگ رسمی و متروک و مندرسی که سال‌ها مبلغش بوده، سرسام گرفته و از جامعه ایرانی انتقام می‌گیرد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. هفت هزار چشم ناپاک

    خبر آمده که هفت هزار نفر به چشم‌های ناپاک مجهز شده‌اند تا با نگاه هیز، بیضه‌ی اسلام را بپایند. اگر روزگاری سرکوب بد حجابی و برخورد با زنان، تکلیف شرعی و در دایره امر به معروف و نهی از منکر بود؛ نظام اسلامی کار را به انتقام رسانده است. این رسم شوم که از دیرباز در تاریخ ما بوده که سفاکی شهری را می‌گرفت و تا چند روز مال و ناموس مردم را بر سربازان حلال می‌کرد، به نوعی هنوز هم برقرار است. هفت هزار نفر می‌توانند در شهر چند میلیونی تهران مزاحم هر کس که می‌خواهند بشوند و بی‌زحمت قانون؛ بترسانند، رشوه بگیرند و در یک کلمه عقده‌گشایی کنند. وقتی همه تیرها به سنگ خورده و جامعه در قیافه و شکل، ربطی به تمثال حاکمان ندارد، راهی جز انتقام نمی‌ماند. حجاب و زن بهانه است. نظام از بی‌ثمری فرهنگ رسمی و متروک و مندرسی که سال‌ها مبلغش بوده، سرسام گرفته و از جامعه ایرانی انتقام می‌گیرد.
    آقای رهبر شما از تمامی زوایا, موردهای بیشماری رابررسی کردید تا اینکه انتقام گیری این نظام را نتیجه گیری فرمایید. چرا راه حل ارایه نمیدهید؟! چرا عملکرد روحانیونی وآیت ال..هایی که در تمامی این ۳۸ سال در انواع و اقسام مورد های اجتماعی بدون داشتن هیچگونه صلاحیت اظهار نظر میکنند به نوعی در خط حکومتیان نیستند و در تمامی مجالس در بین مردم هستند هشدار نمیدهید؟ چرا به گروه های مذهبی و سیاسی در داخل و خارج ایران که در صف این رژیم نیستند به خاطر مصلحت نشینی, سکوت, یا ترس, بی تفاوتی وکم کاری هایشان برای مقابله مذهبی سیاسی و تشریح این حرکت های ضد ملی و مذهبی به مردم به میدان نمیایند و کارهایشان با سکوت توجیه میکنند هشدار نمیدهید.
    همانطور که به خاطر دارید یکی از مسایل این حکومتیان (بسیجی, سپاهی, حزب الهی ها, وخشک متعصان … ) که درکوچه و خیابان امر به معروف و نهی از منکر میکردند در ابتدای انتخاب رییس جمهوری آقای روحانی از ترس کتک خوردن و تنبیه توسط مردم کوچه و خیابان شروع به نوشتن قوانین امر به معروف و نهی از منکر در مجلس برای ترساندن مردم اقدام کردند و با ریختن اسید به زن و بچه مردم,.و. .آنها را شروع به ترساندن کردند . اما به دلیل عکس العمل مردم مجبور به عقب نشینی شدند. بنابراین این حکومت در هر زمان که با یک شکست یا حرکت منسجم مردمی روبرو میشود از سر ترس به همه حیل دست به تجاوز به حقوق مردم میزند و به قول شما اقدام به انتقام گیری میکند. بنظر شما تمامی نیرو های امنیتی و نظامی کل کشور چند نفر هستند؟ تعداد بسیجی و چماق به دستان و سربازان گمنام بقول آقایان امام زمان چند نفر هستند؟ در مقابل جمعیت (۷۰ میلیون) ما چه کسری را تشکیل میدهند؟ آیا همگی اینها حتی اگر قبول کنیم ۷۰۰۰ نفر مشخص شده تهران یا سرا سر ایران چه کسری را نسبت به جمعیت مردم های شهر های بزرگ , کوچک , ده یا قصبات را تشکیل میدهند (تازه در شهر های کوچک ترو در دهات شناسایی آنها آسان تر است ) ؟ ما دربین اینها محصوریم یا این ها در بین ما محصورند؟ اگر قرار بر بی قانونی است ما هم با همین حربه دشمن مردم مسلح میشویم, در آوردن نام, تصویر, محل سکونت, تمامی خانه و خانواده اینها کاری ندارد آیا آنها در پناه ما هستند یا نیستند؟ به این تهی مغزان یک با ر و برای همیشه میتوان درسی داد که دیگر آگاه شود که صلاحیت انتقام گرفتن بعد از ۳۸ سال قتل و خونریزی در صلاحیت کیست . باید فراموش نشود که از نجابت ملت ایران این جانیان اسلحه بدست سپاه, بسیجی و انتظامی برای ابد نمیتوانند استفاده کنند. در خانه (وطن) کاری از آنها بر نمیاید امتحان اش حداقل برای این جانیان مجانی است. اگراثرداشت شاه فرار نمیکرد و احمدینژاد با منیجیک اش مشایی راس قدرت بود.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی اوست که نمی‌تواند به ابهام و گنگی سخن بگوید. سربسته حرف نمی‌زند و حرف و

ادامه »

چرا پرداختن به جنبش های اجتماعی زنان  از منظر اقتصادی اهمیت دارد؟ چون توسعه جنبش های اجتماعی زنان مسئله اساسی توسعه پایدار و موزون

ادامه »

مهدی نصیری چندی قبل در مصاحبه با برنامه شصت دقیقه بی‌بی‌سی فارسی گفت: «اپوزیسیون ایران اگر می‌خواهد موفق شود باید

ادامه »