فرمانده قرارگاه بقیه‌الله سپاه خواستار برخورد قضایی با رییس جمهوری شد

زیتون–  محمدعلی جعفری، فرمانده قرارگاه بقیه‌الله سپاه، «اصل» دلیل اعتراضات اخیر در ایران را «بی‌توجهی» دولتمردان به مردم دانست و خواستار برخورد قضایی با دولت حسن روحانی شد.

به گفته این فرمانده سپاه ضمن آنکه برخوردها با فساد، اختلاس و سواستفاده به صورت قاطعانه ادامه یابد، لازم است با سوءتدبیرها، بی توجهی‌ها و سوء مدیریت‌ها هم برخورد قانونی شود.

او به تسنیم گفت:‌ «چرا با مسببین و زمینه‌سازان چنین فضایی که با بی‌تدبیری و بی‌توجهی به مردم، تصمیمی را بد اجرا می‌کنند و زمینه را برای ناامنی‌ها ایجاد می‌کنند، برخورد نمی‌شود؟»

فرمانده سابق کل سپاه در ادامه ضمن حمایت از برخورد بسیار خشن نیروهای امنیتی و نظامی با معترضان، خواستار برخورد با افرادی شد که با «بی‌تدبیری و بی‌توجهی به مردم» زمینه‌ساز ناآرامی‌ها می‌شوند.

محمدعلی جعفری همچنین از این که «مسئولین برای مذاکره با خارجی‌ها وقت زیادی می‌گذارند» انتقاد کرده و افزود: «اگر درصد کمی از این زمانی که برای گفت‌وگو و اقناع خارجی‌ها و راضی کردن آنها گذاشتند و می‌گذارند را برای گفت‌وگو با مردم صرف می‌کردند مردم اقناع می‌شدند.»

فرمانده قرارگاه بقیه‌الله سپاه در عین حال خواستار «باز شدن مسیر» پاسخگویی مسئولان جمهوری اسلامی شده و اضافه کرد که باید «مسئولین نسبت به تصمیماتی که می‌گیرند و یا نحوه اجرای تصمیمات، در محاکم مربوطه پاسخگو باشند.»

او همچنین دولت روحانی را با دولت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی که دولت «سازندگی» خوانده می‌شد مقایسه کرده و افزود که این دولت‌ها، «نسبت به خواست و مشکلات مردم بی‌توجه بودند و هستند و شرایط مردمی که تحت فشار اقتصادی هستند را درک نمی‌کنند.»

جعفری همچنین دولت را به مقدم‌ دانستن «سیاسی‌بازی و سیاسی‌کاری بر اغلب تصمیمات، اقدامات و مناسبات» متهم کرده است.

پس از اعلام افزایش قیمت بنزین در روز جمعه ۲۴ آبان، ده‌ها شهر ایران شاهد اعتراضات گسترده بود.

اعتراض‌های اخیر به گفته مقام‌های دولتی، در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور، در ۲۷ استان، رخ داد و تنها شهر تهران شاهد بروز اعتراضات در ۱۰۰ نقطه از شهر بود.

«زیتون» پیشتر اعلام کرده بود که بر اساس اخباری که از یک مقام امنیتی دریافت کرده تعداد کشته شدگان پنج روز اول اعتراضات اخیر ایران افزون بر ۲۷۰ تن است. از این تعداد کشته شدن ۱۴۳ نفر روز گذشته به تایید سازمان عفو بین الملل نیز رسیده است. اما  تنها نام و نشان تعداد اندکی مشخص شده است.

روز گذشته حسین نقوی حسینی٬ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس٬ اعلام کرد که در اعتراضات اخیر بیش از «هفت هزار نفر» بازداشت شده اند.

این نخستین بار بود که آماری رسمی در زمینه تعداد بازداشت‌های یک هفته اعتراضات گسترده در ۲۷ استان ایران اعلام شد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. به جعفری باید گفت، لباست را در بیاور، مثل رئیس سابقت محسن رضائی و بیا در انتخابات شرکت کن!
    چند بار بباز و ساکت شو.
    از رانت پول و تفنگ مردم حرف نزن!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

عصر بی‌خبری، عصر حکومت پادشاهان قاجار بر کشور ماست. بی تفاوتی مطلق به منافع ملی و تمرکز بر منافع شخصی و گروهی، عدم درک مبانی سیاست خارجی و گذار از فرصت‌هایی که باید در صحنه

ادامه »

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر

ادامه »