تکذیبیه

? انتشار «بیانیه‌ی جعلی» به نام اصلاح‌طلبان و سایت زیتون

تکذیبیه

زیتون– طی روزهای اخیر تصویری غیرواقعی مبنی بر انتشار یک بیانیه در «زیتون» در گروه‌ها و کانال‌های مختلف تلگرامی دست به دست می‌شود.

در این تصویر ادعا شده که بیانیه‌ای به امضای چندین چهره اصلاح طلب در خصوص «دخالت کشورهای خارجی در اعتراضات ایران» صادر و توسط «زیتون» منتشر شده است. خبرگزاری فارس هم اقدام به انتشار این بیانیه‌ی جعلی کرده است.

در حالی که چنین بیانیه‌ای اساسا صادر نشده و به تبع آن در «زیتون» نیز منتشر نشده است.

در این تصویر جعلی همچنین متن بیانیه‌ی ۷۷ اصلاح‌طلب، که در روزهای گذشته در سایت زیتون منتشر شد، مخدوش و اظهار شده که این بیانیه جعلی است.

در دومین روز از اعتراضات آبان‌ماه، ۷۷ نفر از اصلاح‌طلبان شناخته شده، در دفاع از حق اعتراض و محکومیت خشونت بیانیه‌ای صادر کردند که متن آن در سایت زیتون منتشر شد.

 

تحریریه «زیتون» ضمن احترام به خطوط فکری مختلف٬ همواره سعی داشته صدای مردم باشد و رسالت خبری آن نیز در تضاد با انتشار چنین مطالبی٬ حتی در صورت واقعی بودن آن است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

 1. برای ثبت در تاریخ میپرسم سایت زیتون بیانیه زیر و اسامی امضاکنندگانش را از پایه بی اساس میداند؟ یا اینکه انتشار آن از سوی سایت زیتون را تکذیب میکند. آیا باید منتظر تاییدیه ها و تکذیبیه هایی باشیم؟
  بیانیه به نقل از سایت وابسته به سپاه

  «مردم بزرگ ایران!
  حوادث تلخ رخ داده طی روزهای اخیر که علاوه بر خسارت‌های مادی، روح و جان عده‌ای از مردم این سرزمین را نیز رنجاند فرصتی است تا بار دیگر با یادآوری نعمت بی‌بدیل امنیت، وظیفه خود در قبال حفظ این سرمایه بزرگ را مرور کنیم. شکی نیست که تداوم و بقای هر حکومتی در به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم و برخورد هوشمندانه با آن است اما همه ما باید بدانیم که دستیابی به هر نوع اصلاحی در حکومت صرفا در شرایط ثبات و امنیت ممکن بوده و آنچه خارج از این چارچوب نصیب ملت خواهد شد؛ خسارت محض است.
  امروز بر همگان روشن است که تداوم وضعیت سابق مصرف سوخت نه تنها هیچ توجیه اقتصادی نداشت بلکه با گسترش روزافزون قاچاق سوخت، شرایط برای تاراج سرمایه‌های ملی فراهم می‌شد. براین اساس ضرورت تدوین برنامه‌ای برای کنترل این مصرف افسارگسیخته از مدت‌ها پیش مورد تأکید کارشناسان قرار داشته است. با این وجود اجرای هر سیاست مفید نیازمند اتخاذ مناسب‌ترین روش اجراست. آنچه در اجرای طرح اخیر کنترل مصرف سوخت به وضوح قابل رؤیت است، شتابزدگی در اجرا، بی‌توجهی به تبعات قابل پیش‌بینی آن، بی‌اعتمادی به مردم و عدم اقناع افکار عمومی و خصوصا سردرگمی دولت در مواجهه با نتایج طرح است. بر این اساس ضرورت بازگشت به اصل تدبیر در تصمیم‌گیری‌ها بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.
  هموطنان شریف!
  بی‌شک بخشی از خشونت‌های روزهای اخیر نتیجه برنامه‌ریزی بدخواهان خارجی مردم ایران بوده که نه تنها سعادت ملت بزرگ ایران کوچکترین اهمیتی برایشان ندارد بلکه تجربه تاریخی نشان می‌دهد تاکنون از هیچ فرصتی برای ضربه زدن به منافع این مردم دریغ نکرده‌اند. وقتی ولیعهد جوان عربستان سخن از کشاندن جنگ به داخل خیابان‌های ایران می‌گوید؛ عجیب نیست که در برخی مناطق کشور شاهد حضور افراد مسلح در میان معترضین باشیم. بنابراین ضمن تأکید بر ضرورت شنیدن صدای به حق ملت در اعتراض به بی‌تدبیری‌های دستگاه‌های مسئول و همچنین ضمن دعوت نیروهای حافظ نظم و امنیت به تداوم صبر و مدارا با مردم، برخورد هوشمندانه ملت با شیطنت‌ها را مورد تأکید قرار داده و تصریح می‌کنیم نباید اجازه داد تا منافع اعتراضات به حق مردم به سبد بیگانگان و دشمنان ایران و ایرانی برود چرا که آنان به چیزی کم‌تر از نابودی امنیت ملی این سرزمین و دستاوردهای مردم آن بسنده نخواهند کرد.
  در نهایت و با توجه به انتساب بیانیه‌ای نه چندان دقیق به ۷۷ نفر از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب طی روزهای اخیر؛ ما امضاءکنندگان این بیانیه ضمن رد برخی مفاد بیانیه مذکور و اعلام بی‌اطلاعی خود از نحوه تدوین و انتشار آن، تأکید می نماییم تنها راه حل مشکلات کشور رجوع به صندوق رأی می باشد و بر رد هر نوع راهکار خشونت‌آمیز جایگزین پافشاری می‌کنیم. همه ما باید بدانیم که مسیر هر نوع اصلاح و بهبودی فقط و فقط از مسیر مشارکت سیاسی و صندوق رأی می‌گذرد و لاغیر.
  بهزاد نبوی، محسن امین‌زاده، ابراهیم اصغرزاده، علیرضا علوی‌تبار، حسین واله، محمدرضا جلایی‌پور، علی تاجرنیا، محمد کیانوش‌راد، علی مزروعی، الهه کولایی، صادق نوروزی، مهدی دریس‌پور، زهره آقاجری، بهروز آقامحمدی، حمید آیتی، محمد احمدنژاد، حمیدرضا امیری، رضا باوفا، زهرا توحیدی، مصطفی سبطی، بهروز شاهرخ‌نیا، حامد شجاعی، مطهره شفیعی، رویا بلوری، هدی توحیدی، جلال جلالی‌زاده، سیاوش حاتم، محمد حسینی‌نیا، علیرضا خوشبخت، مصطفی درایتی، زهرا ربانی املشی، ویدا ربانی، علیرضا رجبیان، مصطفی رسته مقدم، کریم عابدی، پروین فهیمی، بهرام سمیع، احمد منتظری، ریحانه طباطبایی، ساجده کیانوش‌راد، کتایون گلرخ، عروجعلی محمدی، میثم مشایخی، مهدی مظفری، محمدحسین نعیمی‌پور، علی نیکجو، شهرزاد همتی، رضا یوسفیان.

 2. مسئولین محترم سایت زیتون، من بعنوان یک خواننده از کجا بدانم شما چه چیرزی را تکذیب می کنید؟ مضمون این بیانیه جعلی چه بوده؟
  شما حمایت از مداخله خارجی را تکذیب میکنید یا محکومیت مداخله خارجی را؟
  خواست من بازنشر یک بیانیه جعلی نیست، اما یک اشاره کوتاه به مضمون آن روشنگرانه تر میبود!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

تکذیبیه

ارتفاع جنبش زن، زندگی، آزادی از قد تمام نیروهای سیاسی ایران بلندتر است، این واقعیت موجب شده که برخی از این نیروهای فعال بکوشند خود را ارتقا دهند تا با جنبش جاری هماهنگ شوند؛ برخی

ادامه »

مرز میان صداقت و خودفریبی، تحرّی حقیقت یا تحریف آن بسیار ظریف است؛ گاهی سیمای شخص به طور تصنعی تصویری را وارونه جلوه می‌دهد،

ادامه »

جبهه آزادی‌بخش ملت اسلوون (OF) در ۲۶ آوریل ۱۹۴۱، دو سال پس از جنگ جهانی دوم و هفته‌ها پس از

ادامه »