?شلیک بی‌محابای تفنگ به سمت شهروندان عادی جنایت است

?بیانیه جمعی از فعالان سیاسی در دفاع از حق اعتراض

زیتون– جمعی از فعالان سیاسی در دفاع از حق اعتراض و محکومیت خشونت بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزارش «زیتون» در این بیانیه آمده است: «شلیک بی‌محابای تفنگی که از محل بیت‌المال برای دفاع از مردم فراهم شده به‌سوی شهروندان عادی و غیرمسلح که برای ابراز اعتراض و یا خشم خود به خیابان آمده‌اند، مطلقا و فارغ از موضوع اعتراض غیرقابل توجیه و جنایتی است که قانون و دستگاه قضاء نباید حتی لحظه‌ای در تعقیب بانیان، آمران و عاملان آن تعلل کند.»

امضا کنندگان این بیانیه در ادامه تاکید کردند که در این شرایط خطیر، فارغ از تفاوت دیدگاه‌های سیاسی و اقتصادی‌مان؛ از مسئولان امر و تصمیم‌گیران موکداً می‌خواهیم با احترام به حقوق مردم به‌ویژه حق اعتراض مسالمت‌آمیز و آزادی بیان، از اعمال خشونت در هر سطحی پرهیز کنند و فوراً نسبت به تعقیب کیفری آمران و عاملان تیراندازی به‌سوی مردم اقدام کرده و نتیجه را به عرض ملت برسانند.

متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته٬ به شرح زیر است:

 به نام خدا ملت شریف ایران!

پاسخ خشونت‌بار به تجمعات مردمی در اعتراض به گرانی بنزین طی دو روز گذشته در چندین شهرستان متاسفانه تاکنون فاجعه به همراه داشته و به قرار اطلاع منجر به جرح و حتی قتل نفس شده است.

شلیک بی‌محابای تفنگی که از محل بیت‌المال برای دفاع از مردم فراهم شده به‌سوی شهروندان عادی و غیرمسلح که برای ابراز اعتراض و یا خشم خود به خیابان آمده‌اند، مطلقا و فارغ از موضوع اعتراض غیرقابل توجیه و جنایتی است که قانون و دستگاه قضاء نباید حتی لحظه‌ای در تعقیب بانیان، آمران و عاملان آن تعلل کند. دردآور است که با گذشت دهه‌ها از استقرار عدالت‌خانه و قانونی که حق و تکلیف مردم و حکومت در کشور ما را معین می‌کند همچنان حق طبیعی و خداداد هموطنان ما برای اعتراض به تصمیم‌های حکومتی چنین پایمال شود و تصمیمی اقتصادی که بایستی با هدف بهبود وضع مردم اتخاذ شود، منجر به چنین صدمات غیرقابل جبرانی می‌شود.

هموطنان ارجمند! وقایع تلخ رخ داده پس از اعلام افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین نشان داد چگونه تاخیر و بی‌برنامگی در رسیدگی مدبرانه و به‌موقع به معضلات اساسی که سالیان متمادی مورد اشاره کارشناسان و دلسوزان کشور بوده و به‌جای آن اشتغال ارکان حاکمیت به دعواهای فرسایشی در داخل و خارج، فاجعه می‌آفریند. رویدادهای اخیر بار دیگر ثابت کرد تصمیم‌گیری در پستوهای حکومتی، بی‌توجهی به حاکمیت قانون و ارکان قانون اساسی و از همه مهم‌تر انکار حق آگاهی و مشارکت مردم و نمایندگان واقعی آنها در اداره عمومی کشور تا چه حد خطرناک است و پیش از هر دشمنی کیان ایران عزیز و سرنوشت ایرانیان را تهدید می‌کند.

اکنون و در شرایطی که مردم شریف ایران در نتیجه پی‌گیری سیاست‌های سرنوشت‌سازی که نقش چندانی در شکل‌گیری آن نداشته‌اند تحت فشارهای شدید اقتصادی و معیشتی حاصل از تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی قرار دارند و معضلاتی همچون فساد، بیکاری، فقر، نابرابری و ناکارآمدی بی‌علاج مانده و روز به روز بر ابعاد آنها افزوده می‌شود، باز گذاردن مسیر اعتراضات مسالمت‌آمیز و به رسمیت شناختن حقوق ملت مصرح در قانون اساسی کم‌ترین توقعی است که می‌توان از حاکمان داشت. در وضعیتی که حکومت بایستی در کنار مردمان خویش و به‌ویژه مستضعفان قرار گیرد و دست یاری به سوی آنها دراز کند ایستادن در برابر مردم عاصی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

ما امضاء‌کنندگان این بیانیه، در این شرایط خطیر، فارغ از تفاوت دیدگاه‌های سیاسی و اقتصادی‌مان؛ از مسئولان امر و تصمیم‌گیران موکداً می‌خواهیم با احترام به حقوق مردم به‌ویژه حق اعتراض مسالمت‌آمیز و آزادی بیان، از اعمال خشونت در هر سطحی پرهیز کنند و فوراً نسبت به تعقیب کیفری آمران و عاملان تیراندازی به‌سوی مردم اقدام کرده و نتیجه را به عرض ملت برسانند. از مقامات مسئول می‌خواهیم موقعیت کنونی را مطلقاً به عنوان فرصتی برای رقابت‌های سیاسی و جناحی تلقی نکرده و از هرگونه رفتار و یا گفتاری که به آتش خشم معترضان می‌افزاید، اجتناب کنند. امروز همه اعم از حکومت و مردم، موافق و مخالف باید به فکر قشرهای آسیب‌پذیر و به حاشیه‌رانده شده باشیم. ما به سهم خود، متصدیان حکومت را دعوت می‌کنیم تا در همه امور مملکت و خصوصاً بسته اقتصادی اخیر به قانون بازگردند و با اعاده حیثیت از قانون اساسی، تصمیم‌های حکومتی را از طریق مجاری قانونی رسمی اتخاذ کنند و زمینه جلب نظر و مشارکت مردم را از طریق برگزاری انتخابات آزاد، سالم و عادلانه با حضور تمامی گرایش‌ها فراهم کنند، به خواست مردم احترام گذاشته و نیز با عادی‌سازی روابط خارجی بساط تحریم‌ها را جمع کنند.

امروز بیش از هر زمان دیگری لازم است تا با تضمین آزادی بیان و رسانه‌ها آحاد ملت و به‌ویژه کارشناسان منتقد در فضایی امن و سالم دیدگاه‌های خود را عرضه کنند. ما همچنین ضمن همدردی با آسیب‌دیدگان اعتراضات خشونت‌های اعمال شده علیه معترضان را شدیداً محکوم کرده و بار دیگر بر ضرورت تحقیق و انجام دادرسی عادلانه تاکید می‌کنیم. از مردم عزیز و معترضان می‌خواهیم با نمایش تعهد خود به نفی هرگونه خشونت و تخریب اموال عمومی و خصوصی از مسیر اعتراض مسالمت‌آمیز خارج نشده و به‌علاوه مراقب هر نوع سوءاستفاده احتمالی بیگانگان و گروه‌های خشونت‌طلب و غیرملتزم به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی باشند.

اسامی امضاء کنندگان:

۱.آرمین محسن

۲.آقاجری زهره

۳.آقامحمدی بهروز

۴.آیتی حمید

۵.احمد نژاد محمد

۶.اسدی زیدآبادی حسن

۷.اصغرزاده ابراهیم

۸.امیری حمیدرضا

۹.امین‌زاده محسن

۱۰.باوفا رضا

۱۱.بلخاری مهدی

۱۲.بلوری رویا

۱۳.بهزادیان نژاد قربان

۱۴.پهلوان عاطفه

۱۵.تاجرنیا علی

۱۶.تاجزاده سید مصطفی

۱۷.تحققی مهدی

۱۸.تهرانی رضا

۱۹.توحیدی زهرا

۲۰.توحیدی هدا

۲۱.جلالی‌زاده جلال

۲۲.جلایی‌پور محمدرضا

۲۳.حاتم سیاوش

۲۴.حجاریان سعید

۲۵.حسینی‌نیا محمد

۲۶.خوشبخت علیرضا

۲۷.درایتی مصطفی

۲۸.دریس‌پورمهدی

۲۹.ربانی املشی زهرا

۳۰.ربانی ویدا

۳۱.رجایی علیرضا

۳۲.رجبیان علیرضا

۳۳.رسته مقدم مصطفی

۳۴.رمضان‌زاده عبدالله

۳۵.روحی وحید

۳۶.سبطی مصطفی

۳۷.سحرخیز عیسی

۳۸.سربندی حسین

۳۹.سمیع بهرام

۴۰.شاهرخ‌نیا بهروز

۴۱.شجاعی حامد

۴۲.شجاعی سجاد

۴۳.شفیعی مطهره

۴۴.طباطبایی ریحانه

۴۵.عابدی کریم

۴‌۶. عرب سرخی فیض‌الله

۴۷.علوی‌تبار علی‌رضا

۴۸.فهیمی پروین

۴۹.قدس مریم

۵۰.قدیانی ابوالفضل

۵۱.کروبی حسین

۵۲.کولایی الهه

۵۳.کیانوش راد ساجده

۵۴.کیانوش‌راد محمد

۵۵.گلرخ کتایون

۵۶.متین زاده پرستو

۵۷.مجتهدزاده سید علی

۵۸.محتشمی‌پور فخرالسادات

۵۹.محمدی اروجعلی

۶۰.محمودیان مهدی

۶۱.مزروعی علی

۶۲.مشایخ میثم

۶۳.مظفر محمدجواد

۶۴.مظفری مهدی

۶۵.منتظری احمد

۶۶.منصوری آذر

۶۷.مولاوردی شهیندخت

۶۸.مومنی عبدالله

۶۹.ناصری عبدالله

۷۰.نعیمی پور محمد حسین

۷۱.نوروزی صادق

۷۲.نیکجو علی

۷۳.هادوی محمد امین

۷۴.همتی شهرزاد

۷۵.واله حسین

۷۶.وسمقی صدیقه

۷۷.یوسفیان رضا

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

14 پاسخ

 1. به عنوان یک شهروند ضمن تائید بعضی از نوشته های نظردهندگان از تعداد امضا متاسف و نا امید شدم!
  و قتی به به اصطلاح کارشناسان و مصاحبه کنندگان تلویزیونهای ماهواره ای می نگرم و قیافه ها از جلو چشمم میگذرد تاسف ام دو چندان میشود!
  در آوایل انقلاب از انقلابیون قدرت طلب بسیار شنیده ایم که رژیم شاه فلان اسلحه بدردنخور یا مشتی آهن پاره خریداری کرده است وچقدر این حرف درست بود!
  آری، همه ی ما سن بالاها که انقلاب۵۷ را خواه در آن شرکت داشتیم و یا نداشتیم خوب بیاد داریم که در خیابان از ماشین آب پاش بر روی تضائرکنندگان و دیگر اسلحله های مدرن مقابله با مردم معترض خبری نبود! زیرا شاه ساده دل هرگز در فکر کشتن مردم خویش نبود بلکه او در دفاع از تمامیت ارضی کشور هواپیماهای جنگی مدرن اف۱۴ و…خرید او تانک خریداری کرد که فقط بدرد جنگ با دشمن خارجی میخورد!
  ایکاش صادرکنندگان بیانیه این بیانیه را بجای امضاء مثلا”۴تا روشنفکر خود خوانده بصورت عمومی امضاء میگرفت که حداقل میلیونی میشد!
  امان از دست این روشنفکران خود روشن فکرخوانده!!!

 2. دور نشستن و لنگش کن گفتن، هنر است؟
  بنظر میرسد تا وقتی کار جمعی، همفکری، تنظیم رهبری و سیستم مدیریت دموکراتیک و سازماندهی و واقع گرائی و هدف و برنامه مشخص و فکرشده، نداشته باشیم، مرتب درجا بزنیم و آب در هاونگ بکوبیم.
  ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم

 3. حضرات حزب مشارکت، حرف حق زدید ولی شلیک به مردم بیگناه از زمان رهبری خمینی و حضور موثر شما در تمام ارکان حکومت آغاز شد. تا میراث شوم خمینی ولایت مطلقه خامنه ای برمملکت حاکم و حفظ نظام اوجب واجبات است، بزعم خامنه ای و باند همدستش در فرماندهی سپاه، کشتار مردم بی دفاع مباح هست.

 4. امان از تنور انتخابات. اگر چهر ماه دیگه انتخابات نبود همین جمع بجز قدیانی و رجایی و شاید یک دو تایی که من افتخار آشنایی با آنان را ندارم، مردم را از سوریه ای شدن ایران میترساندند و به خانه میفرستادند.
  اما بالاخره اینها با افزایش قیمت بنزین مخالفند یا موافق؟ با خصوصی سازی مخالفند یا موافق؟ با سیاست های اقتصادی خامنهای-روحانی و محفل نیاوران مخالفند یا موافق؟

 5. شما دیگر چرا اعتراض میکنید؟ این تفنگ، همان تفنگی است که خودتان در آن فشنگ کذاشته و به دست عمال کشتار دادید. خودتان مردم را نشانه آماج تفنگ کردید. بسیجی و سپاه فقط ماشه تفنگ شما را کشیدند. شما شریک اصلی این جرم هستید و حالا برای تبرئه خود بیانهٔ صادر میفرمأید؟ بنازم به این رو

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

«سید جواد ساداتی‌نژاد» حدود ۵۰ سال دارد. یعنی سنی که نه می‌تواند سابقه‌ای در انقلاب داشته باشد، نه در دوران دفاع مقدس. در بیش از نیمی از این سن هم مشغول تحصیل در ایران تا

ادامه »

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی اوست که نمی‌تواند به

ادامه »

چرا پرداختن به جنبش های اجتماعی زنان  از منظر اقتصادی اهمیت دارد؟ چون توسعه جنبش های اجتماعی زنان مسئله اساسی

ادامه »