? حداقل ۲۷۰ کشته در پنج روز اول اعتراضات ایران

زیتون– بر اساس اخباری که از یک مقام امنیتی به دست «زیتون» رسیده است٬ تعداد کشته شدگان اعتراضات اخیر ایران افزون بر ۲۷۰ تن است.

روز گذشته (سه شنبه)سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که بر اساس ویدئوهای تائید شده و شهادت شاهدان عینی و همچنین اطلاعات کسب شده از سوی کنشگران حقوق بشر بیش از ۱۰۰ تن در اعتراض به گرانی و سهمیه بندی بنزین در ایران جان باخته‌اند.

در این گزارش آمده بود که از آغاز اعتراضات نسبت به افزایش قیمت بنزین تا کنون «دست کم ۱۰۶ تن در ۲۱ شهر به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.» این سازمان غیردولتی اعلام کرده که برخی از گزارش ها حاکی از کشته شدن حدود ۲۰۰ تن است. این درحالیست که هنوز آمار رسمی در این خصوص از سوی مقامات ایران اعلام نشده است.

بر اساس گزارش عفو بین الملل استان های خوزستان با ۳۵ کشته و کرمانشاه با ۳۰ کشته بیشترین شمار جان باخته را در این اعتراض ها داشته است.

با این حال اما بر اساس اخبار موثقی که به دست «زیتون» رسیده است تا ظهر امروز (چهارشنبه) تعداد کشته شدگان از ۲۷۰ نفر نیز عبور کرده است.

از صبح روز جمعه و ساعاتی پس از افزایش قیمت بنزین شهرهای مختلف ایران صحنه تجمعاتی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. تا فرهیختگان جامعه، شخصیت های فکری، علمی، اجتماعی با هم ، تا حدی، هماهنگ نشوند و رهبری و مدیریت جامعه مدنی را بعهده نگیرند، با حرکات احساسی، انفعالی، عکس العملی، و سردر گم و خشونت آمیز، و گاها مشکوک، (مزد دهندگان و مزد بگیران را هیچ ندانید، دست کم نگیرید) خیلی بعید است چیزی عاید ملت بشود.
    و متاسفانه خطوط گسل هم بین نسل ها و اقشار و اصناف مردم توسعه یافته است. و مسائل هم یکی دو تا نیست.

  2. این واقعه تأسف باری است که متاسفانه هر چند سال یکبار در میهن فلک زده ما اتفاق می افتد. با توجه به عمل کرد نظام در ۴۰ سال گذشته، به گمان من ، شدت و حدت آن هربار زیاد تر میشود . هر بار هم دست خارجی در کار است و هیچ ربطی به سیاست‌های اقتصادی نظام ندارد. انتقاد هم کنی میشوی اخلال گر و جیره خور غرب و نوکر امپریلزیم جهانی . دوستان هم به شما میگویند برو کتاب جنگ شکر در کوبا را بخوان !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

۱.‌ ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نمی‌شود با نواندیشی دینی آشنا بود و به این

ادامه »

جنبش زن، زندگی، آزادی رادیکال‌ترین جنبش تاریخ ایران است. رادیکالیسم هم به معنای این است که این جنبش برای رسیدن به اهداف بنیادینش نیاز به تغییرات و تحولات ریشه‌ای در ساختارها و نهادهای چند هزار ساله‌ی ایرانی – شرقی دارد. نهادهای تاریخی ایرانی عموماً ضد زن و زندگی و آزادی هستند…

ادامه »

امروز که خیزش سراسری علیه حجاب اجباری و ظلم حکومت رخ داده، رهبران اصلاح‌طلب بهتر است سرمایه‌ی اجتماعی بسیار کمرنگ‌شده خویش را بیش از این بر باد ندهند و آنرا اینبار هم مفت و رایگان در دامن دیکتاتوری ولی فقیه و سرکوبگرانی که دستشان آغشته به خون ژینا و حدیث و دهها جوان ایرانی از اقوام مختلف است، نریزند…

ادامه »