درخواست آرژانتین از آذربایجان برای استرداد ولایتی

دولت آرژانتین از دولت آذربایجان درخواست کرده تا علی اکبر ولایتی مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری و وزیر امور خارجه اسبق ایران را به اتهام نقش داشتن در حادثه انفجار ساختمان مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) در سال ۱۹۹۴، دستگیر و تحویل دهد.

ولایتی قرار است برای شرکت در دومین نشست رهبران مذهبی جهان روزهای ۱۴ و ۱۵ نوامبر ( ۲۳ و ۲۴ آبان ماه) به باکو سفر کند.

وزارت امور خارجه آرژانتین روز جمعه گذشته سفیر آذربایجان را در بوینوس آیرس احضار کرده و ضمن  ابراز »نگرانی عمیق» دولت آرژانتین از حضور ولایتی در باکو، از دولت آذربایجان درخواست همکاری کرده تا ولایتی را به محض ورود به این کشور بازداشت و تحویل مقامات قضایی آرژانتین بدهد.

این سومین درخواست استرداد ولایتی از سوی دولت آرژانتین از سال ۲۰۱۶ به بعد است./عصر ایرانایران تولید اورانیوم با غنای پایین را افزایش داده است

علی اکبر صالحی،  رئیس سازمان انرژی اتمی٬ گفت که تولید روزانه اورانیوم با غنای پایین در ایران، پس از شروع مجدد غنی‌سازی درتاسیسات هسته‌ای فردو افزایش یافته است.

صالحی افزود ایران اکنون روزانه حداقل ۵.۵ کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین تولید می‌کند. پیش از این ایران روزانه ۴۵۰ گرم اورانیوم با غنای پایین تولید می‌کرد./خبرگزاری آسوشیتدپرس صحبت می‌کرد


پیام مهدی کروبی به دراویش زندانی


درگیری‌های تازه در ناصریه عراق چهار کشته داد

کمیسیون حقوق بشر عراق از کشته شدن چهار تظاهرکننده و زخمی شدن ۱۳۰ تن از ‌آنان در درگیری با نیروهای امنیتی در شهر جنوبی ناصریه خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این کمیسیون حوادث چند روز گذشته در ناصریه را “تأسف‌بار” خوانده و حال عمومی بعضی از زخمی‌ها را وخیم ارزیابی کرده است.

از شروع اعتراض به فساد اقتصادی، بیکاری، قطع برق، نقصان‌های شدید خدماتی و دخالت ایران در عراق در ماه گذشته تا کنون دست کم ۳۲۰ تظاهرکننده جان خود را از دست داده‌اند. /دویچه ولهاسفندیار رحیم مشایی از ایران خارج نشده است

مهران عبدالله‌پور٬ وکیل مدافع اسفندیار رحیم مشایی خبر خروج موکل خود از کشور را تکذیب کرد.

او افزود: «از امروز صبح خبر فرار موکلم از کشور در فضای مجازی منتشر شده است. کسانی که وی را می شناسند، می دانند که ایشان این کار را به هیچ عنوان انجام نمی دهد.»

این وکیل دادگستری در پاسخ به این سوال که اکنون ایشان در تهران یا شهرستان هستند، اظهار بی اطلاعی کرد و در مورد مدت زمان مرخصی استعلاجی رحیم مشایی گفت: «مدت زمان دقیق مرخصی ایشان را نمی دانم.»/ایرنا


اعلام جرم دبیر ستاد امر به معروف علیه رییس جمهوری


حسن روحانی: اگر یک سال دیگر در برجام بمانیم می‌توانیم سلاح بخریم

حسن روحانی، رییس جمهوری٬ گفت که ادامه یک ساله توافق برجام منجر به رفع تحریم‌های تسلیحاتی تهران می‌شود. به گفته روحانی جمهوری اسلامی سال آینده به «یک هدف بسیار بزرگ سیاسی و دفاعی و امنیتی» خواهد رسید.

او افزود: «اگر برجام را نگه داریم سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود و ما می‌توانیم به راحتی هم سلاح بخریم و هم بفروشیم.»

به گفته رییس جمهوری، قبل از برجام «سال‌ها خرید سلاح از طرف ایران طبق قطعنامه سازمان ملل ممنوع بود و خرید سلاح کشور دیگر از ایران نیز هم ممنوع لذا طبق این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ سال آینده اگر برجام را نگه داریم، تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود.»

روحانی در ادامه، خروج ایران از برجام را موجب بازگشت قطعنامه‌های شورای امنیت علیه تهران دانست و گفت «منافع» ایران در «ماندن در برجام است.»/ایرناتوزیع‌ شب‌نامه علیه رییس جمهوری در مجلس

صبح امروز (دوشنبه) شب نامه‌ای بدون امضاء در مجلس علیه رییس جمهوری توزیع شد.

در این شب نامه رییس جمهور متهم به «تحریک مردم برای درگیر شدن با مخالفین خود» طی سخنرانی در یزد شده است.

در این بیانیه با کنار هم قرار دادن بخش‌هایی از سخنان رهبر انقلاب و رییس جمهوری، روحانی متهم به «تقابل صریح و توهین آمیز با رهبر انقلاب» شده است.

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت که بیانیه توزیع شده در صحن علنی مجلس علیه رئیس جمهور متعلق به مجتبی ذوالنوری نماینده قم است./جمارانمیدان نفتی جدید دومین مخزن نفتی بزرگ کشف‌شده در ایران است

بیژن زنگنه، وزیر نفت٬ در خصوص میدان نفتی جدیدی که خبر آن ابتدا توسط حسن روحانی‌، رییس‌ جمهوری اعلام شده بود گفت: «این میدان از لحاظ ذخایر دومین میدان بزرگ نفتی است که در طول ۴۰ سال گذشته در ایران کشف شده است.»

زنگنه توضیح داد: «حجم کل ذخیره درجای این میدان نفتی اکنون ۳/ ۵۳ میلیارد بشکه است و احتمال گسترش آن به سمت جنوبی وجود دارد. این میدان در استان خوزستان در نزدیکی منطقه “دارخوین” و میادین نفتی “جفیر” و “سپهر” واقع است و در سال ۹۵ به دست مهندسان اکتشاف کشف شده است.»

زنگنه میزان نفت استحصالی این میدان نفتی جدید را برابر ۲.۲ میلیارد بشکه و ضریب بازیافت آن را برابر ۱۰درصد اعلام کرد./باشگاه خبرنگاران جوان


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول