زیتون– حسن روحانی، رییس‌ جمهوری٬ امروز (یکشنبه) از قوه قضائیه خواست حالا که با «فسادهای میلیونی و میلیارد تومانی برخورد می‌کند، مبارزه با فساد میلیارد دلاری را هم برای مردم توضیح بدهد.»

او گفت وزیر نفت باید درباره ۲ میلیارد دلار پول نفت توضیح دهد و رییس بانک مرکزی هم ماجرای ۲ میلیارد دلاری را که به گفته او «به حلقوم آمریکا رفت»، توضیح دهد.

رییس‌ جمهوری همچنین با کنایه خطاب به مقام‌های قضایی گفت که «بعد از چند سال معلوم نیست آن آقایی که بازداشت کردند و حکم اعدامش صادر شد و الان در زندان است، چه شد؟‌ چرا کسانی که در این مورد نقش داشتند، برای مردم توضیح نمی‌دهند؟»

تاکید روحانی بر ماجرای ۲ میلیارد دلار پول نفت، اشاره به پرونده بابک زنجانی است. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران روز ۱۶ مهر امسال گفت از اصل بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت که ۲.۱ میلیارد دلار بوده، فقط ۶۰۰ میلیون دلار پرداخت شده است.

پرونده ۲ میلیارد دلاری بانک مرکزی هم به ماجرای مصادره دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی ایران در آمریکا با رای دیوان عالی آمریکا باز می‌گردد.

دیوان عالی آمریکا رای داده که باید دو میلیارد دلار از دارایی ایران برای پرداخت به بازماندگان و خانواده قربانیان آمریکایی برخی حملاتی که ایران «متهم به دست داشتن در آنها است»، برداشته شود.

مسئولان دولت روحانی می‌گویند کوتاهی دولت محمود احمدی‌نژاد در خارج کردن دارایی‌های ایران از آمریکا این فرصت را به دیوان عالی آمریکا داد که رای به مصادره به اموال بانک مرکزی بدهد.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنرانی روز یک‌شنبه خود یک نهاد حکومتی را متهم کرد که ۹۴۷ میلیون دلار گرفته ولی حساب پس نمی‌دهد.

او اشاره نکرد که نام این نهاد چیست و چگونه این مبلغ را گرفته ولی در بخش دیگری از سخنانش گفت برخی «نهادها بیش از ۷۰۰ میلیون دلار گرفته‌اند و باید توضیح دهند».

بازگشت به صفحه اول