زیتون- وزارت اطلاعات امروز (سه شنبه) ضمن صدور بیانیه‌ای هرگونه همکاری با شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) را ممنوع اعلام کرده است.

این وزارتخانه شورای فرهنگی بریتانیا را متهم کرده که مسئول اجرای پروژه این کشور برای «شبکه‌سازی فرهنگی» در ایران بوده است.

در بیانیه وزارت اطلاعات تاکید شده است که «هر گونه همکاری با شورای فرهنگی انگلیس ممنوع بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت.»

در این اطلاعیه که با عنوان «ممنوعیت همکاری با شورای فرهنگی انگلیس» در پورتال اینترنتی این وزارتخانه منتشر شده خطاب به مردم ایران آمده است که بریتانیا «سابقه طولانی در نفوذ، شبکه‌سازی و جریان‌سازی در کشورهای مختلف دارد» و این کشور قصد داشته پروژه‌ای با هدف «شبکه‌سازی فرهنگی» را اجرا کند که مسئولیت اجرای این پروژه هم بر عهده شورای فرهنگی بریتانیا بوده است.

شورای فرهنگی بریتانیا که با نام بریتیش کانسیل هم شناخته می‌شود در بیش از صد کشور در جهان فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی دارد.

در ادامه اطلاعیه که از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات صادر شده آمده است که پروژه مزبور «شامل تعدادی از نخبگان و عناصر فعال در عرصه‌های آموزشی و فرهنگی» بوده و مأموران اطلاعاتی که از آن‌ها به نام “سربازان گمنام امام زمان” نام برده شده آنها را زیر نظر داشته‌اند.

طبق این اطلاعیه با اقدام به موقع مأموران اطلاعاتی از عملیاتی شدن و تحقق اهداف انگلیس در شبکه‌سازی و نفوذ در حوزه‌های آموزشی جلوگیری شده است.

ممنوعیت همکاری با شورای فرهنگی بریتانیا با ارجاع به سخنان گذشته سخنگوی قوه قضائیه اعلام شده است.

پیش از این غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، از جمله هنگامی درباره شورای فرهنگی بریتانیا موضع گرفته بود که درباره  پرونده ارس امیری لاریجانی، مسئول هنری ایران در بریتیش کانسل، سخن می‌گفت.

ارس امیری لاریجانی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فلسفه هنر در دانشگاه کینگستون بریتانیا که به ده سال زندان محکوم شده، پس از سفر به ایران برای دیدار با خانواده در اسفند ۹۶ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» دستگیر و خرداد ۹۷ با وثیقه‌ای ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد. او شهریور ۹۷ دوباره دستگیر شد و اردیبهشت ۹۸،  ده سال حکم زندان گرفت.

بازگشت به صفحه اول