حکم دیوان‌عالی آمریکا دستبرد به اموال ایران است

زیتون- حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه، در بیانیه‌ای حکم دیوان عالی آمریکا در تایید پرداخت غرامت از دارایی‌های ایران را به شدت محکوم کرده و آن را دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران خوانده است.

جابری انصاری که همراه با وزیر خارجه ایران به نیویورک سفر کرده حکم دیوان عالی آمریکا را مغایر با اصول و مبانی اولیه حقوق بین‌الملل و نشان‌دهنده تداوم تاثیرپذیری دولت آمریکا از محافل صهیونیستی توصیف کرده است.

دیوان عالی آمریکا روز گذشته تایید کرد که دادگاه‌های آمریکا می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.

این رای دیوان عالی آمریکا در پاسخ به تقاضای فرجام بانک مرکزی ایران صادر شد. این بانک به رای دادگاه دیگری اعتراض کرده بود که پیشتر حکم به استفاده از حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران برای پرداخت غرامت داده بود.

شاکیان این پرونده گروهی از بستگان ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی هستند که در سال ١٩٨٣ در انفجار مقرشان در بیروت کشته شدند. این انفجار از همان زمان به جمهوری اسلامی منصوب شد، در حالی که تا این اتهام قویا از سوی ایران تکذیب شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران رای دیوان عالی آمریکا را به منزله سخره گرفتن عدالت و قانون دانسته و هشدار داده است که مسئولیت جبران خسارات و پرداخت غرامت‌های تحمیل‌شده این حکم بر ایران بر عهده دولت آمریکا خواهد بود. جابری انصاری نتیجه صدور چنین احکامی را افزایش بی‌اعتمادی شدید دولت و مردم ایران نسبت به سیاست‌های خصمانه آمریکا عنوان کرده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

سایه هم از این سرزمین کم شد و رفت؟ او نای و نوای عصر ما بود. او طنین غم و درد و رنج و شادی این‌جا بود. او نشانی همه‌ی پیچ و خم‌های تاریخ این

ادامه »

وقتی سیروس الوند در جشن خانه سینما سال ۱۳۸۹ سخن مرحوم علی حاتمی را بازگو کرد که: «اگر روزی فیلمی را دیدید که آن فیلم در

ادامه »

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را

ادامه »