حکم دیوان‌عالی آمریکا دستبرد به اموال ایران است

زیتون- حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه، در بیانیه‌ای حکم دیوان عالی آمریکا در تایید پرداخت غرامت از دارایی‌های ایران را به شدت محکوم کرده و آن را دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران خوانده است.

جابری انصاری که همراه با وزیر خارجه ایران به نیویورک سفر کرده حکم دیوان عالی آمریکا را مغایر با اصول و مبانی اولیه حقوق بین‌الملل و نشان‌دهنده تداوم تاثیرپذیری دولت آمریکا از محافل صهیونیستی توصیف کرده است.

دیوان عالی آمریکا روز گذشته تایید کرد که دادگاه‌های آمریکا می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.

این رای دیوان عالی آمریکا در پاسخ به تقاضای فرجام بانک مرکزی ایران صادر شد. این بانک به رای دادگاه دیگری اعتراض کرده بود که پیشتر حکم به استفاده از حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران برای پرداخت غرامت داده بود.

شاکیان این پرونده گروهی از بستگان ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی هستند که در سال ١٩٨٣ در انفجار مقرشان در بیروت کشته شدند. این انفجار از همان زمان به جمهوری اسلامی منصوب شد، در حالی که تا این اتهام قویا از سوی ایران تکذیب شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران رای دیوان عالی آمریکا را به منزله سخره گرفتن عدالت و قانون دانسته و هشدار داده است که مسئولیت جبران خسارات و پرداخت غرامت‌های تحمیل‌شده این حکم بر ایران بر عهده دولت آمریکا خواهد بود. جابری انصاری نتیجه صدور چنین احکامی را افزایش بی‌اعتمادی شدید دولت و مردم ایران نسبت به سیاست‌های خصمانه آمریکا عنوان کرده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »