زیتون– عذرا بازرگان، مادرِ نرگس محمدی، با انتشار نامه‌ای سرگشاده، با اعتراض به «محرومیت‌های تحمیلی» بر فرزندان دخترش نوشت که «تنها راه ارتباطی آنها با مادرشان تماس تلفنی هفتگی بوده که مدت‌هاست بنا به دستور مقامات قضایی و بنا به دلایل نامعلوم از آن محروم شده‌اند.»

در این نامه که توسط کانون مدافعان حقوق بشر منتشر شده٬ عذرا بازرگان انگیزه‌اش از نوشتن این «رنجنامه» را درماندگی در صحبت با کیانا و علی، فرزندان نرگس محمدی، اعلام کرده و گفته است: «در تاریخ بشر کمتر حکمرانی این ننگ را بر پیشانی خود نهاده که کودکان خردسال را آنچنان از مادر محروم نماید که چهره و صدای مادر را از یاد برده و فراموش کنند.»

عذرا بازرگان در این «رنج‌نامه» نوشته است: «طی این مدت طولانی حبس، نرگس فقط سه روز مرخصی آمده و سه بار عمل جراحی سنگین انجام داده که حتی دوره نقاهتش در بیمارستان طی نشده به زندان بازگردانده شده است. مدت‌هاست اجازه رفتن نزد پزشکان را ندارد حتی به داروهایش هم دسترسی ندارد. نزدیک سه ماه است که از درد دندان رنج می‌برد اما اعزام نمی‌شود.»

او در ادامه این پرسش را مطرح کرده که «محروم کردن یک مادر از شنیدن صدای فرزندانی که حسرت دیدارشان را دارد، از کدام دین و آیین و مرامی سرچشمه می‌گیرد؟»

در ادامه این نامه، رفتار قوه قضائیه با نرگس محمدی «سنگدلانه و مغرضانه و انتقام جویانه» توصیف شده است.

عذرا بازرگان همچنین هشدار داده است: «این دوران رنج ما و دوران حکم‌رانی حاکمان روزی به پایان خواهد رسید و تاریخ گواه خواهد بود. اما به عنوان یک مادر و زن رنج کشیده در این سرزمین می‌گویم، وجدان بشر از این دردها به سادگی تسکین نخواهد یافت.»

عذرا بازرگان تاکنون چند بار در این رابطه برای مسئولان قضایی و دولتی ایران، از جمله رئیس جمهور حسن روحانی نامه نوشته است.

نامه او به روحانی در پی اعتصاب غذای طولانی‌مدت نرگس محمدی بود. محمدی در اعتراض به محرومیت از تماس تلفنی با فرزندانش اعتصاب غذا کرد اما این اقدام او باعث تغییر رفتار مسئولان قضایی جمهوری نشد.

نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر ایران از اردیبهشت ۱۳۹۴ به اتهام تبلیغ علیه نظام و فعالیت در کمپین گام به گام تا لغو مجازات اعدام در زندان اوین به سر می‌برد. او به ۱۶ سال زندان محکوم شده و از ملاقات و تماس تلفنی با دو فرزندش محروم است.

کیانا و علی نزد پدرشان تقی رحمانی در خارج از ایران زندگی می‌کنند.

بازگشت به صفحه اول