زیتون– هیئت فتوای اهل سنت جنوب ایران فتوایی صادر کرد که بر اساس آن عمل ناقص‌سازی اندام جنسی زنان، که از آن با عنوان «ختنه زنان» یاد می‌شود، غیرشرعی شناخته می‌شود.

رایحه مظفریان، جامعه شناس و پژوهشگر حوزه کودکان، متن این فتوا را در اختیار خبرگزاری ایرنا قرار داده است.

مظفریان نویسنده کتاب تیغ و سنت که به مسئله ختنه زنان می‌پردازد به ایرنا گفته است: « پس از پیگیری‌های انجام شده هیات فتوای اهل سنت جنوب ایران در پاسخ به درخواست ما درباره نظر شرع اهل سنت درباره ختنه زنان، فتوایی با محتوای غیرشرعی بودن این عمل صادر و متن آن در اختیار ما قرار گرفت.»

مطفریان افزود، در متن فتوا آمده که ختنه دختران هیچ «مستند صحیح شرعی» ندارد و تمام روایات موجود در این خصوص «ضعیف و غیر قابل اعتماد» هستند.

ختنه زنان در ایران آمار چندان بالایی ندارد اما تحقیقی که به تازگی در خصوص ختنه زنان در ایران منتشر شده است، ۴ استان هرمزگان، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی را از استان‌هایی برمی‌شمرد که این عمل در آنها انجام می‌شود.

هر چند براساس یافته‌های این تحقیق که حدود ۱۰ سال به طول انجامیده، روند ختنه در ایران رو به کاهش است. اما به گفته کارشناسان تنها راه حل برای مقابله با این مسئله آگاهی رسانی و آموزش خانواده‌های درگیر است.

براساس یافته‌های این تحقیق، ختنه کردن دختران سنتی است قدیمی که به پیش از اسلام یا مسیحیت باز می‌گردد، و در حالی که موافقان این اقدام آن را به دین ربط داده و آن را یکی از الزامات دین اسلام می‌دانند، در قرآن به هیچ عنوان به ختنه (بریدن بخشی از اندام جنسی زنان) اشاره‌ای نشده است.

این تحقیق نشان می‌دهد که ختنه دختران در ایران به ویژه در میان اهل تسنن شافعی مذهب سابقه طولانی دارد. به اعتقاد محققان این تحقیق، دولت ایران به دلیل اینکه این مسئله یک عرف در میان برخی از سنی‌ها است، چندان علاقه‌ای به دخالت در آن ندارد.

بازگشت به صفحه اول