زیتون– روز گذشته (جمعه) تریبون‌های نماز جمعه در تهران و مشهد٬ محل ادعا‌هایی بود که هم در تضاد منافع ملی است و هم باورهای مسلمانان ایران. با توجه به نقش رهبر جمهوری اسلامی در انتصاب ائمه جمعه٬ مسئولیت مستقیم این اظهارات با آیت‌الله خامنه‌ای است.

کاظم صدیقی٬ امام جمعه موقت تهران روز گذشته در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه گفت: «رهبری اولین حرف را در رأس هرم طراحی می‌کرد که خودش می‌جوشد، خودش وجود دارد، خودش حضور دارد، خودش علم دارد، خودش معرفت دارد و خودش خودش نیست و خدا در وجود او تجلی کرده است.»

این ادعا که «خدا در وجود آیت‌الله خامنه‌ای تجلی کرده است»٬ در تضاد با باور مسلمانان و حتی شیعیان قرار دارد.

اگرچه این بخش از سخنان امام جمعه موقت تهران پس از ساعتی از خروجی خبرگزاری‌ها حذف شد٬ اما روزنامه جمهوری اسلامی امروز آن را منتشر کرده است.

اما اظهارات احمد علم‌الهدی٬ امام جمعه مشهد و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان خراسان رضوی٬ نه فقط برای مسلمانان یا شیعیان که در سطح بین‌المللی مناقشه برانگیز بود.

امام جمعه مشهد در خطبه‌های نماز این هفته مدعی شد: «اما امروز ایران، ایران نبوده و در این محدوده جغرافیایی نیست. امروز حشدالشعبی عراق، حزب الله لبنان، انصارالله یمن، جبهه وطنی سوریه، جهاد اسلامی فلسطین و حماس فلسطین ایران است. اینها همه ایران شده و ایران دیگر ما تنها نیستیم.»

بیشتر بخوانید:

آیت‌الله خامنه‌ای و رویای «تمدن اسلامی از هند تا مدیترانه»

این سخنان احمد علم‌الهدی تایید ادعا‌های اروپایی‌ها در خصوص نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی است.

او در آخرین پست اینستاگرامش نیز نوشته بود: «مگر این پهپاد هایی که یمنی ها فرستادن و عربستان رو به خاک سیاه نشوند، مگر اینجا ایران نبود؟!»

این پست اینستاگرامی البته از حساب کاربری امام جمعه مشهد حذف شده است. اما انتشار آن در تضاد با منافع ملی بود.

 

بازگشت به صفحه اول