زیتون– دونالد ترامپ٬ رییس جمهوری آمریکا٬ شب گذشته به وقت ایران (چهارشنبه) با صدور یک فرمان اجرایی مجوز ورود مقام‌های ارشد حکومتی ایران و اعضای خانواده آنها را به ایالات متحده محدود یا تعلیق کرد.

ترامپ در مقدمه این فرمان تاکید کرد که حکومت ایران حامی تروریسم است و سپاه پاسداران و نیروی قدس آن از تروریسم حمایت می‌کند، شهروندان آمریکایی را بی‌دلیل زندانی می‌کند، همسایگان خود را تهدید می‌کند و دست به حملات سایبری می‌زند.

او در ادامه فرمان که متن آن در وب‌سایت کاخ سفید منتشر شده است می‌گوید، با توجه به این که این رفتارهای ایران صلح و ثبات خاورمیانه و ورای آن را تهدید می‌کند، من مصمم شدم که به مصالح ایالات متحده است که برای محدود یا تعلیق کردن مجوز ورود مقام‌های ارشد حکومتی ایران و اعضای در جه یک خانواده‌های آنها، چه مهاجرتی و چه غیرمهاجرتی، اقدام کنم.

رییس جمهوری آمریکا در ادامه فرمان می‌نویسد، طبق اختیاراتی که قانون اساسی و دیگر قوانین ایالات متحده به من تفویض کرده، و با توجه به این که دریافته‌ام مجوز ورود بدون محدودیت مهاجرتی یا غیرمهاجرتی مقام‌های جمهوری اسلامی و اعضای درجه یک خانواده‌های آنها برای ایالات متحده زیان‌بار است، از این رو، بدینوسیله فرمان تعلیق یا محدودیت مجوز ورود این افراد را صادر می‌کنم.

مجوز ورود ایرانی‌هایی که طبق این فرمان محدود یا تعلیق می‌شود عبارتند از: مقام‌های ارشد حکومت ایران، اعضای درجه یک خانواده‌های آنها، اعضای هیئت‌های نمایندگی ایران، که وزیر خارجه ایالات متحده مسئول شناسایی آنها بوده و می‌تواند طبق این فرمان با مشورت وزارت امنیت داخلی اقدام کند.

رییس جمهوری آمریکا در ادامه خاطر نشان کرده است آنهایی که اقامت قانونی دائم ایالات متحده، یا از قبل پناهندگی دریافت کرده‌اند، مشمول این فرمان نخواهند شد.

بازگشت به صفحه اول