۲۵ شهریور ۱۳۹۸

افزایش ده درصدی قیمت نفت

تاکید آمریکا بر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان؛ تکذیب ایران

زیتون– آمریکا با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از تاسیسات نفتی عربستان و منابع اطلاعاتی، آن را سند دست داشتن ایران در دو حمله صورت گرفته به پالایشگاه بقیق و میدان نفتی حقل خریص اعلام کرد.

بی‌بی‌سی فارسی در این رابطه نوشت براساس اعلام مقامات آمریکایی که نامشان منتشر نشده، مسیر و ضریب اصابت حملات، امکان اینکه این حملات از سوی نیروهای حوثی صورت گرفته باشد مورد شک و تردید قرار گرفته است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، گفت که این کشور در صورت تایید سوءظن ها در مورد اینکه چه کسی عامل حمله بوده آماده اقدام نظامی است.

از سوی دیگر اما عباس موسوی٬ سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود٬ در خصوص اتهام دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات آرامکو تاکید کرد که جمهوری اسلامی نقشی در این اتفاق نداشته است.

او گفت: «۵ سال یمن درگیر جنگ است و ائتلاف سعودی‌ها مرتکب جنایات جنگی زیادی شدند و طبیعی است نیروهای یمنی واکنش نشان دهند. ما این فرافکنی‌ها را رد می‌کنیم. از حقوق مردم یمن دفاع می‌کنیم اما اتهام اقدام نظامی همان فریب و دروغ حداکثری است. کشورهای وابسته همچنان وابسته هستند و کشورهای دیگر برای دوشیدن آنها این حرف‌ها را میزنند. این اتهام از بیخ بی‌اساس است.»

روز شنبه ۲۳ شهریور اعلام شد که تاسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص، دومین میدان نفتی بزرگ عربستان، هدف حملات پهپادی قرار گرفته است، که اختلال عمده‌ای در تولید نفت این کشور ایجاد کرد.

حوثی‌های یمن می‌گویند حملات کار آن‌هاست و برای انجام آن از ده هواپیمای بدون سرنشین استفاده کرده‌اند. آن‌ها در عین حال تهدید کرده‌اند که عملیات بعدی شدیدتر و وسیع‌تر خواهد بود.
این حمله موجب افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است.
بیشتر بخوانید:

قیمت نفت در بازارهای آسیا در بامداد روز دوشنبه ۲۵ شهریور تا ۱۰ درصد افزایش یافت.

این افزایش در پیامد خارج شدن پنج میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه تولید نفت روزانه عربستان پس از حملات به تاسیسات نفتی این کشور است که پنج درصد تولید جهانی را در بر می‌گیرد.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است که قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا، وست تگزاس اینترمدیت، چهار دلار و ۸۹ سنت بالا رفت و به ۵۹ دلار و ۷۳ سنت رسید که بیانگر افزایش ۸.۹ درصدی است.

نفت خام برنت دریای شمال نیز شش دلار و ۲۰ سنت بالا رفت و به ۶۶ دلار و ۲۵ سنت رسید که نشان دهنده ۱۰ درصد افزایش قیمت است.

این گزارش حاکی است که در ابتدای معاملات نفتی در بازارهای آسیا، قیمت نفت خام آمریکا تا ۱۵ درصد و نفت خام برنت تا ۲۰ درصد بالا رفته بود ولی بعد قیمت‌ها متعادل شد.

بازگشت به صفحه اول

یک پاسخ به “تاکید آمریکا بر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان؛ تکذیب ایران”

  1. علی تبریزی گفت:

    بازی جالبی است. چین و روسیه تماشا میکنن. انگلیس وآمریکا تهدید میکنند. خاور میانه به جنگ نزدیکتر میشود. ولی اگر بشود، بعید است که به یک یا دو کشور محدود بماند. شاید جنگ جهانی شد.
    چه بهتر اگر ظهور منجی عالم، امام زمان ع واقع گردد.
    از خدا بخواهیم.
    دعا کردن و از خدا خواستن هم کاری است.