اعمال آمادگی آمریکا برای استفاده از ذخیره استراتژیک نفت

بحران در بازار نفت؛ قیمت نفت ممکن است تا ۱۰۰ دلار برسد

زیتون– کارشناسان می‌گویند، در پی حمله به تأسیسات شرکت نفتی آرامکو در عربستان سعودی ممکن است دوشنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) که اولین روز کاری در غرب بعد از این حمله است قیمت هر بشکه نفت پنج تا ۱۰ دلار بالا برود.

به گزارش رویترز، برخی کارشناسان حتی بیم آن دارند، در صورتی که عربستان نتواند سریعا سر پا شده و به ظرفیت عادی این کشور در تولید نفت برگردد بهای نفت به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار نیز برسد.

یک منبع آگاه به رویترز گفته است، احتمالا این روند نه در چند روز بلکه در عرض چند هفته به حال عادی باز خواهد گشت. این حملات باعث شده که استخراج روزانه پنج میلیون و ۷۰۰هزار بشکه نفت در این پالایشگاه که بیش از نیمی از تولید روزانه نفت در عربستان را شامل می‌ششود تا اطلاع ثانوی معلق بماند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا درپی حملات به تاسیسات نفتی عربستان نسبت به بی ثباتی و تهدید امنیتی منطقه هشدار داده است.

یکی از سخنگویان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است: «حمله دیروز پهپادها به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان تهدیدی واقعی برای امنیت منطقه است.»

او همچنین افزود: «در زمانی که تنش ها در منطقه روبه افزایش است. این گونه حملات تلاش های موجود برای کاهش تنش ها و همچنین گفتگوها در این زمینه را تحت الشعاع قرار می دهد.»

در همین رابطه کلی‌آن کانوی، مشاور کاخ سفید، می‌گوید وزارت انرژی آمریکا آماده است در صورت لزوم، برای تثبیت بازار بخشی از “ذخایر استراتژیک نفت” آمریکا را روانه بازار کند.

دو تأسیسات نفتی شرکت آرامکو عربستان واقع در بقیق و خریص بامداد شنبه هدف حمله قرار گرفتند.

شبه‌نظامیان حوثی، مورد حمایت ایران، مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند و مدعی شدند که این حملات با استفاده از ده پهپاد صورت گرفته است.

به گزارش رویترز و بلومبرگ، در پی این حمله تولید نفت عربستان پنج میلیون بشکه، یعنی نصف تولید روزانه، کاهش یافته است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

اعمال آمادگی آمریکا برای استفاده از ذخیره استراتژیک نفت

هر تحولی در آینده ایران ناظر به برخورد با دستگاه سرکوب است و نه شخص رهبر دوم که ویترین و نماد مشروعیت‌بخش بدان است. شعارهای هوشمندانه مردم در نفی دیکتاتوری که در شعار «مرگ بر دیکتاتور» تبلور یافته است، دقیقاً ناظر به همین ساختار سرکوب است و نه شخص

ادامه »

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »