جزئیات گام سوم اعلام شد: آغاز گازدهی به آی‌آر ۶

زیتون– بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی٬ امروز (شنبه) جزئیات گام سوم ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای را اعلام کرد.

او در کنفرانس امروز این سازمان خبر از آغاز گازدهی به آی‌آر۶ که براساس برجام، ایران می‌توانست تنها ۱۱ سال پس از برجام گازدهی به آن را انجام دهد، داد.

کمالوندی اعلام کرد طبق دستور رییس جمهوری: «ایران گازدهی ماشین‌های آی‌آر۶ را به صورت زنجیره ۲۰ تایی از دیروز شروع کرده است و زنجیره ۳۰ تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهد.»

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گام سوم کاهش تعهداتش چهار اقدام را در دستور کار خود قرار داده است که با بررسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آنان بر این موضوع صحه خواهند گذاشت.

او اقدامات گام سوم ایران را در ارتباط با بند ۳۹ و ماشین‌های سانتریفوژ دانست گفت: «سانتریفوژها همانطور که تحقیق و‌ توسعه می‌کنند به انباشت ذخایر ما کمک می‌کنند. این اقدام از دیروز انجام و امروز به آژانس اعلام شد و تولیدات تحقیقاتی ما به ذخایر ما افزوده می‌شوند.»

به گفته کمالوندی، سانتریفیوژهای جدید چند برابر سانتریفیوژهای فعلی ظرفیت دارند که سانتریفیوژ آی. آر. ۶. اس یکی از آنها است.

او تاکید کرد که راه‌اندازی زنجیره ۲۰ تایی آی. آر. ۴ و آی. آر. ۶ نیز انجام شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که گازدهی زنجیره ۱۰ تایی سانتریفیوژهای آی. آر. ۵. اس حدود دو ماه دیگر انجام می‌شود.

کمالوندی افزود که این اقدامات در جهت «تحقیق و توسعه» انجام شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دهم خرداد در گزارش فصلی خود از نصب تا ۳۳ سانتریفیوژ آی‌آر ۶ خبر داده و اعلام کرده بود ایران تنها ده دستگاه از این ماشین‌ها را با هگزافلوراید اورانیوم خوراک‌دهی کرده است.

بنابر مفاد برجام، آزمایش بیش از ۳۰ سانتریفوژ آی‌آر ۶ برای ایران ممنوع است؛ این بند تا سال ۲۰۲۳ (چهار سال دیگر) ادامه دارد.

بر اساس توافق اتمی وین، تهران پذیرفته است که ظرفیت غنی‌سازی‌اش در تأسیسات نطنز تا ۱۰ سال آینده حداکثر تا ۵۰۶۰ دستگاه سانتریفیوژ باشد.

نوع سانتریفیوژهای فعال ایران نیز «‌آی آر ۱» خواهد بود که جزو قدیمی‌ترین سانتریفیوژهای ایران است.

طبق گزارش‌های منتشره شده، ایران پیش از آن حدود ۱۹ هزار دستگاه سانتریفوژ فعال داشت.

در عین حال در توافق اتمی وین تصریح شده که ایران مجاز است تا مدت ۱۰ سال با ماشین‌های «‌آی آر ۴»، «‌آی آر ۵»، «‌آی آر ۶» و «‌آی آر ۸»، فعالیت «تحقیق و توسعه غنی‌سازی» انجام دهد و اما «در سایر فناوری‏‌های جداسازی ایزوتوپ برای غنی‏‌سازی اورانیوم وارد نخواهد شد».

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، شامگاه چهارشنبه با اعلام این که «گام سوم» کاهش تعهدات هسته‌ای به‌زودی اجرایی می‌شود گفت که از روز جمعه «شاهد گسترش در تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژها و سانتریفیوژهای جدید و هر آن چه برای غنی‌سازی نیاز داریم خواهیم بود».

تصمیم جدید جمهوری اسلامی با موجی از واکنش‌های مقام‌های اروپایی روبه‌رو شد. وزیر خارجه آمریکا نیز این اقدام را «غیرقابل قبول» خوانده است.

جمهوری اسلامی از ۱۸ اردیبهشت امسال دو مهلت ۶۰ روزه به طرف‌های اروپایی برای نجات برجام داده و در هر مرحله برخی از تعهدات اتمی‌اش ذیل برجام را متوقف کرده است. سومین مهلت ۶۰ روزه جمهوری اسلامی به اروپا ۱۵ شهریورماه به پایان رسید.

در مرحله اول ایران اعلام کرد که دیگر به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌سازی که ۳۰۰ کیلوگرم است پایبند نخواهد بود. در گام دوم نیز غنی‌سازی را از سطح ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. مقام معظم رهبری که فتوا داده اند ساختن بمب اتمی حرام است پس نظام مقدس کشورهای غربی را از چه چیزی میترساند ، لابد بداء حاصل شده است و کسی خبر ندارد !
    نه اینکه پیچش دست خودمان است !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

– ماموستایان در میان مردم کردستان، همواره مورد احترام و از جایگاه اجتماعی برجسته‌ای برخوردار بوده‌اند. غیر حکومتی بودن، قرائت حداقلی و غیر فقهی از اسلام، مشارکت در جنبش‌های سیاسی و اجتماعی، عضویت در احزاب

ادامه »

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق

ادامه »