حسن روحانی: اگر عکس دو نفره می‌خواهید٬ تحریم‌ها را لغو کنید

زیتون– حسن روحانی٬ رییس جمهوری٬ امروز(سه شنبه)  درباره احتمال دیدار و مذاکره با ترامپ گفت: «این که کسی بخواهد با روحانی عکس بگیرد، امکان‌پذیر نیست مگر آنکه تمام تحریم‌ها را بردارد.»

روز گذشته (دوشنبه) امانوئل مکرون٬ رییس جمهوری فرانسه٬ گفت که آماده برگزاری ملاقات بین ترامپ و روحانی است.

مکرون در جریان یک مصاحبه مطبوعاتی با اشاره به سخنان امروز روحانی مبنی بر اینکه «برای تامین منافع کشور حاضر به ملاقات با هرکسی هست» تاکید کرد: «امکان رسیدن به توافق بین رئیس جمهوری ایران و آمریکا وجود دارد.»

ایرنا خبر داد که  مکرون عصر دوشنبه در پایان نشست گروه هفت و در مصاحبه مطبوعاتی به همراه رئیس جمهوری آمریکا٬ همچنین گفته است: «ایران باید در تامین امنیت خلیج فارس با اروپا همکاری کند، تاکید کرد: ایران باید به تمام تعهدات هسته ای خود عمل کند.»

مکرون در ادامه خبر داد که با رییس‌جمهوری ایران تلفنی گفت‌وگو کرده و به او گفته که اگر با ترامپ ملاقات کند این یک دیدار تاریخی خواهد بود و می‌توانیم به یک توافق برسیم.

رییس‌جمهوری فرانسه افزود که این دیدار می‌تواند ظرف چند هفته آینده صورت گیرد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، نیز با اعلام اینکه «ایران نباید موشک بالستیک و سلاح هسته‌ای داشته باشد و دوره توافق باید طولانی‌تر باشد»، در این نشست خبری گفت که «اگر شرایط مناسب باشد آماده است با رئیس‌جمهوری ایران ملاقات کند.»

از سوی دیگر حسن روحانی٬ رییس جمهوری ایران٬ با اشاره به سفر محمد جواد ظریف به محل نشست سران گروه ۷ و شرایط ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی گفت اگر بداند «ملاقات او با فردی» می‌تواند نتیجه‌ای داشته باشد دریغ نخواهد کرد.

او صبح روز گذشته (دوشنبه) در یک سخنرانی در تهران با اشاره به اینکه «برای منافع کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد» گفت: «اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه، کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم.»

حسن روحانی در خصوص این ملاقات توضیح دیگری نداده بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

3 پاسخ

 1. بعضی مثل علی سون، بدشان می آید از بعضی واقعیات حرف بزنیم، البته در باره بعضی واقعیات دیگر تکرارش عیبی ندارد!
  دبل استاندارد، از هیچکس قبول نیست. خرابی سیاست در ایران و غرب متمدن تقریبا یکسان است. اما هر کدام در جهتی.
  آنها با پنبه سر می برند و اینها با تیغ و اره.
  اونوقت چون سر ما را نمیبرند، فکر میکنیم فقط با اره سر بریدن بد است. اگر گلوی اقتصادی ملتی را که به فروش نفت عادت کرده، بفشارند تا حکومتش به ساز آنها برقصد، کار خوبیست؟
  استبداد و دیکتاتوری بد است، از مدعیان دموکراسی و لیبرالیسم بدتر.

 2. آقای علی سون، کمتر طنز بگو!
  یک حرف درست روحانی زده، تحویل بگیر.
  البته همیشه بخشی از کار طرفین یک دعوا، کری خوانی و رجز خوانی است. دعا کن گفتگو به جائی برسد، اگر به فکر مردم هستی و الا … خود دانی.

 3. روز سه شنبه، ۵ شهریور، آقای روحانی در مراسم عمیات اجرایی ساخت واحدهای مسکونی شرکت داشت، بدون اشاره مستقیم به موافقت رئیس جمهوری آمریکا با ملاقات با او، اظهار داشت: “ما آنهایی که تحریم بر مردم روا داشتند و تروریسم اقتصادی را بر مردم ایجاد کردند، خاطرمان هست. هرگونه تحول در رفتار ما از توبه آن‌ها آغاز می‌شود.”
  توبه گرگ مرگ است. مگر اینکه پس از توبه به دین مبین اسلام مشرف شوند. اسراییل هم باید تسلیم شود و کلیه یهودیان دست جمعی از این منطقه مهاجرت کننند. البته غیر از زمین، باید همه ثروت خود را در به حکومت اسلام واگذار کرده و دختران باکره خود را جهت کنیزیی مسلمانان بفرستند. آنوقت است صلح بر قرار میشود.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی ندارم. ایران مثل یک بیماری است که سرطان خون یا ویروس

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت

ادامه »