اتریش از جمهوری اسلامی خواست بازرگان ایرانی-اتریشی را آزاد کند

دولت اتریش از ایران خواست تا مسعود مصاحب، بازرگان ۷۲ ساله و دبیرکل انجمن ایرانی-اتریشی، را که از ماه ژانویه گذشته تاکنون در ایران در بازداشت به سر می‌برد، آزاد کند.

پیتر گوشل‌باور، سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش، خبر داد که وزیر امور خارجه این کشور در این‌باره نامه‌ای برای محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، ارسال کرده و سفارت اتریش در ایران نیز در این زمینه فعال بوده است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش هنوز هیچگونه اتهام رسمی علیه آقای مصاحب مطرح نشده است و دلیل بازداشت او مشخص نیست. وی افزود که جمهوری اسلامی تابعیت دوم را به رسمیت نمی‌شناسد و حقی برای کنسول‌گری اتریش برای پیگیری این پرونده قائل نیست./بی‌بی‌سی‌ فارسیعفو بین‌الملل اجرای حکم شلاق برای پیمان میرزا زاده، زندانی کرد، را محکوم کرد

سازمان عفو بین‌الملل از اجرای صد ضربه شلاق بر پیمان میرزا زاده، خواننده کرد اهل ارومیه، بشدت انتقاد کرد و این اقدام را «مجازاتی بی‌رحمانه» خواند که «ماهیت غیرانسانی نظام قضایی ایران» یعنی «نهادینه کردن وحشیگری و تبدیل آن به قانون» را برجسته می‌کند.

نهادهای حقوق بشری پیش‌تر گزارش داده بودند که پیمان میرزا زاده روز یکشنبه از زندان ارومیه به اجرای احکام منتقل شده و در آنجا یکصد ضربه شلاق به وی زده شده است.

در پی اجرای این حکم، آقای میرزا زاده که دچار درد شدید و تورم در کمر و پاها شده با نوشتن نامه‌ای دست به اعتصاب غذا زده است.

بنابر گزارش‌ها، پیمان میرزا زاده پس از اجرای ترانه‌هایی در یک جشن ازدواج در مناطق کردنشین ترکیه از سوی دادگاه ارومیه به «شُرب خمر»، «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» متهم و به دو سال زندان و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود با تأکید بر اینکه «هیچ توجیهی برای شلاق زدن انسان‌ها وجود ندارد و مجازات شلاق مصداق شکنجه است و بر اساس قوانین بین‌المللی یک جنایت محسوب می‌شود» بار دیگر از جمهوری اسلامی خواسته است با توجه به عضویتش در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، شلاق زدن و «انواع دیگر مجازات‌های بدنی مانند قطع اعضای بدن و کور کردن چشم را لغو کند»./رادیو فرداآمریکا تعلیق تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را تمدید می‌کند

جان بولتون، مشاور امنیت کاخ سفید، خبر از آن داد که ایالات متحده معافیت از تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را برای ۹۰ روز دیگر تمدید خواهد کرد.

به گزارش رویترز، تمدید تعلیق این تحریم‌ها از سوی آمریکا باعث خواهد شد تا روسیه، چین و اروپا به همکاری و فعالیت خود در بخش‌های غیر نظامی برنامه هسته‌ای ایران ادامه دهند.

جان بولتون در مصاحبه با شبکه «فاکس بیزینس» اظهار داشت: فکر می کنم ایده این است که ما خیلی، خیلی دقیق آن فعالیت‌های هسته‌ای را از نزدیک زیر نظر داریم. بنابراین یک تمدید کوتاه مدت ۹۰ روزه است.

روز گذشته روزنامه واشینگتن پست هم گزارش داده بود که دولت دونالد ترامپ در صدد است معافیت از تحریم‌ها علیه پنج بخش از برنامه هسته‌ای ایران را تمدید کند./رادیو فرداهشدار ناجا در مورد حجاب سلبریتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

احمد نوریان، معاون اجتماعی ناجا کشف حجاب را «جرم» خواند و گفت: «فرقی نمی‌کند که سلبریتی‌ها یا غیر سلبریتی‌ها اقدام به این کار کنند.»

او گفت، به وزارت ارشاد گفته شده که به بازیگرها در مورد پوششان تذکر دهد و به طور خاص برای بازیگرانی که حجاب اختیاری را ترویج می‌کنند، «پیگیری» صورت خواهد گرفت./خبرآنلاین


خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول