زیتون– فائزه هاشمی در واکنش به گفته‌های برخی از چهره‌های ارزشی به زنانی که در گفتمان رسمی جمهوری اسلامی «بدحجاب» خوانده می‌شوند٬ گفت: «اینکه خانمی حجابش کم است یا اینکه حجاب ندارد، مجوز توهین را به ما نمی‌دهد.»

این فعال سیاسی با اشاره به اظهارات مجری همایش “عفاف و حجاب” که با استناد به قرآن بدحجابان را به حیوان تشبیه کرده بود، گفت: «قرآن هیچ‌گاه چنین تشبیهی ندارد و کسی را مجبور به انجام کاری نمی‌کند. چرا درباره تهمت زدن، غیبت کردن و افترا زدن، تاکیدات قرآن را نمی‌آورند؟ مگر همه این موارد خلاف دین نیست؟ عباراتی که این افراد به کار می‌برند حتی در روایات غیرمعتبر هم وجود ندارد چه برسد به قرآن.»

فائزه هاشمی با اشاره به اینکه به کار بردن چنین ادبیاتی در برابر بخشی از زنان “نه تنها تأثیر مثبتی ندارد”، گفت: «در گذشته نشان داده شده، چنین سیاست‌هایی از سوی کسانی که قدرت و رسانه را در اختیار دارند، با اینکه شاید در کوتاه‌مدت باعث ترس افراد از ابراز عقیده شده، ولی تاثیرات منفی زیادی در دراز مدت داشته است.»

فائزه هاشمی خطاب به “صاحبان قدرت” از آنها خواست: «اگر دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند طبق قانون اساسی کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند، بدون کمترین نگرانی، دست به تجمع‌هایی از این دست بزنند.  آن زمان است که ما می‌توانیم ارزش کار هر دو طیف را دریابیم. اما در وضعیت فعلی تنها می‌توان پیام برگزاری چنین تجمعی را ضرب المثل “خود گویی و خود خندی” دانست.»

طی روزهای گذشته به مناسبت «هفته عفاف و حجاب»، تریبون‌های رسمی و صدا و سیما، حجم گسترده‌ای از برنامه‌های تبلیغی خود را به موضوع پوشش زنان اختصاص دادند.

در همین رابطه اظهارات توهین‌آمیز یک مجری تلویزیون در همایش تبلیغاتی «حجاب و عفاف» واکنش‌های فراوانی را برانگیخت. این مجری زنانی که حاضر به تن دادن به «حجاب اجباری» نیستند را به حیوانات تشبیه کرد.

از سوی دیگر علم الهدی٬ امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی از عبارت “ولنگار” خطاب به زنانی استفاده کرده بود که حجابشان با تعاریف حکومتی همخوان نیست.

بازگشت به صفحه اول