پمپئو: آمریکا متعهد به مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران است

مایک پمپئو٬ وزیر خارجه آمریکا٬ گفت که واشنگتن «متعهد به مذاکره بدون پیش‌شرط» با ایران است.

او در مصاحبه‌ای با رادیو «کی. سی. ام. او» که چهارشنبه منتشر شد، اظهار داشت: «ایران باید تصمیم بگیرد که به یک کشور عادی تبدیل شده و به جامعه ملت‌ها بازگردد.»

پمپئو افزود: «ما امیدواریم که آنها چنین تصمیمی اتخاذ کنند و اگر چنین تصمیمی گرفتند همان گونه که پرزیدنت ترامپ گفته او آماده است با آنها به مذاکره بنشیند و در مورد این گذار صحبت کند. نهایتاً اینکه ما متعهد به دیدار بدون پیش‌شرط با آنها هستیم.»/ایرناتوضیح رییس سازمان بسیج جامعه زنان کشور در مورد بستنی خوردن زنان در خیابان

مینو اصلانی٬ رییس سازمان بسیج جامعه زنان کشور٬ در مورد شایعه «ممنوعیت بستنی خوردن زنان در پیاده‌روها» از سوی وی، گفت: «این موضوع را تکذیب می‌کنیم.»

او افزود: «البته تجمع زنان عفیفه در هفته حجاب و عفاف در سراسر کشور به قدری دشمن را عصبانی کرد که این شایعه را در اندیشکده‌های خود طراحی و پخش کرد.»/ایسناتوضیحات واعظی درباره ادعای مذاکره با آمریکا بر سر توان موشکی

محمود واعظی٬ رییس دفتر رییس جمهوری٬ در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره صحت ادعای وزیر امورخارجه آمریکا مبنی بر پذیرش درخواست آمریکا از سوی ایران برای مذاکره درباره توان موشکی، اظهار کرد: «بنیه دفاعی ما خط قرمز ماست و بارها اعلام کردیم که درباره آن مذاکره نمی‌کنیم، ما از مقامات آمریکا تاکنون سخنان متناقض زیاد شنیدیم و این دولت آمریکا از بقیه بیشتر تناقض گویی کرده است.»

او افزود: «در حال حاضر هم هم اگر آنان برگردند و تحریم ها را بردارند یک فرصت مناسب برای آنان در قالب ۱+۵ شکل می‌گیرد.»

واعظی تاکید کرد: «تلاش ایران، چین و روسیه این است که اگر منافع ایران در برجام حفظ شود، برجام حفظ شود.»ایسنا


در دومین جلسه محاکمه نجفی چه گذشت


کشته شدن سه دیپلمات ترک در اربیل عراق

دستکم سه دیپلمات ترکیه در شهر اربیل درکردستان عراق به ضرب گلوله کشته شده‌اند./رویترزاعتصاب غذای شش زندانی سیاسی

شش تن از زندانیان سیاسی بند چهار زندان اوین “در اعتراض به روند دادرسی‌های ناعادلانه و شرایط زندان‌ها” دست به اعتصاب غذا زده‌اند. آنها تاکید کرده‌اند که تا رسیدن به خواست‌های خود اعتصاب را ادامه خواهند داد.

کمپین حقوق بشر در ایران نامه سرگشاده محسن امین‌پور، علی بازآزرده، بهروز زارع، حسین سرلک، رضا محمدحسینی و مرتضی نظری‌ سه‌دهی، زندانیان سیاسی در بند چهار زندان اوین را منتشر کرد.

نگارندگان، نامه خود خطاب به ملت ایران را با این انتقاد آغاز کرده‌اند که پرونده‌های فعالان سیاسی توسط ضابطین اطلاعاتی ایران امنیتی قلمداد می‌شود و دستگاه قضایی تعریفی از اتهام‌های سیاسی و زندانی سیاسی ارائه نکرده است.

آنها ضمن اعتراض به عدم جدایی زندانیان سیاسی از سایر زندانیان که عدم اجرای آیین‌نامه سازمان زندان‌ها به‌شمار می‌رود، نوشته‌اند: «شرایط بد زندان‌های جمهوری اسلامی هر چند وقت یک بار منجر به بروز فجایع و حوادثی می‌شود که مورد اخیر آن به‌قتل رسیدن زندانی سیاسی، روانشاد آقای علی رضا شیرمحمد‌علی به طرزی فجیع در زندان تهران بزرگ یا فشافویه بوده است.»

شش زندانی سیاسی همچنین به جلوگیری از ورود وکیل انتخابی متهم سیاسی به دادگاه‌های انقلاب، طولانی بودن زمان رسیدگی به پرونده‌های زندانی در بند که به بیش از دو سال نیز می‌رسد و صدور حکم‌های اعدام و حکم‌های سنگین برای محکومان سیاسی اعتراض کرده‌اند.نازنین زاغری تحت نظر سپاه به بیمارستان روانی منتقل شد

نازنین زاغری از زندان اوین به بخش روانی بیمارستان امام خمینی منتقل شده و در اختیار سپاه پاسداران قرار دارد.‎

پدر زاغری روز گذشته (سه شنبه) به بیمارستان امام خمینی رفته است و تایید می‌کند که او در بخش روانی این بیمارستان، زیر نظر سپاه پاسداران نگهداری می‌شود

به رغم این که پدر نازنین زاغری ساعت ها در بیمارستان منتظر ماند به او اجازه ملاقات با دخترش را ندادند.

پدر نازنین زاغری نمی داند که دخترش تحت چه نوع معالجه ای است و دلیل دخالت سپاه در روند معالجه نازنین زاغری چیست. همچنین مشخص نیست تا چه زمانی نازنین در بیمارستان روانی نگهداری خواهد شد.

این گزارش تصریح کرده است که بخش اعصاب و روان بیمارستان در کنترل سپاه است و به خانواده نازنین زاغری اجازه نداند با وی دیدار کنند./کمپین آزادی نازنین زاغریاحمد جنتی دبیر شورای نگهبان ماند

اعضای شورای نگهبان بار دیگر احمد جنتی را به عنوان دبیر این شورا انتخاب کردند. احمد جنتی که ۹۳ سال دارد، از سال ۷۱ به عنوان دبیر شورای نگهبان، حضوری دائمی داشته است.

در این جلسه همچنین عباسعلی کدخدایی برای یک سال دیگر به عنوان قائم مقام دبیر و همچنین سخنگوی شورای نگهبان انتخاب شد.

بر اساس آئین‌نامه داخلی شورای نگهبان، انتخابات هیئت رئیسه این شورا هر ساله برگزار می‌شود./فارس


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول