واکنش ایران به درخواست آمریکا برای جلسه شورای حکام آژانس اتمی

زیتون– نمایندگی دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین درخواست ایالات متحده از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تشکیل جلسه‌ای پیرامون فعالیت‌های اخیر هسته‌ای جمهوری اسلامی را «طنزی تلخ» نامید.

آمریکا روز جمعه در پی افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران نسبت به سقف تعیین‌شده در برجام، خواستار برگزاری نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

متعاقب این درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرد که تا چند روز دیگر جلسه‌ای اضطراری دراین‌باره تشکیل خواهد شد. ساعاتی بعد زمان برگزاری این جلسه روز چهارشنبه، ۱۹ تیرماه، ساعت ۲.۵ بعدازظهر به وقت محلی اعلام شد.

جلسه آژانس سه روز پس از آن برگزار می‌شود که ایران طبق وعده قبلی در روز یک‌شنبه، ۱۶ تیرماه، گام بعدی خود را در روند کاستن از تعهداتش برخواهد داشت.

نمایندگی دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با انتشار بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی توییتر تاکید کرد که «تصمیمات اخیر ایران در واکنش به شرایطی‌ست که خود ایالات متحده با وضع تحریم علیه کسانی ایجاد کرده که می‌خواهند تعهداتشان را در رابطه با برجام عملی کنند».

بیانیه نمایندگی ایران اضافه می‌کند: «این در واقع طنز تلخی‌ست که همان رژیمی که اساسا خودش برجام را با خروج غیرقانونی و یکجانبه از آن نقض کرده و به دیگران نیز فشار می‌آورد که چنین کنند، و با به‌کارگیری همه ابزار زور و فشار مانع جامعه بین‌المللی شده تا آن را اجرا کند، حال در رابطه با اجرای همان توافق ابراز نگرانی می‌کند.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »