احضار سفیر بریتانیا در پی توقیف نفتکش ایرانی

زیتون– سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خبر داد که سفیر بریتانیا در تهران، به دنبال «توقیف غیرقانونی» نفتکش ایرانی به وزارت خارجه ایران احضار شده است.

این نفت کش که حامل نفت خام ایران به سوریه بود در سواحل جبل الطارق توسط بریتانیا توقیف شد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در توییتی اعلام کرد که سفیر بریتانیا در ایران٬ رابرت مک ایر٬ به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار شده است.

موسوی در حساب توییترش نوشته است: «در پی توقیف غیر قانونی یک نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق توسط نیروی دریایی انگلستان، سفیر این کشور در تهران هم اکنون به وزارت امور خارجه احضار شد. اخبار تکمیلی متعاقبا از طریق رسانه ها اعلان خواهد شد.»

طبق اعلام دولت محلی جبل‌الطارق، نیروی دریایی بریتانیا پنجشنبه صبح ۱۳ تیر یک نفتکش که ظن آن می‌رود «حامل نفت ایران به مقصد سوریه» باشد را در این تنگه توقیف کرده است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد مدارکی را از نظر گذرانده که نشان می‌دهند نفتکشGrace 1  با نفت ایران از سواحل این کشور راه افتاده، اگرچه مدارک کشتی می‌گوید که نفت متعلق به کشور همسایه ایران عراق است. مقامات جبل الطارق هم اشاره‌ای به سرچشمه نفت نکرده‌اند.

مقامات بریتانیا مظنون به حمل نفت خام ایران به وسیله این نفتکش هستند. امری که ناقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه است.

بریتانیا پنج‌شنبه از «اقدام قاطع» جبل الطارق در توقیف نفتکش مظنون به حمل نفت خام ایران به سوریه استقبال کرد و گفت که این حرکت دربرگیرنده پیامی روشن است مبنی بر اینکه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا ناپذیرفتنی است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

به‌خاطر محدودیت‌هایی که جمهوری اسلامی بر رسانه‌ها اعمال می‌کند، تعدادی از رسانه‌های بزرگ و پر مخاطب جریان اصلی در خارج کشور شکل گرفته‌اند. این رسانه‌ها چون در داخل کشور حضور ندارند و امکان داشتن خبرنگار

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »