روایت محمد صادقی از فروش «صلاحیت نامزدی انتخابات مجلس» توسط شورای نگهبان

زیتون– محمود صادقی٬ نماینده مردم تهران در مجلس٬ امروز (سه شنبه) درمورد شیوه تاییدافراد رد صلاحیت شده توسط شورای نگهبان افشاگری کرد.

به گفته او شورای نگهبان در مقابل دریافت پول٬ به برخی از داوطلبین نامزدی در انتخابات مجلس «صلاحیت» می‌فروشد.

این نماینده تهران در مجلس طی یادداشتی که در کانال تلگرامی‌اش منتش شده٬ توضیح داد که پیش از طرح موضوع به صورت علنی، آن را به صورت حضوری و مستقیم و حتی به صورت غیر مستقیم با کدخدایی در میان گذاشته بودم و امید داشتم که به موضوع رسیدگی شود.

صادقی در ادامه افزود: «زمانی که به اظهارات توجه نشد، در نهایت و در واکنش به صحبت های آیت‌الله جنتی که سخن از نفوذ پولدارها در مجلس گفته بود، در توییتی نوشتم که این موضوع یک طرف دیگر هم دارد و به نوعی تحت تاثیر فرایند نظارت هم هست.»

به گفته او پس از آن اطلاعاتی که به صورت متواتر و از اشخاص مختلف در این رابطه شنیده٬ اقدام به افشاگری کرده است.

این نماینده مجلس توضیح داد: «این افراد می گفتند که ما رد صلاحیت شدیم و بعد تماس هایی با می گرفتند و درخواست ها و پیشنهادهایی برای تایید صلاحیت مطرح می کردند.»

صادقی ادامه داد: «امروز برای اولین بار می خواهم اعلام کنم که حتی عده ای از این افراد می گفتند که ما را حضوری دعوت می کردند و به صورت حضوری به ما این پیشنهادها را می دادند. یکی از جاهایی که این افراد را دعوت می کردند خیلی معروف است. آنها را به مسجد سید عزیزالله در بازار تهران دعوت می کردند.»

به گفته محمد صادقی این مسجد سید عزیزالله در بازار تهران معروف است و اگر شما به نمایندگان ادوار مجلس بگویید، اینجا را می شناسند و می دانند کجا و چگونه بوده است.

این نماینده تهران افزود: «متاسفانه دوستان در شورای نگهبان واکنش خوبی نداشتند و بعد شکایت کیفیری علیه من مطرح کردند که این شکایت به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع شد.»

او همچنین خواستار آن شد که شورای نگهبان تامین بدهد تا شاهدان مسائل خود را مطرح کنند.

صادقی گفت: «در جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ابتدا اعلام کردم که باید شورای نگهبان به افرادی که در این ارتباط مسائلی دارند، تامین بدهد تا آنها بتوانند بدون هراس مسائل خود را مطرح کنند. زیرا افراد زیادی هستند که می خواهند حرف بزنند، اما از ترس اینکه مشکلی برای آنها پیش بیاید، کمتر ریسک می کنند.»

محمود صادقی تاکید کرد: «با این وجود ۵ نفر را به عنوان شاهد به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان معرفی کردم. یکی از شهود می گفت که از من ۱۰۰ میلیون تومان برای تایید صلاحیت خواستند. دیگری می گفت ابتدا به من پیشنهاد ۲ میلیارد تومانی دادند، اما بعد به ۵۰۰ میلیون تومان راضی شدند. یک نفر دیگر هم می گفت که من را به مسجد سیدعزیز الله دعوت کردند و به من پیشنهاد ۳۰۰ میلیون تومانی دادند تا تایید صلاحیت شوم.»

نماینده تهران در مجلس افزود: «متاسفانه این مسائل وجود دارد و نمی توانیم با انکار کردن و یا استفاده از اهرم تایید صلاحیت علیه یک نماینده مجلسی که دستش به جایی بند نیست، صورت مساله را حل کنیم.»

صادقی بیان داشت: «متاسفانه هر دوره کیفیت مجلس افت می کند. یکی از دلایل افت کیفیت مجلس اعمال نظارت شورای نگهبان است. البته من به طور کامل با این اعمال نظارت موافق هستم و آن را ضروری می دانم، اما معتقدم که این نظارت باید از اعمال نظرات سیاسی و جناحی مصون باشد و همه باید مراقب روند نظارت ها باشیم.»

او تاکید کرد: «موضوعی که من آن را اعلام کردم، اگر حتی یک مورد هم اتفاق افتاده باشد، شورای نگهبان باید با عوامل این اتفاق برخورد کند، نه اینکه به دنبال برخورد با افشاکننده مطلب و یا کسی که از موضوع ابراز اطلاع کرده است.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

  1. جناب صادقی چقدر دیر این مطلب را مطرح کردند؟ خیلی وقت است که این موضوع برای امثال من روشن شده است.معلم کاندیدی میگفت که به من ۵۰۰ میلیون را پیشنهاد دادند! من هم گفتم اگر ۵۰۰ میلیون داشتم که سرم را برای نمایندگی مجلس درد نمی آوردم و با آن پول تجارت می کردم.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »