حوثی‌ها مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان را پذیرفتند

زیتون– خالد فالح، وزیر انرژی عربستان٬ امروز (سه شنبه) تایید کرد پهپادهای حامل مواد منفجره به دو خط لوله نفتی این کشور حمله کرده‌اند.
خالد فالح در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز این حمله را «عملیات تروریستی» خواند.

تایید این خبر ساعاتی پس از آن صورت گرفت که حوثی‌های یمن از حملاتی پهپادی به «تاسیسات حیاتی» در عربستان سعودی خبر داده بودند.

شبه‌نظامیان حوثی پس از آن هم در بیانیه‌ای مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را بر عهده گرفتند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، در مصاحبه با رسانه‌های این کشور گفت: «دو نیروگاه که اقدام به پمپاژ نفت به خط لوله شرق‌غرب می‌کنند با پهپادهای بمب‌گذاری شده، هدف حمله قرار گرفت. این خط لوله، نفت را از حوزه نفتی منطقه الشرقیه به بندر ینبع در ساحل غربی منتقل می‌کند.»

او ادامه داد: «در نتیجه این حمله، نیروگاه شماره ۸ دچار حریق شد که خسارت‌های محدودی در بر داشت. این حریق را نیروهای آتش‌نشانی کنترل کردند.»

الفالح همچنین از توقف موقت پمپاژ نفت در این خط لوله به منظور «ارزیابی خسارت‌ها و بازسازی» خبر داد.

خط لوله ۱۲۰۰ کیلومتری «شرق به غرب»، یک خط انتقال نفت مهم عربستان است که ظرفیت انتقال دستکم ۵ میلیون بشکه نفت در روز را دارد.

خط لوله شرق به غرب، نفت را از مناطق نفت‌خیز شرق عربستان به بندر صنعتی یانبو در دریای سرخ منتقل می‌کند.

این خط لوله چند دهه پیش و به عنوان جایگزینی برای تنگه هرمز ساخته شد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. انکه باد بکارد، طوفان درو خواهد کرد.
    چهار سال است که نیرو های بن سلمان دارند یمنی های بی دفاع را میکشند، گرسنگی و بی داروئی شان میدهند، حالا با دوتا حمله بهپادی، شدند تروریست؟! آن هم به قضاوت قاتلان خشوقچی؟

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »