عقب نشینی عراقچی از اظهاراتش در مورد افغانستانی‌های مقیم ایران

زیتون– عباس عراقچی٬ معاون سیاسی وزیر خارجه ایران گفت که از صحبت‌هایش در خصوص مهاجران افغان ساکن ایران سوء‌برداشت شده و سوء‌تفاهمی نسبت به این سخنان صورت گرفته است.

پیشتر عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران گفته است در صورتی که به دلیل تحریم‌های آمریکا میزان فروش نفت ایران به صفر برسد، این کشور از مهاجران افغانستانی ساکن ایران خواهد خواست ایران را ترک کنند.

عراقچی روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور در برنامه «گفت‌وگوی خبری» شبکه دوم صدا و سیمای ایران، گفت در حال حاضر نزدیک به سه میلیون مهاجر افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند و در صورتی که «تحریم‌های آمریکا اثر کند و منابع مالی ایران محدود شود و فروش نفت به صفر برسد»، آن‌گاه جمهوری اسلامی «از برادران و خواهران افغان خواهش» خواهد کرد که ایران را ترک کنند.

به گفته معاون وزیر امورخارجه ایران، این‌که این مهاجران «به کشورشان برمی‌گردند، به کشورهای دیگری خواهند رفت، طبیعتا انتخاب با خودشان است.»

عراقچی اضافه کرد که قصد او ایجاد «تنش یا نگرانی در بین اتباع افغانستان» در ایران نیست، اما «اگر آمریکا بخواهد به سیاست تحریم ادامه دهد، ما در موقعیتی قرار می‌گیریم که ممکن است مجبور شویم.»

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم تهدید کرده بود که در صورت ادامه تحریم‌ها آمریکا، جمهوری اسلامی دست از مبارزه با قاچاق «مواد مخدر»، «تروریست‌ها» و کنترل حرکت «مهاجرین» به سمت اروپا خواهد کشید.

تهدید اروپا با گسیل داشتن سیل مهاجران جدید٬ خشم و ناباوری را در بین کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی برانگیخت.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »