#مرز_را_باز_کنید

ناباوری و خشم؛ واکنش فضای مجازی به سخنان عراقچی در مورد افغانستانی‌های مقیم ایران

زیتون– عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران گفته است در صورتی که به دلیل تحریم‌های آمریکا میزان فروش نفت ایران به صفر برسد، این کشور از مهاجران افغانستانی ساکن ایران خواهد خواست ایران را ترک کنند.

عراقچی شب گذشته با حضور در برنامه «گفت‌وگوی خبری» شبکه دوم صدا و سیمای ایران، گفت در حال حاضر نزدیک به سه میلیون مهاجر افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند و در صورتی که «تحریم‌های آمریکا اثر کند و منابع مالی ایران محدود شود و فروش نفت به صفر برسد»، آن‌گاه جمهوری اسلامی «از برادران و خواهران افغان خواهش» خواهد کرد که ایران را ترک کنند.

به گفته معاون وزیر امورخارجه ایران، این‌که این مهاجران «به کشورشان برمی‌گردند، به کشورهای دیگری خواهند رفت، طبیعتا انتخاب با خودشان است.»

عراقچی اضافه کرد که قصد او ایجاد «تنش یا نگرانی در بین اتباع افغانستان» در ایران نیست، اما «اگر آمریکا بخواهد به سیاست تحریم ادامه دهد، ما در موقعیتی قرار می‌گیریم که ممکن است مجبور شویم.»

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم تهدید کرده بود که در صورت ادامه تحریم‌ها آمریکا، جمهوری اسلامی دست از مبارزه با قاچاق «مواد مخدر»، «تروریست‌ها» و کنترل حرکت «مهاجرین» به سمت اروپا خواهد کشید.

تهدید اروپا با گسیل داشتن سیل مهاجران جدید٬ خشم و ناباوری را در بین کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی برانگیخت.

 

https://twitter.com/Ter_Meh/status/1126283067214258181

همچنین از عصر امروز (پنج شنبه) افغانستانی‌های مقیم ایران و ایرانی‌ها با هشتگ  نسبت به سخنان شب گذشته عراقچی واکنش نشان دادند.

 

 

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. از لحاظ وجه اخلاقی این تهدید نارواست اما در هیچ جای جهان سیاست را بر طبق الگوی اخلاقی نخواهند نوشت؛ تقریبا شمار زیادی از رئیس جمهوران و نخست وزیران کنونی کشورهای اروپایی و امریکایی و غربی با شعار محدود کردن یا اخراج مهاجران رأی اورده اند؛ اینجا هم عراقچی مورد مهاجران را بعنوان یک کارت سیاسی استفاده کرده و همه سیاستمداران این کار را میکنند؛ ترکیه کلی امتیاز سیاسی و مالی از اروپا گرفت بخاطر همین قضیه؛ این هیچ ربطی به نژادپرستی ندارد کما اینکه عمده افغانهای مقیم ایران شیعه و فارس زبانند؛ وقتی طرف مقابل قدرتمند ترین کشور جهان است شما نیز (فارغ از اینکه ما موافق حکومت باشیم یا موافق) لازم است از کارتهایی که داری استفاده کنی؛ واقعیت پیچیده ژئوپلتیک جهان را نمی شود با چهار حرف بی بنیاد و شبه اخلاقی در تویتر قضاوت کرد و طرفه انکه برخی از این دوستان منتقد رسما کارمند بخش دولتی کشوری هستند که کودکان مهاجر غیرقانونی را از والدین شان به زور جدا میکند.

  2. خمینی و خامنه ای و پیروانشان دشمن ایران و ایرانی هستند. در این چهل سال حکومت از هیچ توهین و تحقیر نسبت به ایرانیان و نیاکان ما پرهیز و شرم نکردند. اکنون هم هزینه های ساخت و ساز در عراق و کمک ها به عربهای عراقی را با همه تحریم ها ادامه میدهند برای نگهداری حکومت ضد ایرانی بعثی بشار اسد هزینه های نجومی میشود و برای غزه و حزب اله لبنان
    و نهادهای آخوندی همچنین ولی در نخستین واکنش در برابر تحریم ها افغانستانی ها را نشانه گرفتند !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

#مرز_را_باز_کنید

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »

More Interesting News

More Interesting News