عمان برای میانجیگری میان ایران و آمریکا اعلام آمادگی کرد

عمان اعلام کرد، آمادگی دارد برای حل و فصل تنش‌های میان ایران و آمریکا میانجی‌گری کند.

سفیر عمان در واشنگتن در این‌باره گفته است: «عمان یکی از معدود کشورهای منطقه است که با هر دو کشور ایران و آمریکا روابط نزدیک دارد. پیش از این هم برای آزادی کوهنوردان آمریکایی زندانی در ایران میانجی‌گری کرده بودیم. اکنون در مورد تحریم‌های نفتی ایران نیز می‌توانیم این کار را انجام دهیم.»/ایلناظریف: آمریکا اجرای برجام را غیر ممکن کرده

محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه گفت: «آخرین اقدام ایالات متحده در روز ۴ مه ۲۰۱۹ درواقع اجرای برجام را غیر ممکن کرده است.»

او در همین چارچوب افزود: «آمریکایی‌ها تلاش کردند با فشار، تهدید و قلدری مانع انجام فعالیت هسته‌ای ایران که در چارچوب برجام انجام می‌شد، شوند.»

ظریف گفت: «ایران به جهان نشان داده است که به تعهدات خود پایبند است و امروز نوبت دنیاست که به تعهدات خود در قبال ایران عمل کند. ما نشان داده‌ایم کشوری کهن با صبر زیاد هستیم اما حاضریم برای حقوق خود مقاومت کنیم و امروز نوبت دنیا است که به تعهد خود عمل کند.»

وزیر خارجه ادامه داد: «اقدام اخیر جمهوری اسلامی ایران در دادن فرصت ۶۰ روزه به پنج کشور باقی مانده در برجام این فرصت را به آنها ارائه می‌کند که بتوانند با تامین حقوق ایران در برجام، برجام را به حالت اولیه برگردانند.»/ایلناحذف آیت‌الله مکارم شیرازی از شبکه ۳

برخلاف سال‌های گذشته٬‌برنامه سخنرانی آیت‌الله مکارم شیرازی٬ از مراجع تقلید شیعیان در قم٬ در ماه رمضان امسال پخش نشد.

در طول سال‌های متمادی، در لحظات پس از افطار سخنان ناصر مکارم شیرازی از شبکه سوم سیما پخش می شد اما بر خلاف رویه معمول امسال خبری از پخش این آیتم در صداوسیما نیست.

چندی پیش آیت‌الله مکارم شیرازی در فتوایی شرکت در برخی برنامه های صداوسیما به ویژه برنده باش را حرام اعلام کرده بود.

این فتوا با واکنش‌های مختلفی مواجه شد و در نهایت منجر به خارج شدن برنامه مورد علاقه رییس شبکه سه از کنداکتور این شبکه شد./جمارانحشد الشعبی: اگر به ایران حمله شود اعلان جنگ می‌کنیم

جبار المعموری، رییس اتحادیه علمای اسلام در استان دیالی عراق و از فرماندهان حشدالشعبی٬ گفت که اگر ایران از سوی هر طرفی مورد تعرض قرار گیرد اعلان جنگ می‌کنیم.

او افزود: «تمام اقشار عراقی موضع جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ با داعش را فراموش نخواهند کرد، زیرا در زمانی که دیگر کشور‌ها ما را تنها گذاشتند ایران با سلاح و نیرو‌های مستشاری از ما حمایت کرد.»

جبار المعموری ادامه داد: «اگر تهران از سوی هر طرفی مورد تعرض قرار گیرد اتحادیه علمای اسلام اعلان جنگ عمومی خواهد داد و فرزندانمان را برای دفاع از ایران خواهیم فرستاد. منطقه خاورمیانه روز به روز به یک سونامی خطرناک نزدیک می‌شود که رژیم صهیونیستی بر آن نظارت دارد.»/ایسنامصدومیت نزدیک به سی نفر در آتش‌سوزی بازار تبریز

فرزاد رحمانی٬ رییس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تبریز٬ از مجروح شدن ۲۹ نفر در حادثه آتش سوزی در سرای دو دری (ایکی قاپولی) در بازار تبریز خبر داد.

فرزاد رحمانی همچنین گفت که از میان این مصدومان ۱۹ نفر ماموران آتش‌نشانی هستند که طی عملیات خاموش کردن آتش که بیش از هشت ساعت طول کشیده است، آسیب دیدند.

یک مقام میراث فرهنگی تبریز هم از آسیب دیدن حدود ۱۰۰ مغازه در این بازار تاریخی خبر داد./ایسنا


خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول