زیتون ـ سولماز ایکدر: همه چیز از یک دعوای داخلی یا حتی خصوصی در امنیتی‌ترین لایه‌های سپاه و صدا و سیما خبر می‌دهد؛ اما در همین دعوای داخلی نام‌هایی به میان آمده که  می‌توانند با سرنوشت ملتی بازی کنند و  سرنخ‌ بسیاری از پرونده‌های فساد و وقایع  تاریخی و حتی سیاست‌گذاری‌های خارجی را می‌توان در آن یافت.

محصول افشاگری‌های اخیر شهرزاد میرقلی‌خان٬ تنها به روی دایره افتادن «دخالت حسین طائب٬ رییس سازمان اطلاعات سپاه» در امور صدا و سیما نبود٬ با این افشاگری‌ها طبلی که مجتبی خامنه‌ای زیر گلیم می‌زد، نیز برآمد.

اما شهرزاد میرقلی‌خان٬افشاگر پر سر و صدای این روزها، کیست؟

همسر سابق محمود سیف یا محسن ساجدی‌نیا

شهرزاد میرقلی‌خان همسر دوم و سابق محمود سیف٬ مدیرعامل سابق شرکت «تجارت الماس مبین» است.

Risultati immagini per ‫شهرزاد میر قلی خانی‬‎

سیف در فهرست تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا قرار داد. اتهام او این است از طریق شرکت «پردازش تصویر رایان» تجهیزات و لوازم لازم برای جعل اسکناس را از اروپا تامین کرده است. سیف متهم به تامین سلاح برای سپاه نیز شده است.

شرکت «تجارت الماس مبین» در مشارکت با شرکت «پردازش تصویر رایان»، یک شبکه جعل اسکناس‌های یمنی را ساماندهی کرده که در خدمت نیروی قدس سپاه پاسداران هستند. سپاه قدس ایران متهم به حمایت از شورشیان حوثی یمن است.

شرکت «پردازش تصویر رایان» در سال‌های اخیر در حوزه‌های مختلفی فعال شده بود. این شرکت سال ۹۲ خط تولید سیم کارت و کارت هوشمند را راه انداخت و خبر آن با عنوان «افتتاح نخستین خط تولید سیم کارت بنیاد در کشور» در رسانه‌ها منتشر شد. همان زمان اعلام شد که این شرکت قابلیت تولید هولوگرام، چاپ قبوض تلفن و نخ اسکناس را دارد و در تلاش است انحصار تولید کارت ملی را در اختیار بگیرد.

سال ۹۰ برخی رسانه‌های اپوزیسیون خبر دادند که یک شبکه جعل اسکناس در اروپای شرقی کشف شده که نام محمود سیف و برادرش حمید در آن به چشم می‌خورد. این افراد همچنین متهم به قاچاق مواد مخدر شده بودند.

همچنین سال ۹۰ برخی رسانه‌های اپوزیسیون خبر دادند که یک شبکه جعل اسکناس در اروپای شرقی کشف شده که نام محمود سیف و برادرش حمید در آن به چشم می‌خورد. این افراد همچنین متهم به قاچاق مواد مخدر شده بودند.

محمود سیف اما تنها نامی نیست که توسط این فرد استفاده می‌شود.

رضا گلپور، فعال امنیتی و رسانه‌ای که اکنون به جرم جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده، مرداد ۹۵ در گزارشی که در سایت عماریون منتشر شد، از «ربط منطقی» محسن سجادی نیا با «محمود سیف، فرزند امان الله، متولد خرداد ۱۳۴۳» خبر داد و به شرکت‌هایی چون «رسا» و «تجارت مبین» اشاره کرد.

 

وقتی به نام‌های دو شرکت پردازش تصویر رایان و تجارت الماس مبین نگاه می‌کنیم به مجموعه‌ای از شرکت‌های به هم پیوسته و در هم پیچیده برمی‌خوریم که در آن نام برخی افراد و شرکت‌ها دائم تکرار می‌شود از جمله تعاون اعتباری ثامن الائمه، بنیاد خیریه صادق فاطر و پردیس سبز ملل.

تمام این شرکت‌ها در دو چیز با هم مشترک هستند، همگی زیر مجموعه‌ بنیاد تعاون سپاه پاسداران هستند و نام محسن سجادی‌نیا هم در هیئت مدیره تقریبا تمام این شرکت‌ها دیده می‌شود.

تمام این شرکت‌ها در دو چیز با هم مشترک هستند، همگی زیر مجموعه‌ بنیاد تعاون سپاه پاسداران هستند و نام محسن سجادی‌نیا هم در هیئت مدیره تقریبا تمام این شرکت‌ها دیده می‌شود.

محسن سجادی‌نیا اما تنها نامی نیست که توسط سیف مورد استفاده قرار می‌گیرد٬ او از نام محمود ارگانی زمانی استفاده می‌کرد که «یک مقام امنیتی» بود. او از این نام زمانی استفاده می‌کرد که از دستیاران سردار مسعود مهردادی٬ متهم اختلاس ۱۴هزار میلیارد تومانی٬ بود.

دستیار محمد سرافراز، افشاگر نقش حسین طائب

میرقلی‌خان در سال‌های آخر زندگی با محمود سیف، به همراه او برای خرید ۳هزار دوربین دید در شب اقدام کرد. تلاش آن‌ها ناموفق و منجر به بازداشت و حبس او ابتدا در اتریش و سپس در ایالات متحده شد.

در جریان سال‌های زندانی بودن میرقلی‌خان در آمریکا او به شدت از سوی رسانه‌های اصولگرا از جمله عماریون و مشرق مورد حمایت قرار گرفت تا در نهایت با وساطت کشور عمان از زندان آزاد شد.

 

Risultati immagini per ‫محمود سیف شهرزاد میرقلی خان‬‎

پس از برگشت میرقلی‌خان به ایران٬ او در ابتدا مدیر پرس تی‌وی شد و پس از صدور حکم ریاست برای محمد سرافراز٬ به عنوان بازرس ویژه او منصوب شد.

محمد سرافراز اخیرا و پس از حواشی اخیر طی نامه‌ای اعلام کرد که «ایشان (شهرزاد میرقلی‌خان) با توصیه وزارت اطلاعات به کار در شبکه Press TV مشغول شدند و طی دوران حضور در سازمان خدمات مفیدی ارائه کردند و هیچ مدرکی دال بر ناصالح بودن و جاسوس بودن ایشان نه به رئیس سازمان و نه به رئیس مرکز حراست سازمان ارائه نشد و تمام تلاش من برای احقاق حق بود.»

در جریان سال‌های زندانی بودن میرقلی‌خان در آمریکا او به شدت از سوی رسانه‌های اصولگرا از جمله عماریون و مشرق مورد حمایت قرار گرفت تا در نهایت با وساطت کشور عمان از زندان آزاد شد.

رییس سابق صدا و سیما و شهرزاد میرقلی‌خان اخیرا در برنامه اینترنتی «اتاق شیشه‌ای» با عبدالرضا داوری٬ مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد٬ اتهاماتی را علیه حسین طائب مطرح کردند.

آن‌ها سازمان اطلاعات سپاه و حسین طائب را به مداخله در مزایده آگهی‌های بازرگانی رادیو و تلویزیون متهم کردند.

یکی دیگر از مواردی که محمد سرافراز در میان اقدام‌های خود برای سامان دادن به وضعیت مالی صداوسیما بازگو کرد، تلاش برای تامین مالی آن از طریق برای برگزاری مزایده برای واگذاری امتیاز آگهی‌های بازرگانی بود.

او گفت در حالی که صداوسیما می‌توانست تا سه هزار میلیارد تومان از این بابت درآمد داشته باشد، تنها هزار میلیارد تومان درآمد داشت و برای همین تصمیم به برگزاری مزایده شد.

میرقلی‌خان و سرافراز سازمان اطلاعات سپاه و حسین طائب را به مداخله در مزایده آگهی‌های بازرگانی رادیو و تلویزیون متهم کردند.

به گفته سرافراز، حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه و جمال‌الدین آبرومند، معاون هماهنگی وقت و جانشین کنونی «قرارگاه جنگ نرم» هم از سپاه اعلام تمایل به مشارکت در این مزایده را کردند.

سرافراز در توضیح بحث مشارکت سپاه در مزایده آگهی‌های بازرگانی گفت: «به عنوان اینکه می‌خواهیم به صداوسیما کمک کنیم.» شرکت کردند، اما به گفته او پس از آن که مقام‌های امنیتی «به این نتیجه رسیدند که می‌خواهیم مزایده را به طور قانونی پیش ببریم، پیغام دادند که این مزایده شکست می‌خورد.»

رییس سابق صداوسیما افزود در نهایت گروهی که بانک توسعه تعاون، وابسته به وزارت کار، جزو آن بود، برنده مزایده شد، اما بلافاصله با اعمال نفوذ وزیر وقت کار، از پروژه کنار کشیدند.

Risultati immagini per ‫سرافراز، حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه‬‎

محمد سرافراز افزود: «آقای ربیعی، که دوست و همکار آقای طائب هم هست، بلافاصله و به شکل غیرقانونی گفت از پروژه کنار بکشند و با بیرون آمدن آن بانک بقیه اعضا را هم تهدید کردند، و مزایده شکست خورد.»

در این برنامه میرقلی‌خان همچنین اتهاماتی را علیه برخی چهره‌ها از جمله مجتبی خامنه‌ای، محمود احمدی‌نژاد، حسین طائب، محسن رضایی و محمدباقر قالیباف و محمود سیف، همسر سابق خود وارد کرد.

میرقلی‌خان همچنین گفت که محمود سیف برای مجتبی خامنه‌ای، پسر رهبر جمهوری اسلامی و حسین طائب «مهره بسیار مهمی» بوده است: «وقتی من می‌گویم شاهدی هستم که برای آقایان قیامت بر پا می‌کنم، حقیقت را می‌گویم. (افشاگری) برای من خرجی ندارد. خرج‌اش ۴ تا ایمیل به سفرای کشورهای مختلف است که در آن اسم بانک‌ها و شرکت‌ها را بدهم و مدل ماشین‌های ضد شورش و سپرها را بگویم. کشورها می‌دانند این را به چه کسی فروخته‌اند.»

«ملاقات با آقا مجتبی خامنه‌ای؛ جوان و خوشگل و خوش‌تیپ»

پس از انتشار ویدئوی از محمد سرافراز که اسنادی را برای شهرزاد میرقلی‌خان می‌برد٬ او در چندین پست در توییتر و فیس بوکش  رهبر جمهوری اسلامی و فرزندش مجتبی خامنه‌ای٬ را مخاطب قرار می‌دهد.

میرقلی‌خان در یکی از ویدیو‌ها خطاب به  رهبر حمهوری اسلامی، با ادعای دخالت مجتبی خامنه‌ای  در  پرونده‌های فساد و حمایت او از حسین طائب، به طعنه، او را «علی‌بابا» و خود را «شهرزاد قصه‌گو» می‌خواند. اشار‌ه‌ی او به دو افسانه‌ی مشهور «علی‌بابا و چهل دزد بغداد»  و «قصه‌های هزار و یک‌ شب» است.

Risultati immagini per ‫مجتبی خامنه ای‬‎

پس از خبری شدن  ویدیوی تحویل گرفتن اسناد و دیدار میرقلی‌خان با سرافراز در فرودگاه، او  در توییترش خطاب به مجتبی خامنه‌ای، نوشت که اسنادی که از محمد سرافراز گرفته است، سندهایی هستند که پیشتر از او دزدیده شدند.

او همچنین در فیس بوکش در پستی به زبان انگلیسی مجتبی خامنه‌ای را تهدید کرد که «وقوع هرگونه اتفاقی برای محمد سرافراز یا خانواده او٬ منجر به پایان دوران رهبری پدرش خواهد شد.»

میرقلی‌خان در ادامه این پست فیس بوکی تاکید کرده است که هر اتفاقی ماننده تصادف٬ انفجار گاز٬ دزدیدن کودکان و غیره باعث می‌شود که «لب بگشاید» و در نتیجه آن قیامت شود.

در همین رابطه میرقلی‌خان در مصاحبه تلفنی به عبدالرضا داوری گفت که در بیت رهبری با مجتبی خامنه‌ای دیدار کرده و از او پرسیده: «آیا این مسائلی که در سازمان هست، شما آقای سرافراز را پشتیبانی می‌کنید؟ چون من به سوابق زندگی‌ام با همسر سابق می‌دانم که گلوله منتظرم است.»

او در ادامه افزود که مجتبی خامنه‌ای در آن ملاقات ابتدا گفت است که «هرکسی در هر مقامی ممکن است دچار فساد شود»، اما اضافه کرده «ما رفاقت بیست ساله داریم و اگر موردی باشد که دکتر سرافراز به ما اطلاع دهد، حتما پشتیبانی می‌کنیم.»

افشاگری‌های شهرزاد میرقلی‌خان که این روزها در فضای مجازی به شهرزادگیت معروف شده٬ تنها بخش اندکی از فساد سیستماتیک در جمهوری اسلامی است. نظامی که با ادعاهای دیگری به روی کار آمد اما نتیجه آن رسوخ فساد به بیت رهبر آن بود.

بازگشت به صفحه اول