ای وای بر اسیری کز یاد رفته باشد…

حسین قاضیان

ساعد باقری ‌می‌گوید برای دیدار مادر زهرا رهنورد به خانه‌شان رفته بوده که تصادفاً زهرا رهنورد از زندان خانگی‌شان با مادرش تلفنی تماس می‌گیرد. وقتی از مادر می‌شنود که دوستان شاعر به دیدارش رفته‌اند از او می‌‌خواهد به آنان پیغام بدهد: یاد آر ز شمع مرده یاد آر!
بیانی تلخ در وصف از یادرفتگی. تازه این‌ها زهرا رهنورد و میرحسین موسوی و مهدی کروبی هستند که می‌دانند در بدترین حالت عده‌ی بسیاری همواره دل‌نگرا‌ن‌شان هستند. حال، حالِ کسانی را مجسم کنید که گوشه‌ی تنگ سلولی افتاده باشند و از یاد رفته باشند، بی آن‌که عموم مردم آنان را بشناسند، چه رسد که بخواهند از ایشان یادی کنند.

خاطرم تازه شد به روزهای اولی که بازداشت شده بودم. بازجو برای در هم شکستن روحیه‌، نواری از علیرضا افتخاری برایم می‌گذاشت که از خانه‌ی خودم برداشته بودند، حتما به عنوان آلت جرم. می‌گفت به تو لطف می‌کنیم که برایت نوحه نمی‌گذاریم. اما شعر حزن‌آلودی که افتخاری از حزین لاهیجی می‌خواند بسی شکنج‌آورتر از هر نوحه‌ای بود.

افتخاری می‌خواند:
وای بر اسیری کز یاد رفته باشد
در دام مانده باشد صیاد رفته باشد
….
از آه دردناکی سازم خبر دلت را
وقتی که کوه صبرم بر باد رفته باشد

منبع: فیس بوک حسین قاضیان 

55be8f62-b411-4d89-8dac-3070b9d18585

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

حواشی مربوط به ماهواره‌ی روسی «خیام» همچنان ادامه دارد و در فضای مجازی، بسیاری از کاربران، دولت رئیسی را به خاطر این موضوع به سخره می‌گیرند. چرا که پرتاب ماهواره خیام با ماهواره‌بر سایوز از

ادامه »

سایه هم از این سرزمین کم شد و رفت؟ او نای و نوای عصر ما بود. او طنین غم و درد و رنج و

ادامه »

وقتی سیروس الوند در جشن خانه سینما سال ۱۳۸۹ سخن مرحوم علی حاتمی را بازگو کرد که: «اگر روزی فیلمی را دیدید

ادامه »