ای وای بر اسیری کز یاد رفته باشد…

حسین قاضیان

ساعد باقری ‌می‌گوید برای دیدار مادر زهرا رهنورد به خانه‌شان رفته بوده که تصادفاً زهرا رهنورد از زندان خانگی‌شان با مادرش تلفنی تماس می‌گیرد. وقتی از مادر می‌شنود که دوستان شاعر به دیدارش رفته‌اند از او می‌‌خواهد به آنان پیغام بدهد: یاد آر ز شمع مرده یاد آر!
بیانی تلخ در وصف از یادرفتگی. تازه این‌ها زهرا رهنورد و میرحسین موسوی و مهدی کروبی هستند که می‌دانند در بدترین حالت عده‌ی بسیاری همواره دل‌نگرا‌ن‌شان هستند. حال، حالِ کسانی را مجسم کنید که گوشه‌ی تنگ سلولی افتاده باشند و از یاد رفته باشند، بی آن‌که عموم مردم آنان را بشناسند، چه رسد که بخواهند از ایشان یادی کنند.

خاطرم تازه شد به روزهای اولی که بازداشت شده بودم. بازجو برای در هم شکستن روحیه‌، نواری از علیرضا افتخاری برایم می‌گذاشت که از خانه‌ی خودم برداشته بودند، حتما به عنوان آلت جرم. می‌گفت به تو لطف می‌کنیم که برایت نوحه نمی‌گذاریم. اما شعر حزن‌آلودی که افتخاری از حزین لاهیجی می‌خواند بسی شکنج‌آورتر از هر نوحه‌ای بود.

افتخاری می‌خواند:
وای بر اسیری کز یاد رفته باشد
در دام مانده باشد صیاد رفته باشد
….
از آه دردناکی سازم خبر دلت را
وقتی که کوه صبرم بر باد رفته باشد

منبع: فیس بوک حسین قاضیان 

55be8f62-b411-4d89-8dac-3070b9d18585

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در ارتباط با رخداد خونین و فاجعه‌بار جاری در سرزمین فلسطین و غزه، برخی افراد از سر جهل و غفلت و یا با انگیزه‌های خاص سیاسی و در واقع عملا به سود اسرائیل، گاه سخنانی

ادامه »

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از رسانه ها سخنانی بسیارشنیدنی

ادامه »

۱– چیزی کمتر از دو هفته پس از کشتار صبرا و شتیلا به فرماندهی و هدایت آریل شارون وزیر دفاع

ادامه »