سپاه سخنان سعید قاسمی را فاقد اعتبار خواند

زیتون– سپاه سخنان سعید قاسمی را تکذیب کرد.

رمضان شریف٬ سخنگوی سپاه٬ در واکنش به ویدیویی منتشر شده از سعید قاسمی در خصوص بوسنی ، تاکید کرد: «اظهارات وی شخصی و فاقد اعتبار بوده و مورد تایید سپاه نمی باشد.»

سعید قاسمی‌٬ از اعضای سابق سپاه و سخنران تجمعات بسیجیان٬ روز گذشته در یک گفت‌وگوی ویدیویی اینترنتی از استفاده سپاه از لگوی هلال احمر برای اهداف نظامی گفت.

او در این گفت‌گو خبر از آن داد که «در بوسنی تحت پوشش هلال‌ احمر» رفته بودیم به «نیروهای مجاهدین آموزش نظامی می‌دادیم.»

قاسمی در ادامه مدعی شد که این موضوع را برای آن طرح می‌کند که کریستین[امانپور] خبرنگار سی‌ان‌ان آن را لو داد.

او در ادامه گفته بود: «با القاعده‌ای‌ها باهم بودیم. از ما استیل گرفتند. با مجاهدین سراسر دنیا یگان‌های جهادی تشکیل دادیم.»

سخنان این عضو سابق سپاه در حالی منتشر شد که پس از آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و حتی پس از وقوع سیل گسترده در ایران٬ حساب‌های هلال احمر ایران بسته شده بود و کشورهای دیگر امکان کمک به ایران را از این طریق نداشتند.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه به نقل از رئیس جمعیت هلال احمر ایران نوشت که به دلیل وجود «تحریم‌های خارجی» تاکنون برای کمک به سیل‌زدگان «مبلغی به حساب ایران واریز نشده است».

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین از تصویب رقم ۵۰۰ هزار یورویی کمک صلیب سرخ جهانی به ایران خبر داد، اما گفت: «همچنین با وجود تصویب پرداخت مبالغی از سوی اتحادیه اروپا تاکنون ایران مبلغی را دریافت نکرده است.»

علی‌اصغر پیوندی ادامه داد: «از فدراسیون جهانی صلیب سرخ درخواست کردیم که تحریم‌ها نباید به مردم ایران آسیب برساند و فدراسیون جهانی و صلیب سرخ از هر طریقی که صلاح می‌دانند مسیر ارسال کمک‌ها به ایران را هموار کنند.»

او گفت: «به دنبال بسته بودن حساب سوئیفت و حساب ارزی هلال احمر در اثر تحریم‌ها، با وجود اعلام عددها و ارقام، مبلغی به حساب هلال احمر ایران واریز نشده است.»

این نکته‌ای است که آقای پیوندی پیشتر هم گفته بود و دیگر مقامات جمهوری اسلامی هم با تکیه بر آن تحریم‌ها را مانعی برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان دانسته بودند، تا آنجا که سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن اعتراض به «بسته شدن حساب‌های هلال احمر» توسط آمریکا،‌ این کشور را «مسئول نتایج مخرب سیل‌های اخیر ایران» دانست.

هلال احمر در واکنش به این ادعای سعید قاسمی امروز بیانیه‌ای داد مبنی بر اینکه «هیچ گاه اجازه استفاده از نشان و لباس خود را به نیروی نظامی نمی دهد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »